Čo robiť, keď mám zaľahnuté v uchu? Toto vám pomôže pri cestovaní, nádche alebo po plávaní
Zaľahnutie v uchu je veľmi bežný jav. Určite to poznáte – cestujete a zrazu máte pocit, že máte hlavu ako v akváriu – v ušiach cítite zvláštny tlak a zvuky sa vám zdajú tlmené. Raz za čas v uchu zaľahne každému z nás. No zatiaľ čo niekto si to možno ani poriadne nevšimne, inému zaľahnutie v uchu prekáža. Ak sa teda aj vy pýtate: „Čo robiť, ak mám zaľahnuté v uchu?“, máme pre vás niekoľko tipov na základe príčiny zaľahnutia.
Prečo máte zaľahnuté v uchu?
Zaľahnutie v uchu môže byť spôsobené hneď niekoľkými faktormi. Niektoré sú dočasné a nezávažné, iné súvisia s alergiou, nádchou či iným problémom, ktorý by mal riešiť lekár z oddelenia ORL. Jednou z najčastejších príčin, prečo vám zaľahne v uchu, je zmena atmosférického tlaku. Za normálnych okolností je totiž tlak medzi vonkajším prostredím a vnútorným prostredím v uchu v rovnováhe. Stredné ucho si ho dokáže korigovať pomocou Eustachovej trubice.
Ak však z nejakého dôvodu Eustachova trubica nedokáže alebo nestihne tlak vyrovnať, pocítite to ako zaľahnutie v uchu. Prejavuje sa ako:
- tlak a pocit plnosti v uchu,
- pískanie a praskanie u ušiach,
- stlmenie zvukov z okolia,
- v niektorých prípadoch možno pri zaľahnutí pociťovať aj bolesť.
Takéto zmeny tlaku sú bežné napríklad pri cestovaní lietadlom alebo autom či potápaní. Okrem zmeny tlaku môžu však zaľahnutie v ušiach spôsobovať aj ďalšie príčiny:
- nadmerné množstvo ušného mazu: nahromadený ušný maz zvykne zatvrdnúť, čím vytvorí ušnú zátku spôsobujúcu zaľahnutie v uchu.
- tekutina v uchu: tekutina sa do ucha môže dostať zvonka (napríklad voda pri plávaní), ale aj zvnútra. Pri zápaloch ucha vzniká takzvaná zápalová tekutina. Obe sú častou príčinou zaľahnutia v uchu.
- alergie: pri alergii sa okrem svrbenia, slzenia očí a kýchania objavuje tiež nádcha, opuch slizníc a dutín, čo sprevádza aj zaľahnutie v uchu.
- zápal horných dýchacích ciest: s dutinami súvisí aj zápal horných dýchacích ciest, ktorý zvyčajne sprevádza nádcha, upchatie prínosových dutín a zaľahnutie v uchu.
- zápal stredného ucha: zápal stredného ucha je veľmi často komplikáciou infekcií horných dýchacích ciest či dokonca alergií.
Čo robiť, keď máte zaľahnuté v uchu?
Pokiaľ ide o zaľahnutie v uchu spôsobené napríklad zmenou tlaku pri cestovaní, pomôcť vám môže zívanie alebo žutie žuvačky. Ak je však zaľahnutie spôsobené inými faktormi, je potrebné sa zamerať na riešenie konkrétnej príčiny.
Zaľahnuté v uchu z nádchy
Pri zaľahnutí ucha z nádchy je, a to vás určite neprekvapí, potrebné riešiť v prvom rade nádchu samotnú. V závislosti od toho, aké ochorenie nádcha sprevádza, zvoľte vhodné lieky. Pri ľahších ochoreniach vám zrejme postačia voľnopredajné lieky na nádchu. Obľúbené sú lieky vo forme sprejov, kvapiek, ale i tabliet. Vyskúšajte napríklad:
Aké kvapky pomáhajú na zaľahnuté ucho z nádchy?
Zaľahnuté v uchu z vody
Pri plávaní, potápaní, sprchovaní či dokonca kúpeli sa môže stať, že vám v uchu zostane prebytočná voda. Tú odstránite tak, že hlavu nakloníte na stranu a vodu necháte vytiecť, prípadne ňou trochu „zahrkáte“. Okrem toho existujú tiež rôzne spreje na starostlivosť o uši po plávaní alebo kúpaní, ktoré pomáhajú ucho vysušiť. Vyskúšajte napríklad ušný sprej Normison.
Zaľahnutie uší v dôsledku ušného mazu
K hromadeniu ušného mazu dochádza veľmi často pri nesprávnej technike čistenia uší, prípadne pri nedostatočne ušnej hygiene. Mnoho ľudí si pri čistení uší pomocou tyčiniek zatláča ušný maz hlbšie do ucha. Ten sa nahromadí a vytvorí zátku, ktorá môže byť nielen príčinou zaľahnutia v uchu, ale aj zápalu a iných ťažkostí.
Ako si správne čistiť uši?
- Dospelí by si mali čistiť uši raz za týždeň, ideálne po sprche či kúpeli. Tak totiž spolu s ušným mazom odstránite aj zvyšnú vodu – a tá, ako už viete, dokáže tiež narobiť „neplechu“.
- Čistite len ušnicu a vstup do zvukovodu. Pre lepší prístup pri čistení si chyťte ušnicu a jemne ju natiahnite smerom nahor a dozadu.
- Na čistenie používajte čistú vatu, vreckovku alebo uterák, pričom na každé ucho by ste mali použiť čistú pomôcku. Zabránite tak potenciálnemu prenosu infekcie.
- Ako posledný krok nezabudnite vyčistiť aj zadnú stranu ušnice.
Čistenie uší ušnými sprejmi sa stretáva s rozporuplnými názormi – niektorí ho schvaľujú a iní zas nie. Platí aj pri používaní vatových tyčiniek. Dôležité je to, aby ste si našli spôsob čistenia uší, ktorý pre vás funguje najlepšie. Pozor by ste však vždy mali dávať na to, aby ste uši čistili jemne, opatrne a súčasne precízne.
Bolí vás ucho?
Prečítajte si, čo môže spôsobovať bolesť ucha a ako si s ňou možno efektívne poradiť.