Cukrovka u žien: Ako sa môže prejaviť a ako ju liečiť?
Cukrovka je chronické ochorenie, pri ktorom organizmus nie je schopný spracovať glukózu – známu aj ako hroznový cukor. Deje sa to v dôsledku nedostatku inzulínu. Prejavuje sa hromadením glukózy v krvi, čo označujeme ako hyperglykémia. Dochádza tiež k zmenám na úrovni celkového metabolizmu cukrov, tukov a bielkovín. Cukrovka postihuje celý organizmus a po rokoch vedie k poruche stavby a funkcie orgánov.
Upozornenie:
Po vyhodnotení epidemiologickej situácie vysvitlo, že toto ochorenie sa v Európskej únií v súčasnosti vyskytuje približne u 4 – 4,5% populácie.
V zásade táto choroba postihuje mužov aj ženy. Prejavy sú takmer totožné, no niektoré rozdiely predsa len pozorovať môžeme. Existuje navyše aj variant ochorenia vyskytujúci sa u tehotných žien. Tomuto sa budeme venovať aj v tomto článku.
Aké typy cukrovky poznáme?
Cukrovku poznáme aj pod odborným názvom diabetes mellitus, skratkou DM alebo ľudovým názvom úplavica medová. Toto ochorenie môžeme rozdeliť na viacero typov: 1
- Diabetes mellitus 1.typu – porucha syntézy inzulínu v dôsledku deštrukcie buniek pankreasu tvoriacich inzulín. Deje sa to autoimunitným procesom, kedy telu vlastné protilátky napadnú beta bunky pankreasu. Ochorenie sa vyskytuje v ktoromkoľvek veku.
- Diabetes mellitus 2.typu – porucha na úrovni sekrécie (vyplavovania) a pôsobenia inzulínu. Syntéza hormónu inzulínu je zachovaná, ale nie je schopná kompenzovať potreby organizmu.
- Špecifické typy diabetu – patrí sem cukrovka vzniknutá genetickým defektom, chronickým zápalom pankreasu, cukrovka pri chirurgickom odstránení pankreasu a podobne.
- Gestačný diabetes mellitus – vzniká u žien v tehotenstve. Mizne po šestonedelí. Ak je podozrenie, že žena ochorie cukrovkou počas tehotnosti, robí sa séria testov.
- Hraničné poruchy glukózovej homeostázy – nazývané aj prediabetes – patrí sem hraničná glykémia nalačno s hodnotami 5,6-6,9 mmol/l.
Za normálnu (fyziologickú) hodnotu glukózy v krvi sa považuje 3,9-6,1 mmol/l. Pri hyperglykémií je táto hodnota zvýšená, pri hypoglykémii naopak znížená.
Prečo vzniká cukrovka?
Diabetes mellitus vzniká v dôsledku nedostatku hormónu inzulínu, respektíve slabou odpoveďou tkanív na tento hormón. Tento nedostatok je spojený s jeho zníženou tvorbou buď pri poškodení špecifických buniek pankreasu (cukrovka 1. typu), alebo so zlyhávaním kompenzačných mechanizmov priamo v cieľových tkanivách (cukrovka 2. typu).
Inzulín totiž slúži k tomu, aby sa z krvi do buniek v celom organizme dostala glukóza. Vďaka nej majú bunky energiu. Okrem tvorby energie sa však zúčastňuje aj na iných metabolických procesoch. Pri poškodení pankreasu teda stráca organizmus schopnosť prenášať glukózu do buniek.
Aké sú hlavné príčiny, ktoré môžu viesť k cukrovke u žien i u mužov?
- Genetické defekty na úrovni tvorby inzulínu
- Genetické defekty pôsobenia inzulínu
- Ochorenia pankreasu (chronická pankreatitída, cystická fibróza, hemochromatóza, operačné odstránenie pankreasu pre nádor a podobne)
- Ochorenia endokrinného systému – Cushingov syndróm, feochromocytóm a pod.
- Indukcia liekmi a chemikáliami – pyriminil, pentamidin, glukokortikoidy, niektoré antipsychotiká a podobne
- Infekcia – rubeola, cytomegalovírus
- Genetické syndrómy sprevádzané DM – Downov, Klinefelterov, Turnerov syndróm
Prejavy cukrovky u žien
- Zvýšený smäd a s ním zvýšený príjem tekutín, časté močenie
- Únava a slabosť – súvisia so stratou tekutín pri dehydratácii organizmu
- Neostré (rozmazané) videnie
- Tŕpnutie prstov rúk a nôh
- Niekedy je znížená chuť do jedla, inokedy je prítomný veľký hlad
- Hmotnostný úbytok bez zmien apetítu
- Vaginálna suchosť
- Infekcie močového traktu, kvasinkové infekcie2
- Suchá koža
- Pocit na vracanie a zvracanie, bolesti brucha
- Poruchy vedomia od spavosti až po kómu
- Prehĺbené dýchanie
Vo všeobecnosti sa cukrovka u žien a u mužov prejavuje pomerne podobne. U žien sú však typické aj prejavy v intímnej oblasti. Súvisia s chronickými komplikáciami cukrovky. Ničím nezvyčajným nie sú kvasinkové infekcie, infekcie močových ciest alebo zhoršenie symptómov PCOS (syndróm polycystických vaječníkov). Zvýšené hladiny inzulínu totiž spôsobujú zvýšenú produkciu testosterónu, čo môže viesť k zhoršeniu akné, nepravidelnej menštruácii či problémom s plodnosťou.
Aké chronické komplikácie môže cukrovka spôsobiť?
- Diabetická angiopatia – cukrovkové poškodenie ciev: zvýšený oxidačný stres poškodzuje výstelku ciev, glukóza sa spracováva v bunkách výstelky za vzniku reaktívnych foriem kyslíku. Poškodzujú sa tým malé cievy. Pri cukrovke bývajú poškodené aj veľké cievy, iným mechanizmom.
- Diabetická retinopatia – cukrovkové poškodenie sietnice: postihnutie kapilárneho riečiska očného pozadia. Klesá pri nej napríklad zraková ostrosť.
- Diabetická nefropatia – cukrovkové poškodenie obličiek: ochorenie sa postupne vyvíja až do obrazu obličkového zlyhania.
- Diabetická neuropatia – cukrovkové poškodenie nervov: vyskytuje sa u viac ako 50% pacientov s DM. Vyznačuje sa poruchou funkcie aj stavby nervu. Ochorenie postihuje nielen periférne nervy, ale aj tzv. autonómny (nezávislý) nervový systém.
- Ateroskleróza a cukrovka – diabetes urýchľuje poškodenie ciev, a tým urýchľuje samotné kôrnatenie. Tiež sa pri cukrovke vyskytuje 2 – 3x častejšie ischemická choroba srdca.
- Diabetická noha – postihnutie nohy. Prejavuje sa deformitami a vredmi, vzniká pri DM. Komplikovať ju môže sekundárna infekcia, kedy sa vytvorí na postihnutej končatine gangréna. V tomto prípade je niekedy potrebná amputácia prstov či väčšej časti nohy.
- Ďalšie komplikácie cukrovky – ochorenie postihuje všetky tkanivá. Kvôli zmenám ciev dochádza aj k poškodeniu kostí, kĺbov a spojiva. Tiež bývajú prítomné kožné zmeny.
- Laktátová acidóza – zaraďujeme ju medzi akútne komplikácie cukrovky. Ide o nadmernú tvorbu kyseliny mliečnej v organizme pri cukrovke.
Upozornenie:
Akútnou a veľmi vážnou komplikáciou cukrovky je porucha vedomia, tzv. hypoglykemická alebo hyperglykemická kóma. Hypoglykemická kóma sa rozvinie v dôsledku poklesu koncentrácie glukózy. Môže jej predchádzať potenie, búšenie srdca, rýchly tep, bledosť kože a hlad. Pokles glukózy pod 2,8 mmol/l sa prejaví nesústredenosťou, bolesťou hlavy, poruchou zraku, apatiou, spavosťou či dezorientáciou. Následne prichádza kóma. Hyperglykemická kóma vzniká naopak vtedy, keď hladina glukózy v krvi narastá do vysokých hodnôt.
Ako sa cukrovka diagnostikuje a lieči?
Okrem anamnézy, kedy si pacient rozpomína na svoje ťažkosti i ťažkosti v rodine, vyšetruje lekár pacienta fyzikálne. Všíma si kožné zmeny, poruchy zraku, diabetickú nohu a podobne. Laboratórne vyšetrenie je zamerané na dôkaz hyperglykémie, hlavne u ešte neliečeného pacienta. Slúžia k tomu klasické testy na prítomnosť glukózy v krvi. Glukózu je možné merať z venóznej (žilovej) krvi, alebo z kapilárnej krvi (drobných podkožných ciev prsta). Podľa výsledku sa volí terapeutický plán.
Ak vznikne podozrenie na cukrovkové ochorenie, obvodný lekár odporučí pacientovi vyšetrenie u špecialistu, diabetológa. Ten pomocou ďalších vyšetrení, napríklad glukózového orálneho tolerančného testu zistí, či je prítomné cukrovkové ochorenie a nastaví pacienta na primeranú liečbu. Dôkaz glukózy v moči býva síce častý, ale má len orientačný význam.
Základným pilierom liečby cukrovky je jej skoré započatie. Pri cukrovke 1. typu sa podáva inzulín. Pri cukrovke 2.typu je dôležitá tiež pohybová aktivita a diéta. Pacient užíva tzv. perorálne antidiabetiká (lieky proti diabetu, PAD). Je ich viacej typov, pričom diabetológ volí liek pre toho konkrétneho pacienta individuálne. Problémom cukrovky 2.typu sú komplikácie samotného ochorenia, preto je dôležité zanechať aj fajčenie. Tiež je dôležitá fyzická aktivita. Každodenný pohyb, minimálne 30 minút chôdze denne, vedie k lepšej kompenzácii ochorenia.
Upozornenie:
Hypoglykemická kóma sa lieči podaním injekčnej glukózy. Pokiaľ je pacient pri vedomí, môže si vziať hroznový cukor a zjesť ho. Pri hyperglykemickej kómesa podáva do organizmu inzulín. Pacient musí byť umiestnený na JIS. Tiež sa pre častý deficit tekutín musí telo zavodniť.
Pri cukrovke nezabúdajte na diétu a režim
Z diétnych odporúčaní je podstatná regulovaná strava. Musíte sa naučiť, koľko a čoho môžete zjesť a koľko inzulínu s týmto jedlom podávať. Vaša strava by mala byť chudobná na cukry4 a mastné vyprážané jedlá. Nezabúdajte na dostatok ovocia a zeleniny, obmedzte soľ. Rozhodne vymeňte cukor za lepšie bylinné náhrady alebo umelé sladidlá. Ak máte chuť na sladké, vyhľadajte v obchode diabetické potraviny s označením „DIA“.
Vhodné môže byť aj užívanie doplnkov, ktoré regulujú hladinu glukózy v krvi. O užívaní týchto doplnkov sa však predom poraďte so svojím diabetológom.
Ako žena – cukrovkárka by ste nemali podceňovať ani vaginálne problémy či zápaly močových ciest. Na intímnu hygienu pravidelne používajte jemný intímny gél a dajte si pozor na návyky, ktoré môžu spôsobovať množenie baktérií – napríklad nosenie nepriedušnej bielizne, mokré plavky, oslabená imunita, zlá životospráva a podobne.
U žien je častý aj gestačný – tehotenský diabetes. Čo to znamená pre budúcu mamičku?
Gestačný diabetes vzniká u žien v tehotenstve a súvisí tiež s problémom využívania glukózy v bunkách. Počas tehotenstva je možné kontrolovať toto ochorenie cvičením, úpravou diéty či medikáciou, ak je to nutné. Gestačný diabetes ustúpi po pôrode, avšak jestvuje riziko, že sa vyvinie do cukrovky 2.typu.
Medzi hlavné prejavy tehotenského diabetu patrí zvýšený smäd a častejšie močenie.3 Predpokladá sa, že hlavnou príčinou tohto ochorenia sú hormonálne zmeny počas gravidity, ako aj samotná nadváha. K rizikám vzniku patrí obezita budúcej mamičky, nízka fyzická aktivita a vo všeobecnosti nesprávna životospráva.
Môže tehotenská cukrovka ovplyvniť aj bábätko?
Ku komplikáciám, ktoré sa môžu rozvinúť u dieťatka pri tomto type cukrovky, radíme hlavne:
- Excesívnu (nadmernú) pôrodnú hmotnosť dieťaťa
- Predčasný pôrod s možnými dôsledkami
- Seriózne dýchacie ťažkosti novorodenca
- Nízku hladina glukózy (hypoglykémiu) u novorodenca
- Obezitu u dieťaťa a sklon k cukrovke 2. typu
- Narodenie mŕtveho plodu
Ku komplikáciám, ktoré sa môžu rozvinúť u mamičky pri tomto type cukrovky, radíme hlavne:
- Zvýšený krvný tlak a preeklampsia – môžu ohroziť život matky aj dieťaťa
- Pôrod cisárskym rezom – ak je plod veľký
- Budúca cukrovka 2. typu
Upozorňujeme, že komplikácie sa nemusia rozvinúť vždy. Testy na tehotenskú cukrovku patria k bežným testom u budúcich mamičiek, takže ich lekár vykoná automaticky. Diagnostika gestačného diabetu sa opiera o vyšetrenie glukózy v krvi (nalačno) a od glukózového tolerančného testu.
V prípade zistenia gestačného diabetu lekár vyhodnotí, ako postupovať ďalej. Liečba sa odvíja od správnej diéty, pohybu, niekedy sú nutné aj medikamenty. Medzi tie najdôležitejšie patrí inzulín, ako aj lieky v tabletkovej forme (perorálne antidiabetiká). K prevencii gestačnej cukrovky patrí pohyb a najmä správna strava – dostatok ovocia, zeleniny, vlákniny či vyhýbanie sa nezdravých potravinám.
Zdroje použité v článku:
1. KLENER, P. a kol. Vnitřní lékařství. Třetí, přepracované a doplněné vydání. Diabetes mellitus. 2006. s.847-867. [cit. 04.15.2024]. Dostupné z: ISBN 80-7262-430-X (Galén), ISBN 80-246-1252-6 (Karolinum)
2. WATSON, S. a kol. Everything You Need To Know About Diabetes. 2023. Healthline [online] [cit. 04.15.2024]. Dostupné z: https://www.healthline.com/health/diabetes
3. MAYO CLINIC STAFF. Gestational diabetes. 2022. Mayoclinic [online] [cit. 04.15.2024]. Dostupné z: https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/gestational-diabetes/symptoms-causes/syc-20355339
4. POWELL, A. a kol. Gestational Diabetes. 2024. WebMD [online] [cit. 04.15.2024]. Dostupné z: https://www.webmd.com/diabetes/gestational-diabetes