Dá sa vyliečiť cukrovka 2. typu?
Jednou z najčastejších otázok ohľadom diabetu je práve jeho liečiteľnosť. Nie je sa čomu čudovať. Každý pacient trpiaci na cukrovku musí dodržiavať určitú životosprávu a podstupovať liečbu liekmi alebo inzulínom, čo môže byť pre mnohých ľudí náročné či obmedzujúce. Čo hovoria o liečiteľnosti cukrovky súčasné výskumy? Prečítajte si viac v našom článku.
Diabetes typu I a II – aký je medzi nimi rozdiel?
Ešte pred tým, ako sa pustíme do informácii o samotnej liečiteľnosti, mali by sme si vysvetliť, v čom spočíva rozdiel medzi cukrovkou prvého a druhého typu.
Cukrovka I. typu
Toto ochorenie sa zvyčajne objavuje u detí a mladých ľudí. V poslednej dobe sa však nevyhýba ani dospelým. Diabetes typu I je autoimunitná porucha, pri ktorej vaša podžalúdková žľaza (pankreas) nie je schopná produkovať dostatočné množstvo inzulínu. Telo teda nedokáže spracovať prijatý cukor a dochádza k jeho hromadeniu v krvi. Pri tomto type cukrovky je nevyhnutná liečba inzulínom už od jej diagnostikovania.
Cukrovka II.typu
Kedysi sa nazývala aj starecká cukrovka, nakoľko v minulosti postihovala predovšetkým starších ľudí. Dnes však vplyvom rýchleho, stresujúceho života a nesprávnej životosprávy patrí k civilizačným ochoreniam. Postihuje čoraz viac mladých a ľudí v produktívnom veku. Pri tomto type cukrovky ide v zásade o to, že telo síce inzulín produkovať dokáže, avšak nevie ho správne spracovať – tento stav sa nazýva inzulínová rezistencia, prípadne ho neprodukuje dostatok. Cukrovka II. typu vyžaduje zmenu životosprávy a následnú liečbu buď pomocou liekov alebo inzulínu.
Dá sa vyliečiť cukrovka 2 typu?
Cukrovka je už niekoľko rokov predmetov rôznych štúdií a výskumov. Jedným z cieľov vedcov a lekárov je práve nájsť liek, ktorý by ju dokázal vyliečiť úplne. Doposiaľ však liek na cukrovku nie je. Môžete nájsť niekoľko informácií o štúdiách a programoch, ktoré by v budúcnosti mohli priniesť pozitívne výsledky. Tieto výskumy však ešte nie sú ukončené.
Veľmi často sa objavujú informácie o remisii cukrovky II. typu. Tá spočíva v tom, že sa hladiny cukru v krvi vrátia do normálnej úrovne. V niektorých prípadoch sa dokonca spomína, že by nemusela byť potrebná liečba liekmi či inzulínom. Tu je však potrebné uvedomiť si, že remisia neznamená to, že sa vám cukrovka nikdy nevráti.1 Tieto štúdie väčšinou pracujú s metódami na úpravu váhy a životosprávy do tej miery, že hladina cukru bude „menežovateľná“ bez pomoci liekov.
Takouto štúdiou sa zaoberá napríklad organizácia Diabetes UK, ktorá pracuje na programe úpravy váhy pomocou špeciálnej nízkokalorickej diéty. Tá by mala pomôcť dosiahnuť a udržať remisiu cukrovky. Zhruba polovica zúčastnených diabetikov preukázala po roku účasti v tomto programe zlepšenie stavu. Tieto štúdie sú však ešte stále v plienkach a potrvá možno aj niekoľko rokov, kým sa preukážu jednoznačné výsledky.2
Dôležité však je, že cukrovka II. typu je liečiteľná. Pokiaľ zmeníte životosprávu a budete dodržiavať odporúčania lekára a stanovenú liečbu, môžete žiť plnohodnotný život. Ak žijete s týmto ochorením, mali by ste sa riadiť liečbou a nasledujúcimi pravidlami:
Jedzte zdravo, pravidelne a nevynechávajte jedlá*
Dodržuje pitný režim
Pravidelne sa hýbte, cvičte, športujte
Doprajte telu aj mysli dostatok relaxu
Spite minimálne 8 hodín denne
Vyhýbajte sa stresu a nervozite
*Veľké percento ľudí trpiacich týmto ochorením má nadváhu. Pri liečbe a taktiež prevencii diabetu je veľmi dôležitá redukcia hmotnosti na zdravú úroveň. Na vznik ochorenia totiž vplýva nielen vysoká hladina cukru, ale aj cholesterolu.
Chcete vedieť viac o zásadách stravovania diabetikov?
Prečítajte si náš článok a zistite, čomu by ste sa ako diabetik mali vyhýbať a naopak, čo by ste mali do jedálnička zaradiť.
Dá sa vyliečiť cukrovka I. typu?
Pri cukrovke I. typu je hľadanie lieku komplikovanejšie. Vzhľadom na to, že bunky pankreasu produkujúce inzulín sú napádané vaším vlastným imunitným systémom, je pre vaše prežitie potrebné inzulín dopĺňať pomocou inzulínového pera či pumpy. Aby sa vedcom podarilo diabetes typu I vyliečiť, museli by teda prísť na spôsob, ako „zvrátiť“ nastavenie vašej imunity.
Cieľom výskumov je teda vyvinúť a otestovať lieky, ktoré by vašej imunite zmenili nastavenie tak, aby neničila bunky pankreasu. V tejto oblasti je však potrebný ešte rozsiahly výskum. Cukrovka I. typu teda v súčasnosti vyliečiteľná nie je. Platí však to isté, čo pri diabete II. typu. Pokiaľ budete poctivo dodržiavať liečbu, odporúčania lekára a žiť zdravo, môžete žiť plnohodnotne.
Zdroje použité v článku:
[1] Diabetes UK. is there a cure for diabetes? [online] [cit. dňa 12.12.2022] Dostupné z https://www.diabetes.org.uk/diabetes-the-basics/is-there-a-cure
[2] Diabetes UK. Research spotlight – putting type 2 diabetes into remission. [online] [cit. dňa 12.12.2022] Dostupné z https://www.diabetes.org.uk/research/research-round-up/research-spotlight/research-spotlight-low-calorie-liquid-diet