Diabetická noha je vážnou komplikáciou cukrovky: Ako jej účinne predísť a čo robiť, keď už vypukne?
Pojmom diabetická noha sa označuje postihnutie nohy nižšie od členka u ľudí s cukrovkou. Choroba sa prejavuje vznikom vredov a deformáciami. Ich následkom bývajú gangrény až amputácie. Ročne postihne diabetický vred nohy celosvetovo okolo 18,6 milióna ľudí. V 80% jeho výskyt predchádza amputácii celej dolnej končatiny alebo jej časti. Tieto komplikácie cukrovky sú spojené so zvýšeným rizikom úmrtia.
Ako diabetická noha vzniká?
Vznik diabetickej nohy súvisí s komplikáciami cukrovky – poškodením nervov a veľkých ciev, ďalej so zníženou pohyblivosťou kĺbov, sprievodnou infekciou a vplyvom fajčenia. Podľa príčiny sa diabetická noha rozlišuje:
- Neuropatická – súvisí s poškodením nervov dolnej končatiny v dôsledku cukrovkového narušenia metabolizmu.
- Angiopatická – tento typ diabetickej nohy spôsobujú tie komplikácie cukrovky, ktoré súvisia s poškodením ciev, prevažne veľkých ciev nohy.
- Neuroischemická (zmiešaná) – tento typ svedčí o prítomnosti ako porušených nervov nohy, tak i ciev.
Je príčinou diabetickej nohy len cukrovka?
Diabetická noha sa vyskytuje len u pacientov, ktorý trpia cukrovkou. Cukrovka, teda diabetes mellitus, je ochorenie s rôznym dopadom na zdravotný stav. Jeho príčinou je to, že telo nie je schopné využívať v normálnych medziach glukózu tkanivami a tento monosacharid sa hromadí v krvi. To, že sa glukóza dostatočne nevyužíva, súvisí s nedostatočnou tvorbou inzulínu, respektíve s ochromenou odpoveďou tkanív na tento hormón. Okrem náhle vzniknutých komplikácií (napríklad závraty), vznikajú postupne komplikácie dlhotrvajúce, a teda chronické.
O syndróme diabetickej nohy preto väčšinou hovoríme ako o chronickej komplikácii cukrovky. Rozlišujeme aj postupne sa rozvíjajúcu Charcotovu artropatiu, vyznačujúcu sa postupnou deštrukciou kostí nohy. Súvisí to s cukrovkou navodeným zrýchleným kostným vstrebávaním, tiež s drobnými úrazmi a zlomeninami – všetko toto vedie i k rozpadu kosti. Periférna neuropatia je zas spojená so svalovou atrofiou. Postupný úbytok svalovej hmoty sa dáva do súvisu tiež so vznikom kladivkového prsta, čo prehlbuje vznik vysokotlakových zón2 na chodidle nohy.
Diabetická noha a jej prvé príznaky
Na diabetickú nohu by si mali dať pozor všetci pacienti s cukrovkou. Najčastejšie sa vyskytuje pri dlhotrvajúcej cukrovke. Keďže cukrovka pôsobí na kôrnatenie tepien a ich ďalšie poškodenie, pri cievnom uzávere sa diabetická noha prejavuje nasledovne:
- Noha je zmodraná, chladná, s oslabenou pulzáciou.
- Môže nastať porušenie celistvosti kože spojené s vredmi.
- Noha je väčšinou bolestivá.
- Príznaky sú lokalizované najčastejšie na prstoch a okrajoch nohy.
Ak tepny nie sú uzavreté, diabetická noha sa prejavuje:
- Noha je ružová, teplá, s hmatnou periférnou pulzáciou.
- Poškodenia typu vredov nebolia a prognóza je lepšia.
Samotné kožné defekty sa v oboch prípadoch vyskytujú najčastejšie na chodidle nohy v mieste, na ktoré je vyvíjaný pri chôdzi najväčší tlak. Chôdza je obmedzená, alebo vôbec nie je možná. Človek si postihnutú nohu pri chôdzi šetrí. Často ju „ťahá“ za telom a nedokáže dostúpiť na chodidlo. Lekár pri diagnostike na röntgene nohy môže vidieť rozpad kostnej hmoty, zápal kostnej drene či prítomnosť naukladaného prebytočného vápnika v stenách ciev.
Ako sa môže skomplikovať diabetická noha?
Na diabetickú nohu lekári upozorňujú pomerne často, a to najmä preto, že môže spôsobiť fyzickú, a druhotne aj psychickú ujmu. Najvážnejšou komplikáciou diabetickej nohy je vznik gangrény. Vytvára nekrózu – teda odumieranie tkaniva. Zjednodušene povedané, diabetická noha spôsobuje odumieranie tkanív na nohe.
Vznik nekrózy druhotne podporujú vonkajšie faktory ako vysychanie, vlhkosť či hniloba vznikajúca vplyvom niektorých baktérií. Znamená to, že pokiaľ pacient s cukrovkou nevenuje dostatočnú pozornosť hygiene a pedikúre, doslova si zarába na problémy. Tento stav je rizikový najmä u starých ľudí alebo ľudí bez domova, ktorí častokrát nemajú možnosť venovať dostatočnú pozornosť hygiene.
Upozornenie:
Gangréna sa môže rozvinúť až do sepsy, teda otravy krvi spojenej so šokom. V tomto prípade sú ohrozené vitálne funkcie a niekedy stav nie je zlučiteľný so životom. Aj preto lekári pristupujú k amputácii končatiny skôr, ako nie je neskoro.
Komplikácie diabetickej nohy častokrát vedú k amputácii končatiny. Rizikovými faktormi amputácie sú vysoká hladina cukru v krvi, fajčenie, poškodenie nervov chodidiel, mozole a kurie oká, deformácie chodidiel, zlý krvný obeh v rukách a nohách, vredy na nohách, minulá amputácia3, problémy so zrakom, ochorenie obličiek a tiež vysoký krvný tlak.
Liečba diabetickej nohy – ako prebieha a čo vás čaká?
Základom liečby diabetickej nohy je dobrá kompenzácia cukrovkového ochorenia, čím sa zabráni vzniku vredov. Znamená to, že treba dostať tzv. „cukrovku pod kontrolu“. Okrem toho je potrebné odľahčenie nohy spojené s odľahčením tlaku v mieste poškodenej kože. Na odstránenie tlaku na postihnutú časť nohy je vhodné použitie sadrového obväzu a špeciálnej obuvi.
Okrem toho sa podáva systémová liečba spojená s dlhodobou a účinnou sanáciou infekcie. Lekári používajú odborný pojem debridement rany. Ide o jej odborné prečistenie, spojené s odstránením odumretých častí kože. Intenzívna liečba antibiotikami trvá niekedy aj mesiace. Charcotova osteoartropatia vyžaduje imobilizáciu končatiny, spočiatku spojenú hlavne s kľudom na lôžku. Barle a vozík sú niekedy nevyhnutné až do doby, kým sa nezlepšia prietokové pomery v nohe a neustúpi opuch.
Svoj priaznivý efekt má v niektorých prípadoch takejto liečby aj fytoterapia. Prispieva totiž k zlepšeniu cirkulácie krvi v poškodených tkanivách nohy. Vnútorne sa podávajú semená pagaštanu konského, vňať komonice a marinky. Podľa stavu je možné lokálne aplikovať kombináciu protizápalových liekov, antiseptík či hydratujúcich liečivín. Môže sa vykonať zápar z rumančeka kamilkového, pričom obklady z tohto záparu sa prikladajú 2 – 3x denne pod bandážny obväz. Pri nehojacich sa vredoch je osvedčený aj peruánsky balzam.
Upozornenie:
Angiopatickej diabetickej nohe sú niekedy potrebné aj tzv. rekonštrukčné chirurgické výkony. Amputácia býva posledným riešením pri nemožnosti zvládnuť proces gangrény konzervatívnou cestou. Hrozí pri nej totiž otrava krvi a niekedy i silné bolesti v pokoji. O tomto operačnom zákroku hovoríme aj ako o záchovnom – udrží pacienta pri živote. Je nutné zohľadniť viaceré riziká a tiež celkový zdravotný stav pacienta. Tak ako pre lekárov, tak aj pre samotného pacienta ide o nesmierne náročný zákrok, ktorý do veľkej miery ovplyvní aj jeho psychické zdravie.
Prevencia diabetickej nohy: Rady pre každého cukrovkára
V rámci prevencie vzniku diabetickej nohy je potrebné:
- Udržiavať svoju cukrovku pod kontrolou – a to najmä dodržiavaním liečby nastavenej lekárom a tiež dodržiavaním diétnych opatrení.
- Nosenie vhodnej obuvi, ktorá netlačí, je priedušná a pohodlná.
- Zaradenie pravidelnej fyzickej aktivity do vašich bežných dní.
- Vhodná starostlivosť o nohy. Nie len dostatočná hygiena, ale aj odstraňovanie stvrdnutej kože či odborná pedikúra môžu pomôcť predísť vzniku komplikácií.
Vhodná diéta dokáže u pacienta trpiaceho cukrovkou v mnohom pomôcť
Toto je pár rád, ktoré prispejú k vhodnej diéte človeka s cukrovkou:
- Namiesto škrobu je v diéte vhodný inulín, nachádzajúci sa hlavne v topinambure. Zemiaky teda môžete vymeniť za túto plodinu.
- Zaraďte do jedálnička ovsené vločky.
- Ovocie s vyšším obsahom sacharidov je vhodné nahradiť biologicky hodnotnou listovou zeleninou – napríklad šalátmi, kelom, kapustou, petržlenom, zelerom, pažítkou, kôprom či majoránkou.
- Z divorastúcich rastlín je možné zaradiť do jedálnička púpavu lekársku5, žerušnicu horkú, valeriánku poľnú a žeruchu siatu.
- Účinok proti cukrovke má aj plod fazule bez semena, z ktorého je možné pripraviť odvar.
Existujú aj ďalšie fytoterapeutiká vhodné pri cukrovke. Z liečebného hľadiska však nimi nemožno nahradiť perorálne antidiabetiká, ani podávanie inzulínu.
Ako udržíte cukor pod kontrolou?
Pozrite si doplnky a čaje s obsahom látok, ktoré pomáhajú udržiavať správnu hladinu cukru v krvi. Doručujeme až k vašim dverám.
Zdroje použité v článku:
1. KLENER, P. a kol.: Vnitřní lékařství. Třetí, přepracované a doplněné vydání. Diabetická noha. 2006. s.864 [cit. 11.21.2024]. Dostupné z: ISBN 80-7262-430-X (Galén), ISBN 80-246-1252-6 (Karolinum)
2. BANDYK, F. D.: The diabetic foot: Pathophysiology, evaluation, and treatment. 2018. ScienceDirect [online] [cit. 11.21.2024]. Dostupné z: https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0895796719300110?via%3Dihub
3. Mayo Clinic Staff: Amputation and diabetes: How to protect your feet. 2022 MayoClinic [online] [cit. 11.21.2024]. Dostupné z: https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/diabetes/in-depth/amputation-and-diabetes/art-20048262
4. ARMSTRONG, G. D. a kol.: Diabetic Foot Ulcers. 2024. National Library of Medicine [online] [cit. 11.21.2024]. Dostupné z: https://pmc.ncbi.nlm.nih.gov/articles/PMC10723802/
5. MIKA, K.: Fytoterapia z pera lekára. Diabetes mellitus (Cukrovka). 2016. Osveta. s.394-395 [cit. 11.21.2024]. Dostupné z: ISBN 978-80-8063-436-0