Diagnostikovali vám endometriózu? Čo potrebujete vedieť?
Endometrióza je benígne ochorenie postihujúce čoraz väčšie množstvo mladých žien vo veku medzi 20. a 35. rokom života. Niekedy sa môže vyskytnúť aj u starších žien. Ak trpíte endometriózou, tkanivo podobné sliznici maternice, tzv. endometrium, rastie na iných miestach mimo dutiny maternice, v oblasti brucha a panvy, čo sa prejavuje najmä bolestivou menštruáciou a tiež v mnohých prípadoch neplodnosťou.
Endometrium – čo to je a prečo niektorým ženám spôsobuje problémy?
Endometrium je vnútorná výstelka – sliznica maternice, ktorú si môžeme predstaviť ako vrstvu tkaniva hromadiacu sa pozdĺž vnútornej maternicovej steny. V čase menštruácie sa tieto vrstvy tkaniva odlupujú, čo sa prejavuje krvácaním. V tehotenstve tiež endometrium napomáha podporovať počiatočné fázy vývoja.
Ak trpíte endometriózou, tkanivo podobné endometriu sa nenachádza len v maternici, ale aj mimo nej. Umiestnenie takéhoto tkaniva je rôzne, môže sa nachádzať na pobrušnici, vaječníkoch, v mieste medzi pošvou a konečníkom, v stene maternice alebo na akomkoľvek mieste v dutine brušnej. Toto tkanivo podobné endometriu v mieste mimo maternice spôsobuje lokálnu zápalovú reakciu. Pri chronickom pôsobení týchto zápalových ložísk dochádza k vzniku adhézií, čiže zrastov okolitých orgánov a niekedy aj k tvorbe tuhých ložísk.
Nakoľko toto tkanivo plní rovnakú funkciu ako endometrium v maternici, dochádza počas menštruačného cyklu k jeho rastu, rozpadu a krvácaniu, preto aj príznaky u pacientiek môžu byť viazané na fázu menštruačného cyklu.
Aké typy endometriózy poznáme?
Podľa umiestnenia ložiska môžeme endometriózu rozdeliť do štyroch typov:
Endometrióza peritoneálna
Ide o najbežnejší druh, kedy sa ložiská vyskytujú na pobrušnici.
Endometrióza ovariálna
V tomto prípade sa ložiská nachádzajú na vaječníkoch, pričom sa môže jednať až o niekoľkocentimetrové, tzv. čokoládové cysty s hnedastým obsahom, ktoré sa tvoria hlboko vo vaječníkoch.
Endometrióza rektovaginálneho septa
Výskyt ložísk medzi pošvou a konečníkom, prejavujúce sa ako väzivové uzlíky spôsobujúce bolesť.
Adenomyóza
Výskyt ložísk vo vnútri svaloviny maternice, kde sa môžu vyskytovať súčasne s maternicovými myómami [1].
Aké sú príznaky endometriózy?
Niektoré pacientky nemajú príznaky, u iných sa endometrióza prejavuje:
- bolesťou chrbta počas menštruácie,
- bolestivou menštruáciou a silnými menštruačnými kŕčmi,
- bolestivým močením a defekáciou najmä počas menštruácie,
- silným krvácaním počas menštruácie,
- krvou v moči alebo v stolici,
- hnačkou alebo zápchou,
- bolestivosťou počas sexuálneho styku,
- pretrvávajúcou únavou,
- problémami s otehotnením.
Príčina vzniku endometriózy je multifaktoriálna. Predpokladá sa, že endometriálne bunky vyskytujúce sa v menštruačnej krvi sú schopné migrácie späť cez vajíčkovody do panvovej dutiny, kde sa následne prilepia na orgány. Tento dej sa nazýva retrográdna menštruácia. Druhým dôvodom vzniku endometriózy môže byť bunková metaplazia, pri ktorej sa bunky menia z jednej formy na druhú, ako napríklad, keď sa bunky mimo maternice menia na bunky podobné endometriu a začínajú rásť.
K rastu endometriálneho tkaniva prispievajú aj ďalšie faktory. Endometrióza je závislá od hladín hormónov, najmä estrogénu, ktorý uľahčuje zápal, rast a bolestivosť spojenú s ochorením. Okrem toho sa predpokladá, že aj zmenená alebo narušená imunita, genetika a potenciálne aj enviromentálne faktory ovplyvňujú vývoj a rast endometriálnych lézií [2].
Aké sú komplikácie endometriózy?
Silná bolesť pri endometrióze negatívne ovplyvňuje kvalitu života pacientky, pričom u niektorých sa dokonca vyskytujú úzkosti alebo depresie. Toto ochorenie je tiež spojené so zvýšeným rizikom rakoviny vaječníkov alebo rakoviny nazývanej adenokarcinóm spojený s endometriózou.
No a ako endometrióza vplýva na plodnosť?
Endometrióza je hlavnou príčinou neplodnosti. Trpia ňou skoro 2 z 5 žien, ktoré nemôžu otehotnieť. V prípade, ak endometrióza zasahuje do reprodukčných orgánov, schopnosť otehotnenia sa znižuje:
- ak endometriálne tkanivo obalí vaječníky, môže spôsobiť zablokovanie uvoľnenia vajíčok,
- endometriálne tkanivo môže blokovať prechod spermií do vajíčkovodov,
- môže brániť oplodnenému vajíčku, aby skĺzlo do maternice.
Tieto komplikácie sú chirurgicky odstrániteľné, avšak okrem toho môže endometrióza spôsobiť aj narušenie hormonálneho profilu alebo negatívne ovplyvniť imunitný systém pacientky.
Ako sa endometrióza diagnostikuje?
Na potvrdenie tohto ochorenia je potrebný ultrazvuk alebo laparoskopia. Laparoskopickým vyšetrením je možné prezrieť všetky orgány v oblasti panvy a brucha. Toto vyšetrenie prebieha počas narkózy, kedy je cez malý rez vo vašom bruchu vložená optika laparoskopu s kamerou. Nájdené ložiská endometriózy a endometriotické cysty je možné počas laparoskopie vyoperovať a odstrániť. Podľa stupňa závažnosti sa rozlišujú štyri stupne endometriózy:
- Fáza I stupňa (minimálna) – len malé povrchové ložiská .
- Fáza II stupňa (mierna) – niekoľko väčších ložísk.
- Fáza III stupňa (stredná) – ložiská sú hlboké a zjazvené tkanivo sa vyskytuje okolo vaječníkov alebo vajíčkovodov.
- Fáza IV (ťažká) – veľké množstvo ložísk endometriózy s výskytom cýst a rozsiahle zrasty v malej panve.
Upozornenie
Bolestivosť vôbec nesúvisí s výskytom jednotlivých fáz endometrióz. Napríklad endometrióza I stupňa môže spôsobiť silnú bolesť, ale žena, ktorá má štádium IV, nemusí pociťovať žiadne príznaky[1].
Aká je liečba endometriózy?
Liečba endometriózy je možná medikamentóznou terapiou alebo chirurgickým zákrokom. Prístup k liečbe tohto ženského problému je individuálny, závisí od ťažkostí pacientky a tiež aj od toho, či táto pacientka plánuje v blízkej dobe otehotnieť. Chirurgický zákrok slúži na odstránenie lézií, zrastov a zjazveného tkaniva a je to liečebná metóda prvej voľby. Prakticky ide o najúčinnejšiu terapiu s definitívnym odstránením endometriálnych ložísk [3].
Medikamentózna liečba endometriózy sa zameriava buď na zníženie estrogénu alebo zvýšenie progesterónu, aby sa zmenilo hormonálne prostredie, ktoré podporuje endometriózu. Okrem gestagénov a hormonálnej antikoncepcie sa v liečbe využívajú aj nesteroidné protizápalové lieky a analgetiká. Výber liečby závisí od účinnosti u jednotlivca, nežiaducich vedľajších účinkov, dlhodobej bezpečnosti, nákladov a dostupnosti. Pozor: žiadna z týchto terapií toto ochorenie neodstráni.
Upozornenie
Podávaná hormonálna liečba nie je vhodná pre pacientky trpiace endometriózou, ktoré chcú otehotnieť, nakoľko hormonálna liečba ovplyvňuje ovuláciu. Pacientky, ktoré plánujú otehotnieť a trpia endometriózou, by mali využiť techniky asistovanej reprodukcie, s ktorými majú najvyššiu šancu otehotnieť.
Čo viete pre seba spraviť, aby ste predchádzali tomuto ochoreniu?
Aj keď neexistujú presné pravidlá prevencie vzniku tohto ochorenia, ženy by sa mali chrániť pred vaginálnymi infekciami, ktoré môžu zvýšiť riziko vzniku tohto ochorenia. Vhodná je redukcia oxidačného stresu, cvičenie a tiež úprava gastrointestinálneho mikrobiómu. Aj keď nie je úplne jasné, akým spôsobom tieto procesy ovplyvňujú endometriózu, avšak u žien trpiacich týmto ochorením bolo zistené, že mali časté vaginálne infekcie a tiež veľmi odlišné zloženie črevného mikrobiómu. Preto dodržiavanie zásad správneho stravovania, cvičenie a celkovo úprava životného štýlu napomáhajú v prevencii aj tohto ochorenia [4].
Zdroje použité v článku:
[1] Johnson T.C., Endometriosis 2022. In: webmd.com [online]. 12.11.2022 [cit. 23.11.2022] Dostupné z https://www.webmd.com/women/endometriosis/endometriosis-causes-symptoms-treatment
[2] Endometriosis 2018. In: mayoclinic.org [online]. 24.07.2018 [cit. 23.11.2022] Dostupné z https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/endometriosis/symptoms-causes/syc-20354656
[3] Endometriosis 2021. In: who. int [online]. 31.03.2021 [cit. 23.11.2022] Dostupné z https://www.who.int/news-room/fact-sheets/detail/endometriosis
[4] Amro B. et al. New Understanding of Diagnosis, Treatment and Prevention of Endometriosis. Int. J. Environ. Res. Public. Health 2022, 19, 6725, doi:10.3390/ijerph19116725.