Domáce bielenie zubov krok po kroku: Čo vám pomôže k belšiemu úsmevu a čomu by ste sa mali rozhodne vyhnúť?
Snívate o krásnom bielom úsmeve a hľadáte spôsob, ako sa k nemu dopracovať? Mať krásny, rovný a biely chrup s hollywoodskym úsmevom nejde vždy len tak, bez námahy. Niektorí šťastlivci sa s takým úsmevom už narodia a stačí im bežná ústna hygiena na jeho udržanie. Iní sa musia o chrup poctivo starať a používať rôzne „zlepšováky“, aby boli ich zuby belšie.
Zuby, ich tvar a farbu dostávame vo veľkej miere do vienka. Hovoríme vo veľkej miere, lebo hoci je odtieň zubov daný geneticky, ich farbu ovplyvňuje aj množstvo iných faktorov – napríklad konzumovaná strava a nápoje (víno, káva), fajčenie a samozrejme starostlivosť o chrup. Existuje viacero spôsobov, ako dosiahnuť krajší a belší úsmev. Pozrite sa spolu s nami na to, ako sa k nemu môžete dopracovať pomocou domáceho bielenia zubov.
Ako na bielenie zubov?
Zuby si môžete nechať vybieliť odborníkom, no na belšom úsmeve dokáže zapracovať aj sami, v rámci domáceho bielenia zubov. V čom spočíva rozdiel medzi ambulantným a domácim bielením zubov?
Ambulantné bielenie zubov
Ambulantné bielenie zubov prebieha pod kontrolou a dohľadom odborníka, a teda zubného lekára alebo dentálneho hygienika. Používajú sa silnejšie bieliace prostriedky. Bielenie trvá 1 až 2 hodiny a účinky vidieť ihneď. Ambulantné bielenie je však finančne náročnejšia procedúry a nie každý musí mať naň dostatok financií.
Domáce bielenie zubov
Najväčšou výhodou domáceho bielenia zubov je cenová dostupnosť. Existuje množstvo prípravkov určených na domáce bielenie, ktoré si zakúpite v drogérii či lekárni. Domáce bielenie však so sebou prináša aj určité riziká a vyžaduje si trpezlivosť, nakoľko výsledky sa ukážu zväčša až po niekoľkých týždňoch.
Domáce bielenie zubov – kedy by ste si doma zuby bieliť nemali?
Domáce bielenie zubov je ľahko dostupný spôsob, ako dosiahnuť belší úsmev. Za určitých okolností by ste sa však domácemu bieleniu zubov mali rozhodne vyhnúť. Platí to napríklad v prípade, že:
- máte parodontózu,
- sa vám veľmi kazia zuby,
- máte veľké množstvo plomb, ale tiež koruniek a mostíkov,
- veľa fajčíte a často konzumujete jedlá a nápoje s výraznou pigmentáciou,
- trpíte ochoreniami tráviaceho systému sprevádzanými častým zvracaním,
- ste tehotná,
- nemáte viac ako 18 rokov.
Ako postupovať pri domácom bielení zubov?
1. Vyberte si vhodný prípravok na domáce na bielenie zubov
Na trhu je viacero prípravkov, ktoré môžete v rámci domáceho čistenia zubov použiť. Medzi najpoužívanejšie patria napríklad bieliace zubné pasty, bieliace pásiky, perá či sady na bielenie zubov.
Zubná pasta na bielenie zubov
Pásiky na bielenie zubov
Perá na bielenie zubov
Sady na bielenie zubov
Zubné pasty na bielenie zubov
Zubné pasty na bielenie zubov sú vhodné v prípade, že vás trápi povrchové zafarbenie zubov od kávy, čaju, spomínaného vína alebo napríklad aj fajčenia. Ich výhodou je tiež to, že spájajú bielenie s čistením zubov. Pri výbere by ste mali prihliadať na obsah fluoridov, abrazivitu a samozrejme účinnú látku, ktorá má bieliaci účinok „na starosti“.
Na bielenie zubov sa používajú rôzne enzýmy, aktívne uhlie a peroxid vodíka. Vysoké hodnoty peroxidu vodíka nájdete len v prípravkoch používaných u odborníka. Vysoké koncentrácie peroxidu sú totiž pri nesprávnom používaní nebezpečné. V prípravkoch na domáce bielenie zubov sa používajú nižšie, regulované koncentrácie. Z toho vyplýva, že pri pastách na bielenie zubov nemôžete očakávať rovnaký výsledok ako po ambulantnom bielení.
Čo sa týka abrazivity, kedysi sa bežne používali zubné pasty s vysokou abrazivitou. Abrazivita je schopnosť obrusovať povrch zuba, čím dochádza k odstraňovaniu nielen zubného povlaku, ale aj povrchového zafarbenia zubov. Dnes sa už nepoužívajú až tak vysoké koncentrácie abrazívnych látok. Pomáhajú totiž zasvetľovať sklovinu obrusovaním pigmentácie z jej povrchu, čo sa vám možno zdá ako výhoda, avšak pri častom používaní by vám zubná sklovina mohla zoslabnúť.
Pásiky na bielenie zubov
Vyskúšať môžete aj pásiky na bielenie zubov. Väčšinou sú dostupné dva druhy, pričom ide o pásiky s peroxidom alebo bez neho – čiže s obsahom inej účinnej látky. Dĺžka pôsobenia a finálny výsledok sa potom odvíjajú od toho, aké „zanesené“ máte zuby, aká je koncentrácia účinnej látky a aká látka sa v pásikoch nachádza.
Bieliace pásiky (prúžky) si jednoducho priložíte na zuby. V prúžkoch je gél, ktorý sa postará o bielenie. Výsledky sa objavia po niekoľkých týždňoch od začatia „bieliacej kúry“. Opäť pripomíname, že by ste si mali vždy pozorne prečítať návod na použite a informácie o tom, ako často a ako dlho daný produkt používať.
Sady na bielenie zubov
Sady na domáce bielenie zubov fungujú na podobnom princípe ako bielenie u zubára, sú však špeciálne vytvorené na použitie v pohodlí domova. Existuje viacero druhov bieliacich sád na domáce použitie. Líšia sa v použití, zložení a tiež aplikácii účinnej látky. Preto si vždy pozorne prečítajte návod na použitie a svedomito ho dodržujte.
2. Buďte pri domácom bielení zubov trpezlivý
Ak sa rozhodnete pre domáce bielenie zubov, pripravte sa na to, že pravdepodobne bude trvať nejakú dobu, pokiaľ sa objavia prvé výsledky. Predovšetkým pri zubných pastách na bielenie zubov trvá až niekoľko týždňov, kým si všimnete zmenu. Pri bieliacich pásikoch domácich sadách na bielenie zubov to môže trvať o niečo kratšie. Vždy to však závisí od viacerých faktorov, ako napríklad miera zafarbenia skloviny, fajčenie, konzumovanie jedál a podobne. Domácu kúru je teda potrebné aplikovať pravidelne a väčšinou aj v rámci dlhšieho časového obdobia.
3. Dbajte na pravidelnú a poctivú ústnu hygienu
Ústna hygiena je základ, a to nie len pre biely, ale predovšetkým aj pre zdravý úsmev. Zubný povlak hromadiaci sa na povrchu zubov totiž na jednej strane spôsobuje žltnutie a sfarbenie zubov. Na druhej strane je tiež hlavnou príčinou zápalov a kazov v ústnej dutine. Pravidelné poctivé čistenie zubov – aspoň 2x denne, profesionálna dentálna hygiena a samozrejme pravidelné prehliadky u zubného lekára patria tiež k procesu starostlivosti a domácemu bieleniu zubov.
Máte otázky o umývaní zubov?
Zozbierali sme pre vás tie najčastejšie otázky o umývaní zubov a starostlivosť o chrup.
Na čo by ste si pri domácom bielení zubov mali dávať pozor?
Pri domácom bielení zubov by ste si mali dávať pozor na rôzne domáce a babské recepty na bielenie zubov pozostávajúce z potravín a surovín, ktoré bežne nájdete doma. Sóda bikarbóna, citrónová šťava, soľ, jahody, kokosový olej, jablčný ocot či uhlie – sú síce veľmi kreatívne metódy, no len veľmi málo účinné a často do určitej miery škodiace metódy bielenia. Niektoré zo spomenutých látok totiž môžu spôsobiť poškodenie zubnej skloviny, nadmernú citlivosť zubov, zvýšenú tvorbu zubných kazov a podobne. V prípade, že teda zvažujete domáce bielenie zubov, zainvestujte radšej do bieliacich prípravkov na domáce použitie.