Domáci test na zápal v tele: Rýchly a jednoduchý spôsob, ako zistiť, či potrebujete antibiotiká
Mnoho ľudí si myslí, že každú chorobu je potrebné riešiť antibiotikami. Platí to predovšetkým v prípade, že vás nepríjemné príznaky doviedli až k lekárovi. Pravda je však taká, že nie každá infekcia si vyžaduje liečbu antibiotikami. Lekár vám v rámci vyšetrenia urobí test na zápal v tele, ktorý mu pomôže rozhodnúť, či sú antibiotiká potrebné. Vedeli ste však, že takýto test si viete urobiť aj sami doma v priebehu niekoľkých minút? Áno, presne tak. Prečítajte si o domácich testoch na zápal v tele viac – ako fungujú, ako sa používajú a kedy po nich siahnuť?
Prečo by ste zápal nemali podceňovať?
V prvom rade si musíme povedať, že zápal sám o sebe nie je ochorenie. Zápalová reakcia patrí k signálom, ktorými telo dáva najavo, že niečo nie je v poriadku. Ide o prirodzený jav pri poškodení tkaniva alebo infekcii patogénom. Úlohou zápalu je zburcovať imunitný systém a naštartovať ho, aby zlikvidoval škodlivú látku a podporil hojenie poškodeného tkaniva.

Zatiaľ čo sám o sebe teda zápal nie je zlý, pokiaľ je silný alebo neliečený, môže byť pre vaše zdravie nebezpečný. Chronický zápal v niektorých prípadoch vedie k trvalému poškodeniu tkaniva. Jedným z najpoužívanejších spôsobov, ako zápal v tele diagnostikovať, je vykonať CRP test. A práve ten si už viete urobiť aj sami doma.
Ako domáci test na zápal v tele funguje?
Domáci test na zápal v tele funguje tak, že v odobratej vzorke krvi sa pomocou testovacej súpravy stanoví hladina C-reaktívneho proteínu (možno poznáte pod skratkou CRP). Tento proteín je indikátorom zápalu – čím vyššie CRP, tým je zápal silnejší. V každej testovacej súprave preto nájdete:
- Lancetu – ňou si pichnete do prsta a z ranky vytlačíte malé množstvo krvi.
- Nádobku s roztokom – do nádobky s pipetkou sa zvyčajne dá vzorka krvi a roztok sa premieša.
- Testovaciu kazetu – na označené miesto nanesiete kvapku roztoku s krvou.
Pri samotnom odbere sa vždy najprv uistite, že máte po ruke všetko, čo potrebujete, umyli ste si ruky a pozorne si prečítali príbalový leták. Princíp domáceho testovania na zápal krvi bude totiž síce rovnaký, no jednotlivé kroky sa môžu u rôznych výrobcov testovacích sád líšiť. Preto si vždy dobre prečítajte návod na použitie.
Čo znamenajú výsledky domáceho testu na zápal?
Po niekoľkých minútach (podľa informácií k danému testu), môžete odčítať výsledok. Hodnoty porovnajte s informáciami v príbalovom letáku. Všeobecne však platí, že:
Nízka hladina CRP
Nízka hladina CRP zvyčajne nasvedčuje, že zápal nie je silný a pravdepodobne ide o vírusovú infekciu. Na jej liečbu nie sú potrebné antibiotiká a možno postačia aj voľnopredajné lieky.
Vysoká hladina CRP
Vysoké CRP indikuje, že vaše telo s najväčšou pravdepodobnosťou bojuje s bakteriálnou infekciou. Na jej liečbu je zvyčajne potrebné nasadenie antibiotickej liečby.
Upozornenie:
Ak vám CRP test ukáže vysoké zápalové hodnoty, navštívte lekára. Ten urobí ďalšie potrebné vyšetrenia, presne diagnostikuje ochorenie a nastaví vám vhodnú liečbu. Do úvahy by ste mali vziať aj to, že hoci sú domáce testy vcelku presné, nemusia byť 100%-né. V prípade pretrvávajúcich zdravotných ťažkostí alebo zhoršenia stavu sa obráťte na lekára.

Objavte všetky domáce testy v našej ponuke
Prejdite na našu ponuku domácich testov a objavte spôsob, ako sa otestovať na rôzne ochorenia v pohodlí domova.