Ako to s alkoholom počas sviatkov neprehnať? Poradíme vám, na čo si dať pozor
Po roku je tu opäť to obdobie, kedy sa tešíme na stretnutie s rodinou a priateľmi, aby sme sa radovali z ducha sviatkov. Pre mnohých však Vianoce nie sú len časom duchovna, ale aj hojnosti – stoly sú plné úžasného jedla, sezónnych dobrôt ale aj veľkého množstva alkoholu, ktorý nás ovplyvňuje v mnohých ohľadoch.
Alkohol je najmä v sviatočnom období veľmi obľúbeným nápojom, nakoľko je chuťovo príjemný, našou spoločnosťou tolerovaný a cenovo dostupný. Na ľudskú psychiku má v nízkych dávkach príjemné účinky, odstraňuje napätie, zlepšuje náladu a zbližuje ľudí. Pokiaľ však siahnete po alkoholickom nápoji, musíte rátať s určitými následkami.
Konzumácia alkoholu sa podieľa na vzniku množstva ochorení, zranení alebo aj iných zdravotných komplikácii. V tomto prípade platí, čím vyššia je konzumácia alkoholu, tým väčšie zdravotné riziko nám hrozí. Kým mierna konzumácia alkoholu sa môže podieľať na zlepšení profilu plazmatických lipidov a znížení rizika kardiovaskulárnych ochorení, jeho kardioprotektívny účinok sa úplne stráca nielen pri pravidelnej vyššej konzumácii etanolu, ale aj pri nárazovom pití.
Aké sú krátkodobé a dlhodobé riziká užívania alkoholu?
K najčastejším negatívnym krátkodobým vplyvom alkoholu patria najmä zranenia z dopravných nehôd spôsobených alkoholom, ďalej úrazy, zvýšená agresivita po užití alkoholu alebo aj akútna otrava alkoholom. Naopak pri dlhodobom užívaní alkoholu sa môžu vyvinúť:
- chronické ochorenia, ako napríklad vysoký krvný tlak, ochorenia srdca, mozgová príhoda alebo ochorenia pečene,
- rakovina pečene a pankreasu,
- nespavosť alebo porucha spánku,
- oslabený imunitný systém,
- problémy s pamäťou až vývin demencie,
- depresia, úzkosť a iné stavy spojené s poklesom duševného zdravia,
- strata produktivity,
- závislosť[1].
Ako sa alkohol v tele metabolizuje a prečo máme „opicu“ po užití jeho veľkého množstva?
Samotnú opitosť spôsobuje zvyšujúca sa hladina alkoholu v krvi. V princípe k nemu dochádza, pretože naše telo nestíha odbúravať jeho vysoký príjem a okrem toho nedisponuje možnosťou skladovania zásob alkoholu, a preto ho musí ihneď zmetabolizovať a vylúčiť z ľudského tela.
Rýchlosť vstrebávania alkoholu je ovplyvnená mnohými genetickými aj enviromentálnymi faktormi, ako sú pohlavie, vek, rasa, pohyb, biologické rytmy alebo stav nasýtenia. Aj z tohto dôvodu sa rýchlosť vstrebávania medzi ľuďmi značne líši.
Alkohol sa však vo všeobecnosti vstrebáva veľmi rýchlo po požití, a to aj cez sliznice v ústach a pažeráku. Väčšina alkoholu sa však vstrebáva cez žalúdok a tenké črevo. Vstrebaný alkohol prechádza spoločne s krvou do rôznych orgánov v ľudskom tele, najviac sa absorbuje v pečeni, ale popritom prechádza aj do obličiek, pľúc či mozgu.
Prečo by ste sa mali pred požitím alkoholu najesť? Proces vstrebávania alkoholu do organizmu je totiž možné spomaliť natrávenou stravou. Nie nadarmo sa teda hovorí, že pred párty či oslavou sa treba poriadne najesť.
Na degradácii alkoholu sa podieľajú celkom tri enzymatické systémy prítomné v bunkách pečene:
- alkoholdehydrogenáza,
- mikrozómovo etanol-oxidujúci systém,
- kataláza.
Najväčší význam v procese degradácie alkoholu má alkoholdehydrogenáza (ADH). Nachádza sa v hepatocytoch a metabolizuje alkohol na vysoko toxický acetaldehyd. Ten je následne konvertovaný pomocou aldehyddehydrogenázy (ALDH) na oxid uhličitý a vodu, ktoré vieme vylúčiť z ľudského tela. Ak ste však prijali veľké množstvo alkoholu, ktoré vaša pečeň nestíha spracovávať, dochádza k hromadeniu jedovatého acetaldehydu, ktorý je zodpovedný za bolesť hlavy, nevoľnosť, vracanie, čiže typické príznaky „opice“.
Existujú najmenej dve variácie génu pre alkoholdegydrogenázu (ADH1B*2 a ADH1C*1), ktoré spôsobujú rýchlejší rozklad alkoholu, a teda potenciálne rýchlejšiu tvorbu acetaldehydu, ktorý sa následne metabolizuje prostredníctvom aldehyddehydrogenázy (gén ALDH2). Avšak približne 40% Ázijčanov (Japonci, Číňania a Kórejci) má mutáciu ALDH2, ktorá má za následok oveľa vyššie hladiny acetaldehydu a jeho pomalší rozklad v porovnaní s ľuďmi bez tejto mutácie.
Obličky sú schopné sa zbaviť asi 5% prijatého alkoholu, rovnaké percento alkoholu vylučujeme prostredníctvom pľúc dýchaním, pričom práve tento vydychovaný alkohol detegujú policajti pri dychovej skúške[2,3].
Od čoho závisí metabolizácia alkoholu a ako v akých jednotkách sa stanovuje?
Ľudské telo metabolizuje alkohol konštantnou rýchlosťou, avšak táto rýchlosť je závislá od pohlavia, veku, príjmu potravy, vášho fyzického zdravia alebo aj genetickej predispozície. Faktory ovplyvňujúce metabolizmus alkoholu sú:
- pohlavie: muži metabolizujú alkohol rýchlejšie ako ženy,
- vek: tínedžeri a starší ľudia eliminujú alkohol pomalšie,
- jedlo: jedlo spomaľuje vstrebávanie alkoholu,
- čas dňa: rýchlejšia metabolizácia alkoholu je vo večerných hodinách,
- cvičenie: vylučovanie alkoholu počas cvičenia je mierne zvýšené.
Stanovenie hladín alkoholu v dychu a krvi sa mierne odlišuje. Alkohol v dychu sa meria v hmotnostných jednotkách alkoholu na objemovú jednotku vydychovaného vzduchu a výsledky sa väčšinou uvádzajú v miligramoch na liter. Koncentrácia alkoholu v krvi sa meria v promile.
Upozornenie
Zatiaľ čo ženám sa odbúrava za hodinu 0,085 gramu, mužom 0,1 gramu alkoholu na jeden kilogram hmotnosti. V prepočte na promile je to asi 0,1 promile za hodinu. Napríklad po veľkom pive alebo poháriku vína budete potrebovať na odbúranie alkoholu zhruba 2 – 2,5 hodiny. Teda ak muž váži približne 80 kg a vypije 2 litre piva dvanástky (5%), maximálnu hladinu alkoholu dosiahne v priebehu hodiny a na odbúranie bude potrebovať približne 9 až 10 hodín.
Enzýmy a imunita
ako spolu súvisia?
Enzýmy sú biologické katalyzátory chemických reakcií v ľudskom tele. To znamená, že ich úlohou je urýchľovať chemické reakcie prebiehajúce v tele. Dôležité sú preto nielen pre trávenie, ale aj imunitný systém človeka. Každý enzým urýchľuje špecifickú reakciu.
Aká je prvá pomoc v prípade „opice“?
Pokiaľ máte pocit plného „brucha“, pomôcť si môžete užitím vyprošťováku, ktorý pomáha neutralizovať žalúdočné kyseliny. V prípade silných bolestí hlavy užite lieky od bolesti, avšak netreba zabúdať, že niektoré z nich zaťažujú zažívací trakt, a preto by ste mali byť opatrní. Ak pociťujete pálenie záhy, pomôžu vám antacidá. Vhodné je aj pitie bylinných čajov, ktoré zlepšujú trávenie a upokojujú pečeň a žlčník. Pokiaľ potrebujete na druhý deň šoférovať auto, nenechávate nič na náhodu. Dychová skúška pomocou alkohol testeru vám ukáže zostatkový alkohol a pritom zaberie iba chvíľku.
Aké sú teda rady na záver?
Ak budete počas sviatkov prijímať alkohol, doprajte si sýte jedlo pred popíjaním, ktoré spomalí vstrebanie alkoholu. Prijímajte dostatok vody avšak neužívajte súčasne kofeín a energetické nápoje, ktoré nie je vhodné kombinovať s etanolovými produktami. Organizmus je potrebné zavodniť a dodať mu minerály, ktoré sa z neho počas pitia alkoholu vyplavili, preto sa dostatočne hydratujte a pite s rozumom[4].
Zdroje použité v článku:
- Sachdev, P., What to Know ABout Alcohol in Your Sytem 2021. In: webmd.com [online]. 22.06.2021 [cit. 12.12.2022] Dostupné z https://www.webmd.com/diet/what-to-know-about-alcohol-in-your-system
- Edenberg, H.J., 2007. The Genetics of Alcohol Metabolism. 2007, roč. 30, č. 1, s. 9.
- Walls, R.M., Alcohol-Related Disease 2018. In: sciencedirect.com [online]. 2018 [cit. 12.12.2022] Dostupné z https://www.sciencedirect.com/topics/medicine-and-dentistry/alcohol-metabolism
- Carter, A., How Long Does ALcohol Stay in Your Body 2022. In:healthline.com [online]. 12.07.2022 [cit. 12.12.2022] Dostupné z https://www.healthline.com/health/how-long-does-alcohol-stay-in-your-system