Epiglotitída: Ako sa prejavuje zápal hrtanovej príklopky? Predstavíme vám optimálnu liečbu a prevenciu
V chladnom jesennom a zimnom počasí sa často stretávame s ochoreniami respiračného traktu. Aj keď sa ich výskyt objavuje celoročne, v chladnejšej časti roka ako keby sa s nimi roztrhlo vrece. Trápia sa nimi predovšetkým deti od dojčenského veku do 12 rokov.
V porovnaní s dospelými, u ktorých sa respiračné infekcie prejavujú maximálne 2 až 4-krát ročne, deti chorľavejú priemerne 6 až 10-krát do roka. Príčinou je vyvíjajúci sa imunitný systém a kolektív, v ktorom sa vírusy a baktérie šíria veľmi ľahko a rýchlo. Z najčastejších infekcií dýchacích ciest, vyskytujúcich sa v detskom kolektíve, sú laryngitída, angína, chrípka, zápal stredného ucha, bronchitída, epiglotitída a zápal pľúc1. Práve teraz popíšeme možno pre vás menej známe ochorenie – epiglotitídu.
Čo je to epiglotitída?
Epiglotitída je život ohrozujúce zápalové ochorenie hrtanovej príklopky, ktoré sa v minulosti pomerne často vyskytovalo u malých detí. Hrtanová príklopka je elastická chrupavka, ktorá má tvar podlhovastého listu a nachádza sa na rozhraní hrtana a hltana. Jej hlavná funkcia je zabrániť prijímanému jedlu a pitiu prestup do dýchacích ciest.
Zápal hrtanovej príklopky spôsobuje hlboký opuch horných dýchacích ciest, ktorý vedie k sťaženému dýchaniu a pokiaľ sa infekcii nevenuje okamžitá pozornosť, môže viesť až k zástave dýchania2.
Aké sú príčiny tohto ochorenia?
Väčšina prípadov epiglotitídy je spôsobených baktériou Haemophillus influenzeae, avšak zavedením vakcinácie proti typu B (Hib) tejto baktérie, výskyt v detskej populácii klesol. Pôvodcami ochorenia u dospelých môžu byť aj iné baktérie, a to Streptococcus pneumoniae, Streptococcus A, B, C, Moraxella catarrhalis alebo Staphylococcus aureus. Tie napádajú aj iné časti dýchacích ciest, nielen hrtanovú príklopku.
Aj napriek tomu, že epiglotitída nie je spôsobená primárne vírusom, predchádzajúca vírusová infekcia môže rozvinúť bakteriálnu superinfekciu. Týka sa to prekonaných vírusových infekcií s pôvodcami ako varicella zoster, herpes simplex alebo Epstein-Barrovej vírus.
Ochorenie sa šíri kvapôčkovou cestou pri kašli a kýchaní, alebo priamym kontaktom. Vstupnou bránou infekcie sú ústa a nos3. V niektorých prípadoch sa môže epiglotititída rozvinúť následkom mechanického alebo chemického podráždenia – napríklad po priamom zásahu do sliznice hrdla, obarením hrdla, uviaznutím cudzieho telesa v hrdle alebo požitím toxickej látky.
Symptómy epiglotitídy sú podobné u detí aj u dospelých
Od zavedenia očkovania v dojčenskom veku sa epiglotitída vyskytuje častejšie u dospelých než u detí. U detí sa príznaky môžu vyvinúť v priebehu niekoľkých hodín, pričom dospelým sa prejaví epiglotitída aj o niekoľko dní1. V pozorovaní symptómov medzi deťmi a dospelými nie sú veľké rozdiely, aj keď nejaké predsa len áno.
Prejavy epiglotitídy u detí:
- Horúčka
- Zaklonená hlava
- Pískanie pri nádychu
- Slintanie
- Bolestivé prehĺtanie
- Ťažké dýchanie
- Podráždenosť a uplakanosť
- Modrá pokožka
Prejavy epiglotitídy u dospelých:
- Horúčka
- Bolesť hrdla
- Pískanie pri nádychu
- Slintanie
- Ťažkosti pri prehĺtaní
- Ťažké dýchanie aj rozprávanie
- Únava a apatia
- Bledosť
Ako prebieha diagnostika a liečba epiglotitídy?
Pri podozrení na epiglotitídu treba čo najrýchlejšie vyhľadať lekársku pomoc. Kým dôjde k ošetreniu, treba chorého udržiavať v stoji alebo v sede, pretože práve tieto polohy umožňujú lepšie dýchanie. Lekár zabezpečí v prvom rade priechodnosť dýchacích ciest a dostatok kyslíka. Prešetrí, či v hrdle alebo v dýchacích cestách neuviazlo jedlo alebo cudzie teleso. Neraz sa pacienti vo vážnom stave musia intubovať, aby nedošlo uduseniu.
V prípade, že má lekár podozrenie na bakteriálnu infekciu, odoberie z oblasti hrtanu ster, ktorý sa v laboratóriu zanalyzuje s výsledkom pôvodcu infektu. Keďže má pacient kvôli opuchu dýchacích ciest zhoršené prehĺtanie, antibiotická liečba je podávaná intravenózne (do žily). Preferuje sa podávanie širokospektrálnych antibiotík zo skupiny cefalosporínov.
Osoby, ktoré prišli do kontaktu s infekčným pacientom, by sa mali preventívne preliečiť podávaním rifampicínu3. Pacient s epiglotitídou by mal mať kľudový režim a dostatok tekutín. Prijímanie stravy je pri bolesti hrdla veľmi problematické, preto sa uprednostňuje tekutejšia strava.
Dá sa pred epiglotitídou nejako chrániť? Najlepšou prevenciou je očkovanie
Dodržanie očkovacieho kalendáru u dojčiat je jednou z možností, ako sa epiglotitíde spôsobenej Haemophillus influenzeae vyhnúť. Na Slovensku sa podáva hexavakcína, ktorá je určená na základné a posilňovacie očkovanie detí proti záškrtu, tetanu, čiernemu kašľu, hepatitíde B, detskej obrne a proti ochoreniam spôsobených Haemophillus influenzeae typu B.
V súčasnosti sa prvá dávka hexavakcíny podáva bábätkám v 3. mesiaci života, druhá v 5. mesiaci života a tretia v 11. mesiaci života. Očkovanie spomínanou hexavakcínou je zaradené medzi povinné očkovanie na Slovensku a malo by sa zo zákona dodržiavať pre zabezpečenie a udržanie kolektívnej imunity.
O dôležitosti očkovania sa toho už veľa popísalo a má svojich podporovateľov, no žiaľ aj odporcov. Prínos očkovania pre zdravie našich najmenších a celú populáciu je však dlhodobo dokázateľný. Práve v prípade výskytu epiglotitídy sa jedná o dôkaz prínosu očkovania, nakoľko v priebehu niekoľkých rokov sa výskyt ochorenia u detí znížil až o 95%4.
S epiglotitídou sa v súčasnosti môžeme stretnúť najmä u:
- nezaočkovaných detí,
- detí, ktoré nedostali posilňovaciu dávku očkovacej látky,
- očkovaných detí s nedostatočnou imunogenetickou odpoveďou,
- detí, ktorým vakcinácia z dôvodu zdravotného rizika nebola odporúčaná.
V prípade výskytu epiglotitídy u jedinca alebo v kolektíve je dôležité zaviesť ochranné opatrenia, ktoré spočívajú v izolácii pacienta a dezinfikovania prostredia, v ktorom sa infikovaný pacient pohyboval. Ak máte podozrenie, že vaše dieťa alebo blízky trpí epiglotitídou a výrazne sa mu sťaží dýchanie, neváhajte volať rýchlu zdravotnú pomoc 155 alebo linku 112.
Zdroje použité v článku:
1. DUBÁN, L. a kol. Akútne respiračné infekcie v detskom veku a ich manažment vo verejnej lekárni. Praktické lekárnictvo. 2018;8(1). www.solen.sk
2. JESEŇÁK, M. a D. MINÁRIKOVÁ. Acute upper respiratory tract infections and its management. Pediatrie pro Praxi. 2021;22(1):42–48. www.pediatriepropraxi.cz
3. GUERRA, A.M. & M. WASEEM. Epiglottitis. V: StatPearls [Internet]. Treasure Island (FL): StatPearls Publishing; 2023 [online] [cit 28-07-2023]. Dostupné z: http://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK430960/.
4. UVZSR. Očkovací kalendár na rok 2023 pre povinné pravidelné očkovanie detí a dospelých. [online] Dostupné z: https://www.uvzsr.sk/documents/d/uvz/ockovaci_kalendar_pre_pravidelne_povinne_ockovanie_deti_a_dospelych_na_rok_2023