Fimóza u chlapcov: Čo to je a ako ju riešiť? Rady pre rodičov
Fimóza je stav, kedy nie je možné stiahnuť zúženú predkožku penisu alebo predkožku za žaluďom penisu. Ide o pomerne častý problém u malých chlapcov, ktorý by však nemal zostať bez povšimnutia. Aj keď sa to môže zdať ako neškodná záležitosť, fimóza môže chlapčekovi spôsobiť rôzne zdravotné komplikácie a skončiť veľmi bolestivo. Ak aj vy patríte k rodičom, ktorí práve riešia túto tému, ste u nás správne. Vysvetlíme vám, ako fimóza vzniká a ako správne sťahovať predkožku, aby ste sa vyhli chirurgickému zákroku – obriezke.
Ako fimóza vzniká?
Ako sme už v úvode uviedli, fimóza sa vyznačuje nemožnosťou stiahnuť predkožku. Primárna fimóza je fyziologická a pomerne častá u detí do 3 rokov. Predkožka nejaví známky chorobnosti, zápalu ani zjazvenia. U väčšiny chlapcov dôjde vekom k prirodzenému stiahnutiu.
Starší chlapci, v období puberty, môžu trpieť takzvanou relatívnou fimózou, ktorá sa objavuje iba pri erekcii. Pri fyziologickej fimóze je okrajová časť predkožky zdravá a napína sa pri jemnom ťahu.
Pre sekundárnu fimózu sú typické belavý prstenec jemnej predkožky a lokálne zjazvenie. Fimóza vzniknutá násilným pretiahnutím predkožky sa nazýva parafimóza. Práve pri nej dochádza k zakliesneniu predkožky za žaluďom penisu, pričom vzniká nepríjemný opuch a infekcia žaluďa (balanitída). Súčasne sa zápal môže rozvinúť aj na samotnej predkožke a vtedy hovoríme o postitíde. Nebezpečie parafimózy spočíva predovšetkým v zhoršení krvného zásobovania žaluďa, čo môže viesť k postupnému odumieraniu tkaniva.
Kedy fimóza znamená vážny problém?
Spúšťače zmeny z fyziologickej fimózy – prirodzenej na patologickú – chorobnú sú rôzne. Faktory, ktorý môžu stav zhoršiť, sú:
- nedostatočná hygiena,
- nútené, až „silené“ sťahovanie predkožky,
- prítomnosť iného ochorenia.
Patologická – chorobná fimóza sa prejavuje bolesťou pri močení, slabým prúdom moču alebo krvácaním1,2. V minulosti sa akákoľvek fimóza posudzovala ako patologická a urológovia mali potrebu riešiť ju chirurgickým zákrokom. Predkožku buď nastrihli alebo úplne odstránili, a teda vykonali tzv. obriezku. Obriezka spôsobovala časté komplikácie. Postupne sa od tohto nepríjemného zákroku ustúpilo a dnes sa do popredia dostala edukácia postupného sťahovania.
Chlapci, ktorí majú cukrovku, trpia fimózou častejšie, pretože prítomnosť vysokého obsahu glukózy v moči prispieva k vyššej proliferácii baktérií.
Sťahovanie predkožky u malých detí
Sťahovanie predkožky u chlapcov je neustále diskutovanou témou. Zatiaľ čo v minulosti pediatri odporúčali úplne stiahnuť predkožku už v predškolskom veku, v súčasnosti sa necháva tomuto úkonu viac času. Pokiaľ sa rodič nestretne s nejakým patologickým stavom a dieťa edukuje k správnej hygiene, postupné sťahovanie predkožky sa stáva prirodzenejšie a pre chlapcov neprináša traumatické zákroky ako to bolo v minulosti.
Aj v súčasnosti sa názory pediatrov v tejto problematike líšia, čo vzbudzuje u rodičov obavy. V každom prípade dnes platí, že násilné sťahovanie predkožky je absolútne nevhodné, pretože môžu vzniknúť mikrotrhlinky, z ktorých sa následne rozvinie zápal. Predkožka plní kryciu a ochrannú funkciu, takže pokiaľ nie je narušená alebo natrhnutá, infekcie sa báť nemusíte.
Väčšina pediatrov odporúča sťahovať predkožku postupne, pomaly, v čase každodennej hygieny a najlepšie pri sprchovaní, pretože v kúpeli by sa mohli dostať do predkožkového vaku nečistoty z vody. S oddeľovaním sa odporúča začať približne v 9. mesiaci života dieťaťa.
Až 90% chlapcov pretiahne predkožku úplne vo veku 5 – 6 rokov. Nie je výnimočné, že niektorí až v puberte. Pre stiahnutie predkožky pomáha chlapcom dospievanie a erekcia, čím sa zlepšuje jej pružnosť a stiahnuteľnosť3.
Čo sa ak sa predkožka nedá prirodzene pretiahnuť?
Ak sa predkožka nedá prirodzene pretiahnuť, môže za tým stáť viacero príčin. Jednou z vrodených príčin je zúženie predkožky (primárna fimóza) alebo adhézia medzi vnútorným lisom predkožky a žaluďom (konglutinácia)1. V týchto prípadoch sa nejedná o patologický stav, no môže vzbudzovať u rodičov obavy a je potrebné navštíviť praktického lekára, ktorý by mal situáciu odborne posúdiť. Pri podozrení na neprirodzený, či chorobný stav je dieťa odosielané na vyšetrenie k špecialistovi – urológovi. V prípade patologického nálezu sa jedná o sekundárnu fimózu.
Ako sa dnes fimóza lieči?
V prípade podozrenia, že by sa mohol stav dieťaťa komplikovať, pristupuje sa k používaniu nesteroidných, prípadne steroidných mastí, ale to je výlučne na zvážení lekára. Ich úspešnosť je viac ako 90% a používajú sa od 3. rokov dieťaťa. Masti sa aplikujú na oblasť zúženej predkožky, čím sa predkožka stáva pružnejšou a postupne sa stiahne. Výnimočne je nutný malý chirurgický zákrok, ktorým sa šetrne odstránia zrasty medzi predkožkou a žaluďom.
Adheziolýza, teda šetrné odstránenie zrastov medzi predkožkou a žaluďom, je účinná, lacná, bezpečná a predovšetkým menej traumatizujúca metóda ako tradičná obriezka1. U mladších detí je prospešná bez vzniku infekcií či fibrózy. Je možné ju kombinovať s konzervatívnou liečbou sťahovania a natierania masťami.
Invazívnejšie chirurgické zákroky sa volia iba v nevyhnutných prípadoch, kedy je fimóza inak nezvládnuteľná. Obriezka, odborne nazývaná cirkumcízia, sa v mnohých krajinách vykonáva z náboženských dôvodov, v našich končinách je to skôr funkčný a estetický dôvod. Podľa závažnosti fimózy sa pristupuje buď k čiastočnému alebo úplnému odstráneniu predkožky. Preputioplastika (čiastočná obriezka) môže byť indikovaná niektorým pacientom s fimózou, ktorým stačí prstenec predkožky narezať. Tento postup je rýchly, menej bolestivý a pacient sa pomerne rýchlo po zákroku zotaví. Nevýhodou je možná recidíva fimózy, ktorá môže prísť vekom2,3.
O úplnej obriezke môže rozhodnúť odborný lekár po zvážení všetkých prínosov a rizík. Ide o úplné chirurgické odstránenie predkožky. Zabraňuje ďalším ťažkostiam a rieši problém trvalo. Nevýhodou je dlhá rekonvalescencia sprevádzaná bolesťou, krvácaním, prípadne infekciou.
Niekoľko rád pre rodičov, ako sa starať o predkožku u chlapcov
Pokiaľ máte doma malého chlapčeka, určite ste už rozmýšľali, ako čo najlepšie predísť problémom s predkožkou. Tu je niekoľko rád a pravidiel, ktoré vám môžu pomôcť.
- Predkožku nasilu nesťahujte.
- Dodržujte správnu hygienu u malých detí.
- Používajte na intímnu hygienu len kozmetiku, ktorá je určená pre deti.
- Bábätko často prebaľujte.
- Pri stolici dieťaťu skontrolujte správne utretie.
- Na natieranie predkožky používajte len na to určené masti, prípadne také, ktoré vám odporučil lekár.
- Keď sa začne predkožka uvoľňovať, sťahujte ju len potiaľ, pokiaľ sa dá. Nesťahujte ju teda na silu.
- Hygienickejšie je sťahovať predkožku v sprche, nie v kúpeli.
- V prípade, že máte podozrenie, že sa predkožka zapaľuje, poraďte sa o liečbe a sťahovaní predkožky s pediatrom.
- V prípade opakovaných ťažkostí aj v puberte sa poraďte s urológom.
Zdroje použité v článku:
1. SHAHID, S.K. Phimosis in Children. ISRN Urol. 2012; 2012: 707329. Published online 2012 Mar 5. Dostupné na: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3329654/
2. FILLO, J. & J. BREZA. Všeobecná urológia pre medikov. 2015:107-108
3. ŠARAPATKA, J. a kol. Přístup urologa k léčbe nepřetažitelné predkožky u dětí. Urologie pro praxi 2020;21(1):6-10. Dostupné na: https://www.solen.sk/storage/file/article/Solen_uro-202001-0001.pdf