Potrebujete pomôcť
pri výbere?

Opýtať sa lekárnika
lekarnicka
email
podpora@etabletka.sk
telefon
+421 915 040 800
plus - ikona
hodnotenia zakaznikov

Hodnotenia
zákazníkov

Zobraziť hodnotenia

Ako sa opáliť a nespáliť? Vyberte si ochranný prípravok na základe fototypu pokožky

Možno ste si všimli, že niektorí ľudia sa opália rýchlejšie a „krajšie“ než iní. Zatiaľ čo jedni majú po pobyte na slniečku krásnu bronzovú pokožku, ktorá im vydrží skoro celé leto, ďalší sa naopak rýchlo spália. Vaša schopnosť opáliť sa súvisí s tým, aký fototyp pokožky máte. Pripravili sme si pre vás preto článok, v ktorom si vysvetlíme, čo to fototyp vlastne je, a ako vám môže pomôcť sa pred slnkom ochrániť. Ešte pred tým, ako sa však pustíme do jednotlivých fototypov, mali by sme sa bližšie pozrieť na to, čo sa vlastne s našou pokožkou pod vplyvom slnečného žiarenia deje.

Vplyv ultrafialového žiarenia na pokožku – opálenie, ale i oxidačný stres

Pri pobyte na slniečku, či už hovoríme o cielenom opaľovaní, alebo dlhšom pobyte vonku, sa k nám spolu so slnečnými lúčmi dostáva UV žiarenie. Keď sa týmto lúčom vystavujeme nadmerne, môžeme sa nielen spáliť, ale môžeme si spôsobiť i ďalšie dlhodobejšie poškodenia pokožky. UV žiarenie má rôzne vlnové dĺžky a vplýva na rozličné vrstvy našej pokožky.

UVB žiarenie

UVB žiarenie je na jednej strane zodpovedné za krásne bronzové opálenie, je však aj zdrojom spálenia. Pri nadmernom slnení bez dostatočnej ochrany prenikajú UVB lúče do vrchných vrstiev kože, kde menia genetickú informáciu kožných buniek a narúšajú ich schopnosť regenerovať sa.

UVA žiarenie

UVA lúče sú schopné preniknúť hlboko do pokožky, kde spôsobujú zmeny v bunkách. Spôsobujú dlhodobejšie zmeny v pokožke, ktoré sa nemusia prejaviť ihneď. Patrí sem napríklad predčasné starnutie pokožky a sním spojený vznik vrások či strata pružnosti pleti.

Aby sa naša pokožka chránila pred UV žiarením, produkuje kožný pigment melanín. Čím viac sa slníme, tým viac melanínu naša pokožka vytvára, čo má za následok zmenu jej farby – a teda opálenie. Nie všetci však produkujú rovnaké množstvo melanínu. Čím bledší typ pleti máte, tým je pravdepodobnejšie, že sa vám nepodarí opáliť sa rovnako, ako niekomu, kto má pleť trošku tmavšiu.

Fitzpatrickova stupnica – pomôcka pre výber správneho opaľováku

Fototyp pokožky bol prvýkrát popísaný v roku 1972 Thomasom B. Fitzpatrickom, ktorý definoval fototypy práve na základe farby pokožky (čiže množstva melanínu) a toho, ako na ňu vplýva slnečné žiarenie – teda jej tendencie sa spáliť či opáliť. 1  Hovoríme o takzvanej Fitzpatrickovej stupnici, ktorá je účinnou pomôckou pri výbere opaľovacieho prípravku aj v súčasnosti.

Fototypy sú rozdelené číselne od Fototypu I až po VI:

  • Fototyp I – k tomuto fototypu zaraďujeme ľudí s nedostatkom pigmentu, tzv. albínov, ale tiež ľudí s veľmi svetlou pokožkou, ryšavými alebo svetlými vlasmi, pehami a modrými očami. Pokiaľ spadáte k prvému fototypu, zrejme sa vám ešte nikdy nepodarilo sa opáliť. Vaša pokožka sa veľmi rýchlo spáli, pričom môže dôjsť aj k vzniku vážnych popálenín.
  • Fototyp II – k fototypu II patríte, pokiaľ máte svetlé vlasy, modré, zelené alebo sivé oči a bledú pokožku. Vaša pokožka sa nezvykne opáliť do hneda, ale do červena a často sa spálite.
  • Fototyp III – ak máte svetlo hnedú pleť, hnedé až tmavé vlasy a hnedé oči, v lete sa pekne opálite a len málokedy sa spálite, patríte k III fototypu.
  • Fototyp IV – do tejto skupiny patria ľudia s tmavou pleťou a veľmi tmavými očami i vlasmi, ktorí sa spália len minimálne. 1,2

Fototyp V a VI nie je v našich končinách veľmi rozšírený – ide predovšetkým o ľudí s veľmi tmavou pokožkou, ako sú napríklad ľudia s indiánskymi, arabskými či africkými koreňmi. Oba fototypy sa nikdy nespália.

Ako si teda vybrať opaľovací prípravok podľa fototypu pokožky?

Pri výbere opaľovacieho prostriedku by ste vždy mali siahnuť po takom, ktorý vám poskytne čo najvyššiu ochranu. V zásade platí, že čím svetlejšiu pokožku máte, tým viac ochrany pred slniečkom potrebujete. Po akých prípravkoch by mali siahnuť jednotlivé fototypy?

Ak patríte k fototypu I a II, mali by ste siahnuť po vysokom ochrannom faktore – minimálne SPF 30, ideálne však až po 50 SPF, či 50+. Mnoho prípravkov z rád dermokozmetických produktov má jemné šetrné zloženie, ktoré poskytuje vysokú ochranu nielen pred UVB žiarením (SPF faktor), ale tiež pred UVA žiarením a niektoré aj pred infračervenými lúčmi.

Pokiaľ patríte skôr k fototypu III a IV a zvyknete sa spáliť len sporadicky, nebudete potrebovať tak vysokú ochranu. Postačí vám ochranný faktor v rozpätí od 10 do 20 SPF. Dajte však pozor, nadmerné vystavovanie slnku má, ako sme už spomenuli, aj iné následky, než len spálenie, a preto netreba nič preháňať.

Fototyp pokožky u detí – podľa čoho sa riadiť?

Pri deťoch by ste mali ochranu pred slnkom vyberať vždy tak, akoby patrili k fototypu I. Detská pokožka je jemnejšia, tenšia a tiež citlivejšia na vonkajšie podnety. Deti do 3 rokov by ste priamemu slniečku nemali vystavovať vôbec, pokiaľ sa tomu však nedá vyhnúť, siahnite po kvalitných ochranných prípravkoch s vysokým SPF a ochrannými faktormi.

opalovaci krem na tvar pre deti
opalovaci krem na tvar

Nezabudnite si chrániť aj tvár

Hoci je čoraz populárnejšie používať pleťové krémy s SPF pravidelne, nie všetci to považujú za potrebné. Nesmiete však zabúdať na to, že pleť je jemnejšia, citlivejšia a náchylnejšia, a preto sa na nej aj skôr prejavia vplyvy vonkajšieho prostredia. Výberom opaľovacieho krému na tvár, prípadne denného krému s dostatočným obsahom SPF, môžete pomôcť vašej pleti vyzerať mlado, zdravo a ochrániť ju pred predčasným starnutím (ktoré je primárne spôsobované UV žiarením).

Na základe fototypu môžete teda siahnuť po prípravkoch s vyššími alebo nižšími ochrannými faktormi a ochrániť pokožku presne tak, ako to potrebuje:

Fototyp I

LA ROCHE-POSAY ANTHELIOS Ultra komfortný krém SPF 30 50ml

Fototyp II

CeraVe hydratačný pleťový krém SPF 25 52ml

Fototyp III

BABÉ PLEŤ Hydratačný a výživný krém plus SPF 20 50 ml

Fototyp IV

Zdroje použité v článku:

1.AJAY N. SHARMA; BHUPENDRA C.: Patel. Laser Fitzpatrick Skin Type Recommendations. 2022. [online] [cit. 6.7. 2022] Dostupné z: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK557626/
2.Fototypy pokožky. 2022 [online] [cit. 6.7.2022] Dostupné z: https://www.ruvzzh.sk/oddelenia/OPZ/Clanky/fototypy_pokozky.pdf

opalovacie pripravky podla fotypu

Zistili ste všetko o fototype?

Je načase vybrať si ten správny opaľovací prípravok. Pozrite si našu ponuku kvalitných opaľovacích prípravkov a dajte vašej pokožke maximálnu ochranu.

Neprehliadnite