Fungicidin alebo Canesten? Oba bojujú proti mykóze, ale po ktorom z nich siahnuť?
Koža je najväčší orgán tela a jej primárnou úlohou je chrániť organizmus pred vonkajšími faktormi, ktoré by preň mohli byť nebezpečné. Avšak, rovnako ako iné časti tela, aj kožu môžu postihnúť rôzne infekcie a ochorenia. Jedným z najbežnejších je kvasinková infekcia.
Na boj s plesňami a kvasinkovými infekciami je dnes dostupné veľké množstvo prípravkov. K obľúbeným patria napríklad prípravky Fungicidin a Canesten. Po ktorom z nich siahnuť? Čítajte ďalej a vyberte si ten správny variant na riešenie vášho problému.
Fungicidin alebo Canesten?
Pred tým, ako sa pustíte do liečby kvasinkovej infekcie niektorým z týchto prípravkov, mali by ste si pozorne prečítať príbalový letáčik. Na jednej strane kvôli správnej aplikácii a dĺžke používania, ale tiež kvôli tomu, na aký konkrétny problém sa používajú. Hoci sú Fungicidin aj Canesten určené na liečbu kvasinkových infekcií, je medzi nimi predsa len rozdiel.
Fungicidin je antimykotické antibiotikum určené primárne na liečbu kvasinkovej infekcie kože a slizníc. Môže sa používať u dospelých, mladistvých a detí už od novorodeneckého veku.
Canesten má všestrannejšie využitie, nakoľko okrem kvasiniek pôsobí aj proti mnohým choroboplodným hubovitým mikroorganizmom, dermatofytom, plesniam a niektorým druhom baktérií. Canesten je určený pre dospelých a deti od 2 rokov. U detí do 2 rokov sa môže používať len po schválení lekárom.
Fungicidin masť
Liek Fungicidin je antimykotické antibiotikum s účinnou látkou nystatín. Toto liečivo účinne bojuje proti kvasinkám a niektorým druhom nižších húb.
Fungicidin masť – použitie a dávkovanie
Masť nanášajte 2 až 3-krát denne na postihnuté miesto až dovtedy, kým sa oblasť nezahojí. Zvyčajne liečba trvá približne 2 týždne, no pri ťažších stavoch aj dlhšie. Po zahojení pokračujte v nanášaní masti 1-krát denne po dobu niekoľkých dní.
Fungicidin možno používať aj v tehotenstve a počas dojčenia, až na dve výnimky:
- V prvom trimestri tehotenstva sa liek nemá aplikovať intravaginálne.
- Počas dojčenia masť neaplikujte na bradavky.1
Canesten masť
Prípravok Canesten obsahuje liečivo klotrimazol patriace k antimykotikám. Toto liečivo pomáha účinne bojovať nielen proti kvasinkám, ale tiež proti choroboplodným hubám, dermatofytom, plesniam a dokonca aj proti niektorým druhom baktérií. To z neho robí prípravok vhodný na liečbu širokého spektra kožných problémov.

Canesten krém použitie
Canesten masť sa používa u dospelých a detí od 2 rokov na lokálnu liečbu kožných ochorení, ktoré sú spôsobené dermatofytmi, kvasinkami a plesňami, medzi nimi napríklad:
- dermatomykózy, čiže plesňové ochorenia na rôznych častiach tela – medzi prstami na nohách, na trupe, na rukách či v okolí rias,
- ochorenie pityriasis versicolor spôsobené hubou Malassezia furfur,
- erytrazmy spôsobené baktériou Corynebacterium minutissimum prejavujúce sa ostro ohraničenými červenohnedými ložiskami,
- zápal vonkajších rodidiel spôsobený kvasinkami z rodu Candida,
- balanitída (zápal žaluďa) spôsobená kvasinkami z rodu Candida.
Krém Canesten sa aplikuje lokálne na postihnuté miesto. Naneste 2 až 3-krát denne tenkú vrstvu. Pre lepšiu predstavu: prúžok krému s dĺžkou 0,5 cm vám vystačí asi na plochu vo veľkosti dlane.
Ako dlho Canesten používať?
Dĺžka liečby sa líši na základe konkrétneho problému:
- Dermatomykóza 3 – 4 týždne
- Erytrazma 2 – 4 týždne
- Pityriasis versicolor 1 – 3 týždne
- Candidosis vulvae a candidosis balanitis 1 – 2 týždne
Liečbu neukončujte hneď po vymiznutí príznakov – dodržujte vyššie uvedenú odporúčanú dĺžku liečby. V prípade, že sa ani po 4 týždňoch liečby váš stav nezlepší, obráťte sa na lekára.2
Prípravky Canesten sú tiež dostupné ako Canesten GYN vo forme tabliet a alebo mäkkých kapsulí určených pre liečbu vaginálnej mykózy.
Fungicidin aj Canesten patria medzi účinné prostriedky v boji proti kvasinkovým infekciám a plesniam. Zatiaľ čo Fungicidin je vhodný najmä na liečbu kvasinkových infekcií kože a slizníc a je bezpečný aj pre najmenších, Canesten ponúka širšie spektrum účinku – zvládne aj dermatofyty, plesne a niektoré baktérie.
Pri výbere vhodného prípravku je dôležité zohľadniť typ infekcie, lokalitu výskytu a odporúčania lekára. Nezabúdajte na správne dávkovanie a dĺžku liečby. V prípade, že sa príznaky nezlepšujú, vždy sa poraďte s odborníkom.
Zdroje použité v článku:
1. Databáza farmaceutických produktov. Fungicidin Léčiva. [online] [cit 16-5-2025] Dostupné z: https://www.adc.sk/databazy/produkty/detail/fungicidin-leciva-358001.html
2. Databáza farmaceutických produktov. CANESTEN [online] [cit 16-5-2025] Dostupné z: https://www.adc.sk/databazy/produkty/detail/canesten-912188.html