Helicobacter pylori je pomerne rozšírený. Čo to je, ako sa prejavuje, lieči a je možné ho odhaliť aj pomocou domáceho testu?
Helicobacter pylori je pomerne rozšírená baktéria, ktorá kolonizuje až 50% ľudskej populácie.1 Aj napriek informovanosti o možnom prenose ochorenia, i možnosti domácich testov, je výskyt celosvetovo alarmujúci u všetkých skupín. Vedie k vredovej chorobe gastroduodena, ale aj iným ochoreniam žalúdka, vrátane rakoviny.
Za poznávacie znamenie Helicobactera pylori sa považujú ťažkosti s trávením, no pozor – neobjavia sa u každého pacienta, ale len približne u 20% infikovaných1. Tiež sa pozoruje, že u detí a mladých ľudí sa helikobakterióza nekomplikuje vznikom vážneho ochorenia. Infekcia touto baktériou sa väčšinou získa v detstve a pretrváva do dospelosti. Poďte sa pozrieť bližšie na to, čo prítomnosť helicobactera v organizme znamená a ako sa lieči.
Čo je to Helicobacter?
Helikobakter, odborne Helicobacter pylori, je baktéria špirálovitého tvaru, ktorá toleruje prostredie s menším prístupom kyslíka. Pri vyšších koncentráciách kyslíka hynie. Jedná sa o patogén, ktorý napáda len človeka. Patrí do rodu Helicobacter. Názov je odvodený z gréckeho helix, teda špirála alebo vír a zo slova pylori, teda vzťahujúci sa k vrátniku – časti žalúdku, ktorú zvykne kolonizovať. Helicobacter totiž spôsobuje vznik vredov v tejto oblasti, dlhotrvajúci chronický zápal, a tiež nádorové ochorenia typu karcinóm alebo lymfóm žalúdka.
Helicobacter a jeho prenos
Helikobakter sa prenáša orálnou cestou, teda cez ústa. Z človeka na človeka sa môže preniesť jednak priamym kontaktom alebo vzduchom. Samotnú jeho chorobnosť definuje prítomnosť niektorých enzýmov, ktoré tvorí a ktoré mu pomáhajú vysporiadať sa s kyslým prostredím žalúdka. Pôsobením niektorých z nich vzniká v žalúdku lokálny zápal – gastritída. Postupnou deštrukciou sliznice sa dostáva žalúdočná kyselina do kontaktu s hlbšími vrstvami žalúdočnej steny, rozvíja sa vredová choroba. Na podklade gastritídy môže vzniknúť nádor.
Príznaky helicobacter – Ako sa infekcia prejavuje?
U väčšiny detí je prítomnosť tejto baktérie asymptomatická, teda sa nijako neprejavuje. Ak je prítomný zápal žalúdka, prípadne peptický vred, stav sa prejavuje:
- Bolesť brucha, často vľavo pod rebrovým oblúkom, zvýraznená po jedle
- Nevoľnosť, niekedy spojená s vracaním2
- Chudnutie
- Niekedy nechutenstvo
- Pálenie záhy – môže, no nemusí byť prítomné
V niektorých prípadoch bola zaznamenaná aj bledosť pokožky. Bolo zdokumentované, že osoba infikovaná H. pylori má často nižšie zásoby železa v organizme. Prítomnosť Helicobactera sa niekedy spája tiež s úbytkom krvných doštičiek3, tzv. chronickou imunitnou trombocytopéniou. Tieto mimožalúdočné prejavy môžu v rámci zdravotného stavu dominovať a nie sú jasne vysvetliteľné.
Kedy je nutné vyhľadať lekára a ako prebieha vyšetrenie?
Zásadné sú pre lekára informácie o vyprázdňovaní, stravovaní, dráždivosti či pálení záhy pacienta. Môžu významne pomôcť pri stanovení samotnej diagnózy. Okrem anamnézy, teda rozpomínania pacienta, pristúpi lekár k fyzikálnemu vyšetreniu – vykonáva ho pohmatom, poklepom, prípadne pomocou fonendoskopu. Všíma si, či pacient reaguje bolestivo na dotyk, či je prítomná peristaltická vlna a podobne.
Infekcia Helicobacter pylori sa diagnostikuje ako invazívnou i neinvazívnou cestou. Neinvazívne je možné odhaliť prítomnosť antigénov tejto baktérie v stolici, sére, slinách, ale i v moči. Tiež sa používa ureázový dychový test (Urea Breath Test). Vykonáva sa priamo u lekára.
Domáce samodiagnostické testy na Helicobacter pylori
Máte podozrenie na helikobaktera? V domácich podmienkach môžete použiť domáce testy na prítomnosť helikobaktera v stolici alebo v kapilárnej krvi. Tieto testy je možné využiť v pohodlí domova aj v prípade, keď bol Helicobacter pylori už preliečený antibiotikami pod dohľadom lekára. Pozor, testy nenahrádzajú návštevu a diagnostiku od lekára.
V našej online lekárni nájdete tieto domáce testy na Helicobactera:

Liečba Helicobacter pylori – trojkombinácia liečiv
Terapia helikobakteriózy je pomerne komplikovaná. Bežne sa využíva trojkombinácia liečiv. Zvyknú sa podávať:
- antibiotiká amoxicilín,
- antibiotiká klaritromycín,
- liek na zníženie žalúdočnej kyseliny – inhibítor protónovej pumpy.
Spolu s antibiotikami je vhodné užívať aj probiotiká na úpravu črevnej mikroflóry.


Antibiotická liečba nemusí byť niekedy postačujúca. Aj z tohto dôvodu prebieha vo viacerých vedeckých pracoviskách sveta intenzívny výskum vakcíny, ktorá by pomohla predchádzať kolonizácii helikobaktera v sliznici tráviaceho traktu človeka, a tým znížila výskyt komplikácií s ním spojených.
Upozornenie:
U detí, ktoré nevykazujú prejavy ochorenia, sa Helicobacter pylori nezvykne eradikovať pomocou antibiotík. Takáto liečba by totiž mohla viesť k obezite, a tiež k rozvoju vredovej choroby. V takých prípadoch sa skôr upriamuje pozornosť na úpravu stravy.
Upozornenie:
Ak ochorenie prerastie do nádoru, rieši sa stav chirurgickou cestou. Aj z tohto dôvodu je dôležité nepodceniť pravidelné preventívne lekárske prehliadky.
Ako vyzerá strava pri Helicobacter pylori?
Pri ochorení helikobakterom je možné do jedálnička zaradiť niektoré rastliny na zmiernenie prejavov. Z korenín potláča rast Helicobacter pylori ďumbier lekársky, teda zázvor či kardamon malabársky. Regeneračne pôsobí na sliznice beta-karotén. Obsahuje ho napríklad mrkvová či čučoriedková šťava, no po dohode s lekárom ho môžete prijímať aj prostredníctvom výživových doplnkov. Predchádzať vzniku žalúdočného vredu by mohla pomôcť šťava z hlávkovej kapusty4, ktorá má ochranný vplyv na sliznicu žalúdka a dvanástnika.




Vo forme čaju je možné užívať niektoré ochranné byliny, ako sú koreň z ibiša lekárskeho či list skorocelu. Pri hojení žalúdočných vredov by mohol pomôcť koreň sladkého drievka, avšak nie je vhodné ho užívať dlhodobo. Do čajovej zmesi sa môže pridať aj rumanček kamilkový, semienko ľanu, listy medovky či mäty piepornej.




Okrem spomínanej fytoterapie by ste mali upraviť životosprávu, vrátane zaradenia pravidelných pohybových aktivít. Doprajte si relax, skoncujte s fajčením, ktoré má neblahý vplyv na baktériou ohrozenú sliznicu žalúdka.
Zdroje použité v článku:
1. HURYCH, J. a kol.: Lékařská mikrobiologie. Repetitorium. 3.vydání. Helicobacter pylori. 2021. Triton. s.145-147 [cit. 02.24.2025]. Dostupné z: ISBN 978-80-7553-976-2
2. PARIKH, S. N. a kol.: Helicobacter Pylori. 2023. National Library Of Medicine [online] [cit. 02.24.2025]. Dostupné z: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK534233/
3. MALFERTHEINER, P. a kol.: Helicobacter pylori infection. 2024. National Library Of Medicine [online] [cit. 02.24.2025]. Dostupné z: https://pmc.ncbi.nlm.nih.gov/articles/PMC11558793/
4. MIKA, K.: Fytoterapia z pera lekára. Ulcus ventriculi et duodeni. 2016. Osveta. s.407-408 [cit. 02.24.2025]. Dostupné z: ISBN 978-80-8063-436-0