Potrebujete pomôcť
pri výbere?

Opýtať sa lekárnika
lekarnicka
email
podpora@etabletka.sk
telefon
+421 915 040 800
plus - ikona
hodnotenia zakaznikov

Hodnotenia
zákazníkov

Zobraziť hodnotenia

Hemofília je zriedkavé genetické ochorenie: Aké typy hemofílie poznáme a ako sa tento krvácavý stav lieči?

U niektorých ľudí sa hemofília vyvinie bez rodinného súvisu, hovoríme vtedy o získanej hemofílii. Deje sa to vtedy, keď imunitný systém sám napadne faktory XIII alebo IX. Raritne sa to stáva v tehotenstve, pri autoimunitných ochoreniach, niektorých formách rakoviny či skleróze multiplex.2

Hemofília príznaky: Aké príznaky rozoznávame pri hemofílii?

  • Hemofília A aj B sa prejavuje krvácaním do kĺbov a svalov, pričom často chýba vyvolávajúci podnet krvácania.
  • Slizničné krvácanie nie je časté, avšak môže sa objaviť krvácanie z nosa, krvácanie z ďasien, do tráviaceho ústrojenstva či krv v moči.
  • Otvorené poranenie, napríklad aj pri chirurgickom zákroku, krváca pri hemofílii neúmerne.
  • Krvácanie z bežných kožných raniek sa zvykne spontánne zastaviť, je však tiež možné, že sa po niekoľkých hodinách opäť rozkrváca.
  • Spontánne krvácanie nie je pri miernej hemofílii časté.
  • Hemofília C sa prejavuje zvýšenou náklonnosťou k žilným zrazeninám – trombózam.
  • Chýbajúci faktor zrážania XII sa neprejavuje krvácaním.

Ťažká hemofília sa zvyčajne prejaví v prvých mesiacoch života. Mierna až stredne ťažká hemofília sa zvykne prejaviť v detstve alebo dospievaní. Časté opakované krvácanie je možné zistiť už v maternici, kvôli nedostatočnému transplacentárnemu prechodu faktorov zrážania VIII či IX z matky do plodu.

Komplikácie hemofílie

K najvážnejším komplikáciám patrí tvorba cýst, ktoré môžu narastať a utláčať okolité tkanivá. Tieto oválne útvary bývajú vyplnené krvou, niekedy sa popisujú aj ako pseudotumory. Môžu sa nachádzať v oblasti kostí či šľachových puzdier.

Vznik protilátok proti faktoru VIII postihuje až 5-15% chorých s hemofíliou3 liečených koncentrátmi tohto faktora. Tiež prenos infekcií pri podávaní liečby je obávanou komplikáciou, aj keď moderné prístupy pri príprave liečivín sú bezpečné.

Upozornenie:

Krvácanie do mozgu, brucha, hrudníka a hrdla môže byť život ohrozujúce. Veľké straty krvi tiež môžu viesť k vzniku šokového stavu, ktorý si vyžaduje neodkladnú lekársku pomoc. Aj z toho dôvodu je nutná dôkladná edukácia pacienta nielen o potrebe liečby, ale tiež o možných rizikách ochorenia. 

Prenos hemofílie v rodine sa dnes dá lepšie predvídať vďaka prenatálnej diagnostike. V posledných dekádach sa významne zdokonalila diagnostika analýzou DNA, boli identifikované génové mutácie u prevažnej väčšiny pacientov trpiacich hemofíliou. Tieto testy prispievajú k pochopeniu závažnosti ochorenia a zlepšujú celkový náhľad naň. Jednoducho povedané – vďaka DNA diagnostike dnes lekári dokážu zistiť, či je mamička nositeľkou ochorenia a či hrozí, že ho prenesie na dieťa.

hemofilia

Génová terapia alebo liečba cestou monoklonálnych protilátok predstavujú v súčasnosti víziu, ako možno už v blízkej budúcnosti zlepšiť kvalitu života pacientov trpiacich hemofíliou. V súčasnosti prebiehajú viaceré výskumy v tejto oblasti.

poruchy zrazania krvi

Vedeli ste, že existuje viacero porúch zrážania krvi?

Ak máte problémy so zrážanlivosťou krvi, nemusí ísť nevyhnutne o hemofíliu. Navyše, k týmto ochoreniam nepatria len tie, ktoré spôsobia, že sa vám krv nezráža dostatočne, ale aj tie, ktoré zapríčiňujú nadmerné zrážanie. Chcete vedieť viac?

Neprehliadnite