Histamínová intolerancia (HIT) má množstvo prejavov a je ťažké ju vystopovať. Ako ju rozpoznať?
Hoci samotný histamín bol objavený pred viac než 100 rokmi a jeho účinky na organizmus sú dobre známe, histamínová intolerancia (HIT) ako porucha metabolizácie histamínu bola popísaná až na začiatku 21. storočia. Prejavy HIT sú naozaj rôznorodé a často zmätú i skúseného lekára. Ak vás problematika ochorenia HIT zaujíma, alebo sa vás priamo dotýka, nasledujúce riadky sú určené priamo vám.
Ako sa z histamínu stane nepriateľ?
Histamín je telu vlastný biogénny amín, ktorý vzniká z aminokyseliny histidínu. Vo vysokých koncentráciách sa tvorí a uskladňuje v bunkách imunitného systému (mastocytoch, bazofiloch), v bunkách žalúdka a čreva, lymfatických uzlinách a v týmuse. V organizme plní histamín viacero dôležitých funkcií1:
- spúšťa tvorbu žalúdočnej kyseliny potrebnej na trávenie,
- reguluje uvoľňovanie neuromediátorov – chemických látok, ktoré zabezpečujú prenos signálov medzi bunkami,
- pri poranení alebo alergickej reakcii sprostredkuje odpoveď imunitného systému.
Za normálnych, fyziologických podmienok, je histamín v tele rýchlo odbúravaný enzýmom diaminooxidáza (DAO), ktorý je produkovaný najmä bunkami tenkého čreva (enterocytmi), bunkami pečene a obličiek, bielymi krvinkami a u tehotných i placentou2. Pokiaľ však dochádza k nadmernej tvorbe histamínu v tele, vysokému prísunu histamínu z potravy alebo nedostatočnej aktivite enzýmu diaminooxidázy (DAO), ktorý je zodpovedný za jeho rozklad, v organizme sa začne histamín hromadiť. Nadbytok histamínu v tele, najmä z dôvodu nedostatočného odbúravania diaminooxidázou (DAO), môže spôsobovať celý rad ťažkostí, ktoré označujeme súhrnným názvom histamínová intolerancia (HIT), prípadne enterálna histaminóza3.
Predpokladá sa, že HIT postihuje približne 2 – 3 % dospelej populácie, najmä ženy po 40. roku života. Aktivita enzýmu DAO totiž klesá so zvyšujúcim sa vekom2. U detí sa preto histamínová intolerancia vyskytuje len vzácne.
Histamínová intolerancia (HIT) nie je alergia
Kvôli nedostatočnej aktivite, alebo nedostatku gastrointestinálneho enzýmu DAO, spôsobuje histamín prijatý v potrave pri HIT zvýšenú citlivosť (hypersenzitivitu) organizmu. Hypersenzitivita je neprimeraná reakcia vyvolaná potravinou alebo jej zložkou, ktorá je u zdravej populácie normálne tolerovaná. V prípade HIT však hypersenzitivita nevzniká na alergickom podklade, pretože nedochádza k tvorbe IgE protilátok, ktoré sú typické pre alergie. HIT preto radíme medzi tzv. nealergické potravinové intolerancie, hoci mnohé prejavy HIT môžu byť podobné ako pri alergických reakciách3.
Histamínová intolerancia (HIT) má pôvod v črevách, ale ovplyvňuje celé telo
U pacientov s HIT sa môže vyskytnúť široké spektrum nešpecifických gastrointestinálnych príznakov, ale i symptómov, ktoré vôbec nesúvisia s tráviacim traktom. Histamín je totiž v jednotlivých orgánových systémoch zapojený do veľkého množstva procesov. Výskyt a závažnosť ťažkostí je u každého pacienta s HIT rozdielny. Nemusia byť prítomné všetky, ale zvyčajne sa ich vyskytuje viacero súčasne. Medzi prejavy HIT môžu patriť rôzne príznaky na úrovni tráviaceho, dýchacieho, kardiovaskulárneho a nervového systému, ako i reakcie pokožky1,2,3. Aké príznaky má HIT?
Tráviace problémy
Pocity plnosti po jedle, nafukovanie, plynatosť, bolesť brucha, kŕče, hnačka, nevoľnosť i zvracanie.
Ťažkosti dýchacieho systému
Výtok z nosa, nádcha, upchatý nos, zahlienenie, kašeľ, kýchanie, opuch pier a jazyka.
Symptómy súvisiace s kardiovaskulárnym systémom
Búšenie srdca – tachykardia, poruchy srdcového rytmu a zmeny krvného tlaku.
Reakcie pokožky
Začervenanie, svrbenie, opuch, žihľavka (urtikária) či dokonca výskyt ekzému.
Upozornenie
Zriedkavé nie sú ani neurologické problémy. Pacienti s HIT hlásia bolesti hlavy, závrate či dokonca migrény.
Čo môže stáť za vysokými hladinami histamínu?
Pri HIT je vo všeobecnosti enzým DAO, zodpovedný za rozklad histamínu prijatého z potravy, nedostatočne aktívny alebo nie je prítomný v dostatočnom množstve. Hladiny DAO v organizme môže negatívne ovplyvňovať viacero faktorov, ktoré prispievajú k neschopnosti DAO spracovať histamín a k jeho následnému hromadeniu v tele. Toto sú tie najčastejšie z nich:
1. Strava bohatá na histamín
Jednotlivé druhy potravín prirodzene obsahujú rôzne množstvá histamínu. Kým v čerstvých produktoch je obsah histamínu nižší, mikrobiologické a biochemický procesy, ktoré prebiehajú pri skladovaní, konzervovaní či fermentovaní (kvasení) potravín, hladiny histamínu zvyšujú. Medzi potraviny s vysokým obsahom histamínu patria najmä1,4:
- zrejúce syry (camembert, rokfort, parmezán a pod.),
- fermentované mliečne výrobky (jogurty, acidofilné mlieko, kefír, bryndza),
- údeniny a produkty zo spracovaného mäsa (šunka, saláma, klobása),
- alkohol, najmä víno a pivo,
- sušené ovocie,
- niektoré druhy zeleniny (baklažán, špenát, paradajky, kvasená kapusta),
- niektoré druhy ovocia (citrusy, marhule, broskyne, slivky, čerešne, višne, bobuľové ovocie, datle),
- avokádo,
- chlieb a pečivo z kvasníc, kysnuté cesto,
- ryby a plody mora,
- produkty s obsahom umelých príchutí, farbív, stabilizátorov a konzervantov.
Mnohé z uvedených zložiek stravy dokážu aj priamo blokovať enzým DAO (napríklad alkohol) alebo v organizme spúšťajú uvoľňovanie histamínu (napr. citrusy, paradajky, špenát, avokádo, fazuľa, papája alebo orechy). Nadprodukciu histamínupodporuje i premnoženie baktérií v prípade, že jedlo nie je dostatočne strávené1.
2. Zápal, alergie i ochorenia a poruchy tráviaceho traktu
Pri zápale a alergických reakciách typicky dochádza k masívnemu uvoľneniu histamínu z buniek mastocytov a bazofilov, čím sa zvyšuje jeho množstvo v organizme. Viacerými experimentálnymi i klinickými štúdiami sa zistilo, že zmeny hladín histamínu, ako i zníženie aktivity DAO, možno pozorovať aj pri viacerých ochoreniach tráviaceho traktu, pri ktorých dochádza k poškodeniu črevnej sliznice.
Bunky tenkého čreva (enterocyty) sú totiž hlavnými producentmi DAO. Jedná sa hlavne o zápalové ochorenia čreva (Crohnova choroba a ulcerózna kolitída), syndróm dráždivého alebo ,,presakujúceho“ čreva, neceliakálnu gluténovu senzitivitu (NCGS) alebo rôzne druhy potravinových intolerancií (laktózová, fruktózová, gluténová)5.
3. Lieky
Pri podozrení na HIT netreba zabúdať ani na lieky, ktoré pacient užíva. Mnohé liečivá totiž môžu:
- stimulovať uvoľňovanie histamínu – napríklad opioidy, aspirín,
- blokovať aktivitu DAO – napríklad metamizol, antibiotiká, lieky na srdce a zníženie krvného tlaku,
- blokovať účinkyvitamínu B6, ktorý je potrebný pre aktivitu DAO – napríklad niektoré antibiotiká alebo hormonálna antikoncepcia.
Diagnostika HIT nebýva jednoduchá. Ako ju spoľahlivo zistiť?
Diagnostikovať HIT často nebýva ľahké, keďže množstvo nešpecifických symptómov je pri HIT podobných ako pri alergiách, prípadne infekciách alebo iných poruchách. Alergia a HIT sa dokonca navzájom nemusia vylučovať a pacient môže trpieť oboma4. Diagnostika HIT preto patrí vždy do rúk lekára – špecialistu.
Diagnostika HIT začína získaním podrobnej anamnézy, z ktorej lekár zisťuje typ ťažkostí, ich závažnosť, frekvenciu, súvislosť problémov s inými ochoreniami, užívaním liekov alebo životným štýlom. Po odobratí anamnézy nasleduje fyzikálne vyšetrenie, pri ktorom lekár sleduje stav pokožky, končatín, dýchanie, krvný tlak, srdcové ozvy, poklopom a pohmatom vyšetruje brucho a podobne.
Laboratórne vyšetreniapri podozrení na HIT zvyčajne zahŕňajú základné vyšetrenia krvného obrazu a biochemických parametrov, ako aj špecifické testy na zistenie hladiny diaminooxidázy (DAO) a jej aktivity z krvi. Pokiaľ je hodnota aktivity DAO nižšia ako 3 U/ml, pravdepodobnosť HIT je pomerne vysoká. V rozmedzí hodnôt 3-10 U/ml môže byť diagnóza HIT pravdepodobná, najmä vtedy, ak sú prejavy HIT prítomné po konzumácii konkrétnych potravín. Aktivita DAO nad 10 U/ml sa považuje za normálnu a pravdepodobnosť HIT je v tomto prípade nízka2,4.
Pre potvrdenie diagnózy HIT je vhodné u pacienta na určitý čas vylúčiť zo stravy kritické potraviny s vysokým obsahom histamínu a sledovať reakciu na nich, prípadne vykonať kožné testy na vylúčenie alergie1.
Ako sa stravovať pri nízkohistamínovej diéte?
Základom stravovania pri HIT je nízkohistamínová diéta, ktorá spočíva v obmedzení príjmu histamínu z potravy. Keďže úplne vylúčiť prísun histamínu zo stravy nie je možné, pacienti by mali redukovať konzumáciu potravín, ktoré sú bohaté na histamín, spúšťajú jeho uvoľňovanie v organizme alebo blokujú aktivitu enzýmu DAO. Zoznam nevhodných potravín je uvedený vyššie.
Osobám trpiacim HIT sa odporúča konzumácia čerstvých a čerstvo uvarených produktov, nakoľko obsah histamínu v potravinách sa zvyšuje s dĺžkou ich skladovania, a to dokonca i v chladničke. Medzi vhodné potraviny s nízkym obsahom histamínu patria1,4:
- mlieko, smotana, čerstvý syr,
- čerstvé mäso a ryby,
- ovocie – jablko, hruška, melón, hrozno,
- čerstvá zelenina alebo čerstvo zmrazená zelenina (s výnimkou paradajok, špenátu, avokáda, baklažánu),
- ovsené vločky, burizóny, krekry, ryža, ryžové pečivo, quinoa,
- vajíčka,
- maslo, rastlinné oleje, bravčová masť,
- semená a orechy,
- pramenitá a minerálna voda, čerstvé šťavy z vhodného ovocia a zeleniny.
Diaminooxidázu (DAO) môžete doplniť v tabletkách
Okrem diétnych obmedzení je dnes pre histaminikov k dispozícii aj výživový doplnok v tabletách s obsahom biogénneho enzýmu diaminooxidáza (DAO), ktorý umožňuje spracovanie prebytočného histamínu. Odporúča sa prijať 1 tabletu 15 minút pre požitím jedla s obsahom histamínu, pričom maximálna denná dávka sú 3 tablety. Nízkohistamínová diéta a redukcia prijatého histamínu v čo najväčšej miere však naďalej zostáva základom úspešnej liečby HIT.
Zdroje použité v článku:
1. What is histamine intolerance? In: healthline.com [online] [cit. 13.1.2023]. Dostupné na: https://www.healthline.com/health/histamine-intolerance
2. Histamínová intolerancia. In: unilabs.sk [online] [cit. 13.1.2023]. Dostupné na: https://www.unilabs.sk/clanky-invitro/histaminova-intolerancia
3. COMAS-BASTÉ, O. et al. Histamine intolerance: The current state of the art. Biomolecules 2020; 10(8): 1181
4. HRUBIŠKO, M. Histamínová intolerancia – známa neznáma. In: tvojevino.sk [online] [cit. 13.1.2023]. Dostupné na: https://tvojevino.sk/download/histaminova_intolerancia_prirucka.pdf
5. SCHNEDL, W.J. a ENKO, D. Histamine intolerance originates in the gut. Nutrients 2021; 13(4): 1262