Proti kvasinkám funguje rozumná hygiena aj homeopatia
Kvasinková infekcia predstavuje pre mnohé ženy skutočný a cyklický problém. Akonáhle sa u nich objavia už dobre známe známky ochorenia, prepadá ich tiež stres a psychická nepohoda. Niektoré sa časom v kolotoči čudných výtokov, pálenia a nepríjemného svrbenia uzatvárajú do seba, ich sebavedomie klesá a je potrebné priznať aj to, že to má dopad tiež na ich vzťahy a milostný život. Boj s kvasinkami sa však vyhrať dá.
Neodmysliteľnou súčasťou ženského zdravia by mala byť rozumná hygiena. To znamená – žiadne extrémy a základná čistota. Poznáte ženské protizápalové pravidlá? A ako vám môže pomôcť homeopatia?
Čo spôsobuje „peklo“ v nohavičkách?
Pôvodcom kvasinkovej infekcie pošvy býva Candida albicans. Objavuje sa aj na iných, predovšetkým vlhkých, častiach tela, ako napríklad v ústach, kde je známa ako orálna kandidóza (ľudovo soor/múčnivka).
To, že sa vám s najväčšou pravdepodobnosťou táto baktéria dolu premnožila, môžu signalizovať nasledovné prejavy:
- pálenie,
- svrbenie pošvy,
- začervenanie a opuch intímneho okolia,
- pošvový výtok, ktorý niekedy pripomína zrazené mlieko,
- bolestivá súlož.
Niektoré ženy sa snažia tento problém vyriešiť samé. Ak ale trpíte kvasinkovou infekciou po prvýkrát, alebo ak príznaky po týždni bežnej liečby voľne dostupnými liečivami neodznievajú, je nutné vyhľadať lekára.
Prečo sa vám to „tam dolu“ deje?
Ak sa vám problém vracia, rozhodne si nič nevyčítajte a neobviňujte sa. Nie ste „chybný kus“ Venuše, niekedy to skrátka ovplyvniť neviete a s problémami tohto typu sa môže stretnúť ktorákoľvek žena. Aké rizikové faktory môžu vplývať na vznik kvasinkovej infekcie?
- Rozvoj infekcie často podporuje užívanie antibiotík, niekedy ale stačí aj obyčajná únava.
- Na kvasinkovú infekciu sú náchylnejší diabetici, pretože vysoká hladina cukru v krvi a moči podporuje rast týchto choroboplodných zárodkov.
- Môže sa prenášať pohlavným stykom, ale nie je to podmienka.
- Bežnejšie sa vyskytuje u tehotných žien alebo žien, ktoré užívajú hormonálnu antikoncepciu.
Čo môže pomôcť?
Pri boji s kvasinkovou infekciou môžete vyskúšať viacero metód. Tie najvyužívanejšie sú nasledovné:
1. Štandardná medicína
Množstvo účinných liečebných prípravkov dostanete voľne v lekárni v podobe vaginálnych čapíkov či krémov. Infekcia u mužov prebieha veľmi často bezbolestne, preto požiadajte svojho partnera, aby si potieral penis liečivým krémom a zabránil tak novému prenosu na vás. Ego nabok, nie je to žiadna „hanbatá“ choroba, treba sa o tom porozprávať a preliečiť dôsledne oboch. Pri infekciách, ktoré liečbe vzdorujú, je nutné zájsť k lekárovi, ktorý predpíše silnejšie protiplesňové lieky.
2. Bylinky
Protiplesňové vlastnosti má nálev z nechtíka lekárskeho. Máčajte 10 minút 1 – 2 lyžičky sušenej rastliny v šálke vriacej vody, nakoniec ju preceďte a vypite. Svrbenie zmierni masť s obsahom hviezdice prostrednej.
3. Homeopatia
Pri kvasinkových infekciách homeopatia odporúča podávať liek Thuya occidentalis 9CH dvakrát denne počas 3 týždňov, aby sa zmenila reaktivita imunitného systému.
Pri typicky svrbivom tvarohovitom výtoku pomôže liek Helonias 9CH 2 – 3x denne 5 granúl.
V prípade pálivých bolestí v oblasti genitálií sa volí liek Arsenicum iodatum 9CH 3x denne 5 granúl.
Ak je koža svrbivá a citlivá, až krvácavá, podávame liek Kreosotum 9CH. Okrem tohto lieku je vhodné podávať liek Monilia albicans 15CH 1x denne 5 granúl. Tento liek podporuje tvorbu protilátok.
Upozornenie:
Uvedené jednozložkové homeopatické lieky sú voľnopredajné homeopatické lieky bez schválených terapeutických indikácií na vnútorné použitie. Okrem uvedených riedení sa môžu použiť aj iné riedenia, no v takomto prípade je použitie veľmi individuálne a dávkovanie spadá do rúk odborníka – lekára homeopata alebo lekárnika.
4. Laserová medicína
Laser využíva medicína približne 30 rokov. Ide o svetlený lúč, ktorý sa v minulosti používal najmä pre deštrukčný efekt, čiže ako náhrada za skalpel. To však bolo v začiatkoch laserových prístrojov. Dnes lasery pomáhajú aj v gynekológii. Ich úspešnosť sa preukázala pri liečbe rôznych ťažkostí, okrem nepríjemných cyklických gynekologických zápalov, napríklad aj pri inkontinencii. Takýto laser bol po prvýkrát zavedený do praxe na Slovensku v Žiline, pod vedením MUDr. Silvestra Gala, PhD.
5. Rozumná hygiena
Napriek tomu, že na kvasinkovú infekciu máme dnes viacero účinných riešení, je nevyhnutné zaradiť do svojho fungovania a života nasledujúce rituály a pravidlá intímnej hygieny.
- Jedzte zdravo. Obmedzte cukry, pridajte viac zeleniny, vlákniny a probiotík. Veľkým zdrojom probiotických kultúr sú fermentované potraviny.
- Po toalete sa utierajte vždy spredu dozadu.
- Pri intímnej hygiene ani pri kúpeli nepoužívajte parfumované prípravky alebo pošvové deodoranty. Nevykonávajte výplach pošvy, ak vám to neodporučil váš lekár.
- Noste kvalitnú, bielu, bavlnenú spodnú bielizeň v klasickom strihu. Prečo? Pretože je vzdušná. Pod syntetickými tkanivami sa pokožka zaparuje. Navyše, pri kvalitnej bielej bavlne minimalizujete riziko prítomnosti škodlivých látok a farbív od výroby, čo by v spojení so syntetickým materiálom tvorilo dokonalý skleník na patologické mikróby. Tangá, brazilky a podobné nohavičky si nechajte len na intímne chvíľky, prípadne špeciálne príležitosti. Tie totiž už len z podstaty strihu nie sú vzdušné a prichádzajú do kontaktu s vlhkejšou časťou vagíny, čím vytvárajú podporu pre kvasenie mikróbov.
- Nepoužívajte parfumované intímky ani dámske hygienické vložky. Tampóny voľte len v prípade, že je to nevyhnutné.
- Používajte neagresívne pracie prostriedky, vrátane aviváží. Dávku na jedno pranie nepreháňajte.
- Urobte si radosť a nakúpte si dvoje, alebo pokojne aj troje plavky! Nielenže sa budete pri vode cítiť ako módna ikona, ale tým, že sa zakaždým prezlečiete do suchých plaviek a mokré necháte vysušiť, zabránite opäť zapareniu, premnoženiu baktérií a zápalu. Vo svojej skrini ich neskladujte v uzatvárateľných plastových nádobách či vrecúškach, dovoľte aj im aby mohli do najbližšieho použitia voľne dýchať.
Tip na záver: V akom stave sú vaše osušky?
Ako často meníte svoju osušku a kde ju nechávate po použití vyschnúť? Pokiaľ nemáte svetlú a dobre odvetrávanú kúpeľňu, zabudnite, že tu necháte po sprche alebo v horúcej pare svoj uterák. Je potrebné nechať ho bezodkladne a dôkladne hneď po použití rozprestrieť a vysušiť. Dobrým zvykom je používať uteráky z kvalitných bavlnených materiálov, ktoré môžete prať a vyvárať pri najvyššej teplote. Sušičky vedia tiež pomôcť. Majú programy, pri ktorých baktérie nemajú šancu.
E-book Homeopatia do vrecka:
Viac o homeopatii sa dočítate aj v e-booku Homeopatia do vrecka, ktorý vám ponúkame na stiahnutie.