Čo je najlepšie na imunitu detí? Poradíme vám, ako podporiť obranyschopnosť našich najmenších
Imunita detí nie je tak silná, ako u dospelých ľudí. Obzvlášť pozor by ste mali na dieťa dávať v chrípkovom období, pri nástupe do škôlky alebo školy, ale tiež v období, ktoré pre dieťa môže byť stresujúce – napríklad záver školského roka, zmeny v rodinnom živote a podobne. Na podporu detskej imunity sú k dispozícii viaceré výživové doplnky v rôznych formách. U detí sú obľúbené predovšetkým chutné sirupy alebo želatínky vo forme cukríkov, ktoré deti ľahko a s radosťou užijú.
Čo signalizuje, že je detská imunita oslabená?
Na to, že s detskou imunitou nie je všetko v poriadku a jej funkcia je oslabená, najčastejšie poukazujú napríklad opakujúce sa respiračné ochorenia, nadmerne dlhá doba liečenia bežných ochorení, únava, afty alebo kútiky. Na nesprávne fungovanie obranyschopnosti môže pritom vplývať mnoho faktorov. U detí sú najčastejšími príčinami nedostatok dôležitých minerálov a vitamínov spôsobený nesprávnou stravou, nedostatok spánku, chladné počasie, nadmerné vyčerpanie alebo veľký príjem rafinovaného cukru a iných nezdravých látok.
Vitamíny pre deti na imunitu sa nachádzajú v strave aj doplnkoch
Základom zdravia je pestrá a vyvážená strava, ktorá by mala byť prispôsobená potrebám a nárokom nielen detskej imunity, ale aj organizmu celkovo. Dieťa sa vyvíja, rastie, mení sa vám pred očami, a preto potrebuje dostatok živín, vitamínov a minerálov. Zaraďte teda do jedálnička vašej ratolesti dostatok zeleniny, ovocia, vlákniny, zdravých sacharidov, bielkovín a podobne. Ak strava nepokryje potrebné množstvo týchto látok, siahnite po vhodných vitamínových doplnkoch stravy.
Medzi tie najdôležitejšie látky a vitamíny pre deti na imunitu patria napríklad:
- Zinok – potrebný pre zdravý rast a vývoj. Podporuje správnu funkciu imunitného systému, chráni bunky pred oxidačným stresom.
- Vitamín C – dôležitý pre správne fungovanie imunitného systému, nervového systému a tiež na znižovanie únavy u detí.
- Vitamín D – podporuje správny rast a vývoj dieťaťa, normálne fungovanie kostí a svalov, energiu a imunitu.
- Prírodné látky s obsahom vitamínov, minerálov a prospešných látok, ako sú echinacea, rakytník, šípky, kolostrum či betaglukány (obsiahnuté napríklad v hlive ustricovej).
- Probiotiká – vplývajú predovšetkým na zdravú črevnú mikroflóru, no keďže sa väčšina imunitných buniek nachádza práve v črevách, môžu mať probiotiká druhotne vplyv aj na správne fungovanie imunity.
- Omega-3 mastné kyseliny – znižujú únavu, podporujú pamäť a koncentráciu.
V akej forme sú doplnky na detskú imunitu najlepšie?
Ako môžete vidieť vyššie pri jednotlivých produktoch, vitamíny na podporu detskej imunity sú dostupné vo forme sirupov, žuvacích tabliet, kvapiek alebo želé cukríkov. Tieto doplnky majú častokrát príjemnú ovocnú chuť, takže dieťa ich bude užívať s radosťou. Vďaka tomu sa vyhnete problémom s vypľúvaním doplnkov alebo dokonca s odmietnutím prehltnúť tabletu.
Vašej ratolesti môžete podávať už spomenuté jednozložkové doplnky. Častejšie sa však stretnete s doplnkami pre deti vo forme komplexných multivitamínov a multiminerálov. To znamená, že ide o doplnky obsahujúce vhodnú kombináciu vitamínov, minerálov a ďalších prospešných látok v jednej tablete či v sirupe. U našich najmenších sú veľmi obľúbení sú napríklad Marťankovia či doplnky Terezia Rakytníček.
Upozornenie:
Pri podávaní akéhokoľvek výživového doplnku na podporu imunity pre deti sa vždy riaďte vekom dieťaťa a dodržiavajte dennú odporúčanú dávku uvedenú na obale výrobku.
K podpore imunity detí patrí aj prevencia a režimové opatrenia
Na podporu imunity u detí, a tým aj prevenciu pred chorobami, nestačia len doplnky. Dôležité sú aj takzvané režimové opatrenia. Patria sem:
- konzumácia pestrej stravy bohatej na vitamíny a minerály,
- obmedzenie príjmu sladkostí, respektíve bieleho rafinovaného cukru,
- kvalitný a dostatočný spánok, únava totiž tiež môže byť podnetom pre rozvoj ochorení,
- dôkladná hygiena rúk,
- pravidelný pobyt na čerstvom vzduchu a slnku, vychádzky aj v nepriaznivom počasí,
- dostatok pohybu,
- obmedzenie kontaktu s chorými,
- minimalizácia stresu, dostatok času na hru a oddych, neprenášať na neho problémy dospelých a podobne.
Ako podporovať imunitu dieťaťa pred návratom do kolektívu?
Či už je vaša ratolesť po chorobe, alebo sa vracia do školy či škôlky po dlhšom voľne, nemali by ste podporu detskej imunity podceňovať. V kolektívoch sa totiž infekčné ochorenia šíria vždy ľahšie a rýchlejšie. Ako na to?