Potrebujete pomôcť
pri výbere?

Opýtať sa lekárnika
lekarnicka
email
podpora@etabletka.sk
telefon
+421 915 040 800
plus - ikona
hodnotenia zakaznikov

Hodnotenia
zákazníkov

Zobraziť hodnotenia

S inkontinenciou moču môžete žiť plnohodnotne. Pozrite si naše rady a tipy

Akokoľvek sa na kolobeh života pozrieme, je nutné si uvedomiť, že aj dospelí ľudia môžu trpieť inkontinenciou moču. Ich problém má síce iné zázemie, ako u malých detí, ale v podstate je výsledok rovnaký. Dospelý pociťuje dyskomfort s únikom moču a častokrát potrebuje radu či pomoc. Avšak, otázka inkontinencie moču je stále dosť tabuizovaná a aj napriek všetkým krôčikom k diskusii sa mnohí pacienti o tomto probléme buď hanbia, alebo boja hovoriť.

Inkontinencia sa týka len žien: Mýtus alebo fakt?

Vôbec to nie je pravda. Aj keď častejšie postihuje ženy, inkontinencia sa môže týkať aj mužov. O tomto probléme sa takmer vôbec nehovorí, no pre mužov je taktiež vytvorený celý špeciálny rad zdravotníckych pomôcok, ktoré mu pomôžu tento problém ľahšie prekonávať.

Inkontinencia teda nie je viazaná len na ženské pohlavie. Takisto nie je pravidlo, že každá žena musí byť inkontinentná. Podľa štatistík, ktoré sa navzájom veľmi líšia, sa približne odhaduje, že až 30% žien nad 50 rokov trpí inkontinenciou.

Aké sú rizikové faktory vzniku inkontinencie?

Poznáme niekoľko rizikových faktorov, ktoré môžu mať za následok vznik inkontinencie u mužov aj u žien. Patria sem:

  • Stúpajúci vek – inkontinencia postihuje osoby v každom veku, no s pribúdajúcimi rokmi sa riziko vzniku inkontinencie zvyšuje.
  • Obezita – vplyvom vyššej hmotnosti sa zvyšuje vnútrobrušný a vnútropanvový tlak, čo spôsobuje napínanie a oslabovanie svalov, nervov a spojiva panvového dna. Každý kilogram nadváhy zvyšuje riziko vzniku stresovej inkontinencie v priemere o 3%.
  • Iné ochorenia – predovšetkým cukrovka či ochorenia centrálneho nervového systému ako napríklad demencia môžu spôsobiť vznik inkontinencie.

Okrem vyššie spomenutých existuje niekoľko ďalších rizikových faktorov vzniku inkontinencie, ktoré sa však týkajú výhradne žien:

  • Nastupujúca menopauza.

Inkontinencia môže vzniknúť ako fyziologický problém

Medzinárodná spoločnosť pre kontinenciu charakterizuje inkontinenciu ako mimovoľný, nedobrovoľný únik moču, ktorý predstavuje spoločenský alebo hygienický problém. Z klinického hľadiska rozdeľujeme inkontinenciu na:

  • stresovú – tento typ inkontinencie má najčastejšie zastúpenie, avšak aj napriek jeho názvu nesúvisí so stresom alebo stresovým prostredím v ktorom postihnutý žije. Taktiež nie je spojený s výrazným nutkaním na močenie. Ide totiž o stres (napätie), ktorý je vyvolávaný na panvové dno.
  • urgentnú – vyznačuje sa výrazným nutkaním na močenie, bolesťami v oblasti podbruška a nočným močením (noktúria). Tento typ nie je zapríčinený zmenami vnútrobrušného tlaku.
  • reflexnú – vyskytuje sa u pacientov s patologickým neurologickým nálezom. Je následkom neurogénne podmienenej hyperaktivity detrúzora pri absencii senzitívnej zložky.
  • Inkontinencia z pretekania – je mimovoľný únik moču pri preplnenom močovom mechúre.

Okrem týchto typov poznáme ešte zmiešanú a extrauretrálnu inkontinenciu. Najčastejším typom je však stresová inkontinencia, ktorá sa vyskytuje ako u žien tak aj u mužov. K jej vzniku prispieva ochabnutie svalov panvového dna, čím sa znižuje poskytovaná ochrana týchto svalov pre vnútorné orgány, predovšetkým pre močový mechúr. Akýkoľvek nárazový tlak, výskok, smiech, kašeľ či kýchnutie vytvorí napätie na močový mechúr, ktorý je bez imaginárnej ochrany a ten „stresom“ z tlaku uvoľní kvapky moču.

Pokiaľ chcete lepšie pochopiť spôsob, akým moč pri stresovej inkontinencii uniká, uvedieme vám malý príklad. Predstavte si nádobu naplnenú vodou. Pokiaľ má nádoba pevné steny, voda z nej nevytečie. Ak však nádoba praskne, cez prasklinku začne voda postupne unikať preč. Podobne je to aj pri inkontinencii. Pokiaľ steny panvového dna či močového mechúra nie sú dostatočne pevné, nedokážu moč dostatočne udržať, kvôli čomu začne unikať.

Závažnosť inkontinencie rozdeľujeme podľa stupňa, ktorým pacient trpí. Prvý stupeň predstavuje mierny únik moču, druhý stupeň je stredná fáza, tretí stupeň už znamená skoro stály únik moču. Mieru postihnutia, teda stupeň inkontinencie, musí určiť lekár špeciálnymi vyšetreniami. Lekárske vyšetrenie a oficiálne určenie diagnózy inkontinencie potom dovoľuje pacientovi využiť príspevok zdravotnej poisťovne na inkontinenčné pomôcky.

S inkontinenciou sa dá žiť plnohodnotne

Pokiaľ sa u vás vyskytne inkontinencia, nemusíte hneď vešať hlavu. Môže ísť len o prechodný problém, ktorý je spôsobený napríklad nachladnutím, infekciou močových ciest či nedávnym pôrodom. Ak ide o trvalú inkontinenciu, odporúča sa navštíviť lekára. Aj s trvalou inkontinenciou sa ale dá žiť plnohodnotný život. Na trhu existuje množstvo denných aj nočných pomôcok, ktoré vás doslova „udržia v suchu“ a dovolia vám vykonávať všetky činnosti, ktoré máte radi. Pomôcky sú rozdelené podľa stupňa inkontinencie a tiež podľa pohlavia, pre ktoré sú určené.

Ako teda zlepšiť svoj život, ak trpíte inkontinenciou?

Inkontinencia je nepríjemný problém, ktorý zasahuje aj psychiku pacienta. Človek sa cíti nepríjemne, v dôsledku čoho mnoho častokrát prerušuje svoje sociálne väzby. Dnes je však možné s inkontinenciou žiť plnohodnotne, pričom vaše okolie si ani nemusí všimnúť, že vás trápi. Okrem inkontinenčných pomôcok sme pre vás na záver pripravili pár rád, ktoré možno zlepšia váš život:

    • Strážte si svoju váhu: pokiaľ máte nadváhu, skúste si začať váhu kontrolovať, poprípade sa snažte schudnúť. Každé kilo nadváhy, ktorého sa zbavíte, vám pomôže zlepšiť váš celkový zdravotný stav vrátane inkontinencie.
    • Cvičte cviky na spevnenie panvového dna: aj keď sa nepokúšate schudnúť začnite cvičiť cviky na spevnenie panvového dna. Tieto cviky sú vhodné aj pre mužov a aj pre ženy. Efekt sa nedostaví okamžite, no ak budete pravidelne spevňovať svaly panvového dna, môžete ovplyvniť aj mieru inkontinencie.
    • Nepoužívajte menštruačné, intímne alebo iné nevhodné vložky: akokoľvek sa na problém inkontinencie pozrieme, musíme si priznať jeden fakt – uniknutý moč zapácha. Menštruačná a ani iná vložky či doma vyrobená pomôcka (vata, papier, obväzy) nezabránia zápachu. Je preto vhodné na inkontinenciu používať len inkontinenčné pomôcky. Či už použijete dámske alebo pánske inkontinenčné vložky, problém so zápachom vás nemusí trápiť.
    • Prekonajte ostych: ide o intímny problém, no dnes už pomerne rozšírený. Lekárnik a aj lekár sú schopní vám pomôcť a poradiť. Vyberajte správne pomôcky, správnu veľkosť (ako u oblečenia) a správnu savosť (objem, ktorý vložka dokáže absorbovať).
    • Užívajte prírodné doplnky: stav úniku moču sa dá ovplyvniť aj užívaním prírodných zložiek – predovšetkým výťažkov z tekvicových semiačok (Cucurbita pepo).

Nielen stúpajúci vek, ale aj nadváha či infekcie močových ciest vám môžu spôsobiť nemalé problémy s únikom moču. Netrápte sa umelo vyvolaným pocitom hanby, menejcennosti či osobného zlyhania, a už keď trpíte týmto problémom, uľahčite si život a poraďte sa s výberom zdravotníckych pomôcok a výživových doplnkov s odborníkom. Okrem toho nezabúdajte cvičiť cviky na spevnenie panvového dna, myslite pozitívne a žite tak, ako doteraz. Inkontinencia totiž nie je dôvodom na ostych ani prerušenie vzťahov s vašimi blízkymi.

Neprehliadnite