Inkontinencia u mužov – čo je jej najčastejšou príčinou a ako tento chúlostivý problém riešiť?
O inkontinencii sa hovorí predovšetkým v spojitosti so ženským zdravím, nakoľko ženy trpia na únik moču oveľa častejšie. Faktom však zostáva, že tento zdravotný problém sa nevyhýba ani pánom. Inkontinencia je celkovo chúlostivý problém, za ktorý sa mnohí pacienti hanbia a nechcú o ňom s lekárom hovoriť. Často sa teda stáva, že sa človek na lekára obráti až vtedy, keď je problém vo vyššom štádiu a znemožňuje normálne fungovanie v bežnom živote.
Globálne majú práve muži väčší problém hovoriť o chúlostivých záležitostiach, avšak včasná diagnostika inkontinencie môže zabrániť vzniku komplikácií a zhoršenia zdravotného stavu. My sme si pre vás pripravili článok, v ktorom sa dozviete základné informácie o úniku moču u mužov. Zistite ako sa inkontinencia prejavuje, ako ju liečiť a kedy navštíviť lekára.
Prejavuje sa inkontinencia u mužov inak než u žien?
Slovo inkontinencia vo všeobecnosti znamená neschopnosť zadržať. Ide teda o stav, kedy dochádza k nezadržateľnému a nedobrovoľnému úniku moču (pri močovej inkontinencii) alebo stolice (pri fekálnej inkontinencii). To znamená, že človek trpiaci týmto zdravotným problémom nedokáže vedome únik moču zastaviť. Pokiaľ vás trápi inkontinencia, mali by ste si teda v prvom rade uvedomiť, že sa niet za čo hanbiť. Ide o zdravotný problém, ktorý je potrebné riešiť s lekárom. Prejavy inkontinencie sa u žien a mužov v zásade nelíšia. Pacienta zastihne urgentná a nezastaviteľná potreba močiť, prípadne dôjde k uvoľneniu zvierača a moč jednoducho opustí mechúr.
Príčiny inkontinencie u mužov
Príčiny vzniku inkontinencie sú individuálne a je ich viacero. Niektoré sa môžu objaviť len u žien, ako napríklad tehotenstvo, pôrod či menopauza. Iné sa zas týkajú len pánov – konkrétne problémy s prostatou. Ktoré sú najčastejšie príčiny problémov s únikom moču u mužov?
Problémy s prostatou, úrazy a operácie
Vyšší vek, obezita
Rôzne ochorenia (infekcie močových ciest, močové kamene, nádorové ochorenia)
Nedostatočné vyprázdnenie močového mechúra
Na základe týchto príčin potom rozlišujeme niekoľko základných typov inkontinencie:
Stresová inkontinencia
Tento typ inkontinencie sa objavuje najčastejšie pri ochabnutí svalstva panvového dna. V dôsledku toho klesajú panvové orgány a zvyšuje sa vnútrobrušný tlak na mechúr. Toto spolu s ochabnutím, respektíve nedostatočnou funkciou zvieračov, spôsobí únik moču. Stresová inkontinencia je odvodená od slova stres, ktoré v tomto kontexte znamená záťaž. K úniku moču teda dochádza najčastejšie pri prudko zvýšenej fyzickej námahe, napríklad pri kýchnutí, kašľaní, smiechu, ale aj cvičení či zdvíhaní ťažších predmetov.
Urgentná inkontinencia
Urgentná inkontinencia je charakterizovaná náhlou, intenzívnou a neovládateľnou nutnosťou močiť. Veľmi často je tento typ inkontinencie spojený s infekciami močových ciest, ale tiež nádorovými ochoreniami mechúra či močovými kameňmi. Nutkanie na močenie môže vyvolať napríklad zvuk tečúcej vody.
Zmiešaná inkontinencia
Kombináciu stresovej a urgentnej inkontinencie nazývame zmiešaná inkontinencia. Príčiny vzniku tejto kombinovanej poruchy úniku moču môžu navzájom súvisieť, ale nie je to pravidlo. Lekár by mal vždy vyšetriť príčiny oboch typov (aj stresovej aj urgentnej) a nasadiť najvhodnejšiu liečbu.
Inkontinencia z pretekania
Zatiaľ čo stresová a urgentná inkontinencia sú viac bežné u žien, inkontinencia z pretekania sa vyskytuje predovšetkým u mužov. Vzniká pri neúplnom vyprázdnení močového mechúra v dôsledku zväčšenej prostaty alebo iných anomálii v močovej trubici, pri ktorej dochádza k nahromadeniu moču v penise, odkiaľ sa potom postupne uvoľňuje.
Reflexná inkontinencia
U mužov s nervovými ochoreniami alebo tiež u takých, ktorí majú v dôsledku úrazu poškodený mozog alebo miechu, môže dochádzať k prerušovanému a neovládateľnému úniku moču. Tento typ inkontinencie sa často prirovnáva k funkcii vylučovacej sústavy u malých bábätiek. Tak ako bábätko, ani pacient s reflexnou inkontinenciou nedokáže vedome ovládať vylučovanie.
Čo pomáha na únik moču u mužov?
Základná liečba inkontinencie u mužov si vyžaduje zmenu životného štýlu. Základom je samozrejme zdravá strava, dostatočný pitný režim a tiež vylúčenie močopudných potravín a nápojov z vášho jedálnička. Mali by ste dbať aj na dostatok spánku, pohybu na čerstvom vzduchu a vyhýbanie sa stresu.
V rámci rehabilitácií sa mužom aj ženám odporúča posilňovanie svalov panvového dna za pomoci Kegelových cvikov. Ide o nenáročné cviky, ktoré pozitívne vplývajú na viacero aspektov zdravia, medzi inými sú účinné aj ako prevencia a pomocná liečba inkontinencie. Medzi ďalšie spôsoby liečby patrí aj nácvik močenia, močenie podľa rozvrhu a trénovanie močového mechúra. V závislosti od príčiny inkontinencie vám lekár tiež môže predpísať medikamentóznu liečbu.
Lieky na únik moču u mužov
Keďže najväčšie percento inkontinencie sa u mužov spája práve s problémami s prostatou, môžu v niektorých prípadoch pomôcť lieky a doplnky s pozitívnymi účinkami na prostatu. Pred tým, ako začnete užívať nejaký liek alebo doplnok, poraďte sa s vaším lekárom.
Pomôcky na inkontinenciu pre pánov
Boj s inkontinenciou môže byť veľmi stresujúci a obmedzujúci. Mnohí pacienti sa zdržujú mimo spoločnosti, hanbia sa chodiť medzi ľudí, pretože „čo ak..?“. Veľkou pomocou pre pánov trpiacich na inkontinenciu sú inkontinenčné pomôcky, ako sú napríklad vložky do spodného prádla či inkontinenčné spodné prádlo. Nemusíte sa pritom báť, že by bolo pomôcku pod oblečením vidieť. Ich úlohou je absorbovať vlhkosť a eliminovať zápach. Ide o veľmi diskrétne a účinné produkty, určené špeciálne pre pánov, vďaka ktorým sa budete môcť bez strachu vybrať medzi ľudí.
Kedy ísť k lekárovi?
Inkontinencia môže byť krátkodobá a spôsobená ochorením či pooperačným stavom. V takom prípade sa často stane, že sa postupne, ako sa bude váš stav zlepšovať, vytratí. Pokiaľ vás však začína trápiť únik moču, hoci aj v počiatočných štádiách, nemali by ste s návštevou lekára otáľať. Inkontinencia môže byť často príznakom iných problémov, a preto je dôležité, aby ju lekár čo najskôr odhalil a správne diagnostikoval. Čím skôr začnete inkontinenciu riešiť, tým ľahšia môže byť jej liečba.