Potrebujete pomôcť
pri výbere?

Opýtať sa lekárnika
lekarnicka
email
podpora@etabletka.sk
telefon
+421 915 040 800
plus - ikona
hodnotenia zakaznikov

Hodnotenia
zákazníkov

Zobraziť hodnotenia

Je bakteriálna infekcia prenosná?

Bakteriálna infekcia vs. vírusová

Vírusy, ako sme už spomenuli vyššie, potrebujú hostiteľskú bunku. Vírusové infekcie sú vo všeobecnosti komplexnejšie a prejavujú sa príznakmi vo viacerých častiach tela. Častými symptómami týchto infekcií sú napríklad bolesť hrdla, kašeľ či nádcha. Z virózy sa dostanete pomerne rýchlo, v závislosti od toho, akú máte imunitu a ako poctivo sa liečite. Zvyčajne sa liečba pohybuje niekde medzi 2 až 10 dňami.1 Na niektoré vírusové infekcie sa používajú antivirotiká, väčšinou však liečba prebieha symptomaticky pomocou liekov na jednotlivé príznaky.

bakterialna infekcia
CRP test

Čo je to CRP a čo vám prezradia jeho hodnoty?

CRP test je vyšetrenie určujúce hladinu C-reaktívneho proteínu v krvi (skratka CRP). C-reaktívny proteín je látka bielkovinového pôvodu, ktorá sa prirodzene vytvára v pečeni. V prípade, že sa v tele objaví zápal, začne pečeň tohto proteínu produkovať viac.

U zdravého človeka je syntéza C-reaktívneho proteínu zhruba 1 až 5mg za deň, čo je v podstate nemerateľná hodnota. Keď sa v tele objaví zápalová reakcia, zdvihne sa hladina tohto proteínu veľmi rýchlo – už v priebehu 4 až 6 hodín. Pokiaľ vám hodnota CPR testu ukáže 30mg/l a viac, znamená to, že máte bakteriálnu infekciu a je potrebné nasadiť liečbu antibiotikami.

Aké hodnoty CRP má zdravý človek a kedy ide o bakteriálnu infekciu?
  • CRP do 5mg/l sú normálne u zdravého človeka.
  • Zvýšené hodnoty od 6 do 30ml/l indikujú miernu infekciu, ktorá je zvyčajne vírusového pôvodu. Pri týchto hodnotách sa test zvykne po niekoľkých dňoch opakovať, aby sa overilo, či nenastalo zvýšenie zápalového faktoru.
  • Hodnoty CRP nad 30mg/l signalizujú bakteriálnu infekciu.
  • Pri veľmi vysokých hodnotách nad 200mg/l ide už o veľmi vážnu infekciu.

Výsledky CRP môže skresľovať viacero faktorov – patrí sem napríklad užívanie liekov ako ibuprofen, aspirin alebo iné protizápalové lieky. Zvýšené CRP je bežné tiež napríklad u tehotných žien, fajčiarov, diabetikov, ľudí po úraze, vysokej fyzickej záťaži či u reumatikov.

Lieky na horúčku
Lieky na kašeľ
Lieky na bolesť hrdla
Lieky na nádchu

Zdroje použité v článku:

1. KRAJČOVIČOVÁ, K. Mgr. Vírusová alebo bakteriálna infekcia hrdla? Spoznajte hlavné rozdiely a príznaky. 2023. [online] [cit. 12-2-2024] Dostupné z: https://zdravoteka.sk/magazin/virusova-bakterialna-infekcia-hrdla-rozdiely-priznaky/
2. Neužívajte zbytočne antibiotiká: CRP vyšetrenie odhalí pôvod infekcie. In: oficiálna stránka ZP Union. 2019. [online] [cit. 12-2-2024] Dostupné z: https://www.union.sk/neuzivajte-zbytocne-antibiotika-crp-vysetrenie-odhali-povod-infekcie/
 3. Redakcia portálu Lekar.sk. Antibiotiká a všetko čo by ste o nich mali vedieť. 2020. [online] [cit. dňa 12-2-2024] Dostupné z: https://lekar.sk/clanok/antibiotika

Neprehliadnite