Kedy sa môže alergia na lepok vyvinúť u detí a aké opatrenia sú potrebné na jej liečbu?
Bábätká a malé deti majú vo všeobecnosti citlivejší organizmus než dospelí. Týka sa to ako jemnej detskej pokožky, tak aj imunity a trávenia. Zrejme vás teda vôbec neprekvapí, že u detičiek nie sú alergie ničím výnimočným. Jednou z najčastejších potravinových alergií je práve alergia na lepok. Prečítajte si, kedy sa u vášho dieťatka môže vyvinúť, ako sa prejavuje a aké opatrenia si vyžaduje.
Alergia na lepok u detí
Alergia na lepok predstavuje imunitnú reakciu organizmu na bielkovinu zvanú lepok (glutén). Znamená to, že po tom, čo detský organizmus príde do kontaktu s alergénom, zareagujú naň protilátky IgE. Tie ho totiž považujú za škodlivú látku. Keď teda dieťatko zje potravinu s obsahom lepku, spustí sa produkcia histamínu a objavia sa príznaky alergickej reakcie.
Za normálnych okolností uvoľňuje ľudský organizmus histamín v prípadoch, kedy sa organizmus dostane do kontaktu s niečím, čo môže spôsobiť ochorenie (napríklad rôzne parazity). Niekedy však telo tieto obranné mechanizmy spustí aj pri látkach, ktoré bežne nebezpečné nie sú.1 Takto vznikajú alergie na peľ, prach, mliečnu bielkovinu, pšenicu a podobne.
V mnohých prípadoch sa za alergiou na lepok skrýva alergia na pšenicu. Pšenica je totiž jeden z najčastejších alergénov vôbec a spomedzi všetkých obilnín má najvyšší obsah lepku. Malé detičky môžu z alergie na pšenicu časom „vyrásť“, no u dospelých ide zväčša o doživotný problém.2 V zásade by ste si mali zapamätať len jedno – pokiaľ máte alergiu na lepok, pšenicu konzumovať nemôžete. Ak však máte alergiu na pšenicu, môže byť, že vám prekáža iný pšeničný proteín (nie lepok) a nemusí vám vadiť konzumácia iných lepkových obilnín. O tom, ktoré potraviny sú bezpečné, sa vždy poraďte s vašim lekárom.
Čo môže spustiť alergiu na lepok u detí?
Alergie sú do istej miery dedičné. Čím viac alergikov v rodine máte, tým je pravdepodobnejšie, že sa alergia objaví aj u vášho dieťaťa. U malých detí však vznik potravinových alergií veľmi úzko súvisí aj so správnou stravou. Za normálnych okolností je väčšina bábätiek spočiatku kŕmená materským mliekom, ktoré obsahuje všetky potrebné živiny. Následne sa postupne, zhruba od 4. mesiaca života, začínajú do jedálnička dieťaťa zaraďovať ďalšie potraviny a jedlá.
Zaradenie potravín, ktoré patria medzi alergény, by ste ale mali vždy konzultovať s pediatrom. Ten vám totiž poradí, kedy je najvhodnejšie s danou potravinou začať a tiež to, aké množstvá a s akým časovým odstupom podávať. Pokiaľ by ste lepok do stravy zaradili priskoro alebo naopak príliš neskoro, mohol by naň detský organizmus zareagovať negatívne.
Na to, kedy presne zaradiť lepok do stravy dieťatka, môžete nájsť rôzne názory. Viacerí lekári sa zhodli na tom, že najlepšie je využiť takzvané tolerančné okno. Ide o obdobie, kedy by mal organizmus dieťaťa reagovať na podnety v strave najlepšie. Zvyčajne ide o obdobie medzi 4. mesiacom a ukončeným 6. mesiacom života dieťaťa. Opäť však pripomíname, že je dôležité, aby ste zaradenie lepku do stravy konzultovali s detským lekárom.3
Alergia na lepok alebo celiakia? Nejde o tie isté ochorenia
Mnohí ľudia si pletú alergiu na lepok s celiakiou. V oboch prípadoch ide o ochorenia súvisiace s negatívnou reakciou organizmu na lepok, ktoré majú do určitej miery podobné príznaky, no sú to dve rôzne ochorenia. Viete ako ich rozpoznať?
Alergia na lepok
Alergie sú všeobecne príznačné práve rýchlym nástupom príznakov. Prvé alergické reakcie sa môžu objaviť už niekoľko minút či hodín po kontakte s alergénom. Príznaky sa prejavujú na pokožke, dýchaní alebo trávení dieťaťa a zvyknú odznieť po prerušení kontaktu s alergénom.
Príznaky alergie na lepok u detí:
Svrbiaca pokožka
Žihľavka
Dýchavičnosť
Plynatosť
Hnačky
Podráždenie a svrbenie očí
Celiakia
Celiakia je závažné ochorenie, ktoré má pomalší nábeh. Vo väčšine prípadov sa celiakia u detičiek prejavuje tráviacimi ťažkosťami, no pozor: Pri tomto ochorení nedochádza k takému typu imunitných reakcií ako pri alergii. Konzumácia lepku spúšťa v tele dieťatka autoimunitný zápal, ktorý poškodzuje steny tenkého čreva a spôsobuje skôr “vnútorné”, na prvý pohľad nespozorovateľné problémy.
Príznaky celiakie u detí:
Tráviace ťažkosti (hnačka, zápcha, plynatosť)
Bolesť brucha, nevoľnosť
Únava
Poruchy rastu
Bledá a zapáchajúca stolica
Problémy s koordináciou pohybov
Poruchy pozornosti a správania
Oneskorený nástup puberty
Ako sa diagnostikuje a lieču alergia na lepok bábätiek, dojčiat i starších detí?
Pokiaľ spozorujete, že sa u vašej ratolesti objavujú po konzumácii lepku niektoré zo spomenutých príznakov, nemali by ste váhať s návštevou lekára. Pri podozrení na alergiu vás odporučí na detského alergológa. Ten na základe krvných a kožných testov potvrdí alebo vyvráti alergiu na lepok. Krvné testy sa používajú aj v prípade testovania na celiakiu. Sú, dá sa povedať, prvým indikátorom, na základe ktorého potom detský lekár (v prípade potreby) odporučí návštevu gastroenterológa.
Upozornenie:
Aj keď sa u dieťatka nepotvrdí celiakia, neberte alergiu na lepok na ľahkú váhu. Väčšina príznakov alergie je síce skôr nepríjemná než nebezpečná, avšak v horších prípadoch hrozí anafylaktický šok. Ten môže byť život ohrozujúci.
Liečba alergie na lepok
Pokiaľ vášmu dieťaťu diagnostikujú alergiu na lepok, je nevyhnutné, aby ste zmenili jeho stravovacie návyky. V prvom rade potrebujete vylúčiť všetok lepok z jeho stravy. Pozor treba dať na obilniny s obsahom lepku a tiež na všetky výrobky z nich. Tou ťažšou časťou sú potom potraviny, ktoré lepok obsahujú, aj keď by ste to na prvý pohľad vôbec nepovedali. Ide napríklad o spracované mäsové výrobky, rôzne omáčky (napríklad sójová omáčka), sladkosti či dochucovadlá.
Základom detskej (ale aj „dospeláckej“) bezlepkovej stravy by mali byť v prvom rade tie potraviny, ktoré lepok prirodzene neobsahujú. Sem patria predovšetkým:
- mäso, ryby a živočíšne produkty ako mlieko či vajcia,
- všetky druhy ovocia a zeleniny,
- orechy, semienka (napríklad ľanové),
- ryža,
- zemiaky,
- kukurica,
- strukoviny (fazuľa, šošovica),
- ovos (musí byť označený ako bezlepkový).
Bezlepkové potraviny
Druhú časť stravy tvoria potraviny, ktoré boli vyrobené bez obsahu lepku. Môže ísť o múky, pečivo, cestoviny, rôzne cereálie a raňajkové zmesi, príkrmy, pochutiny a podobne. Je veľmi dôležité, aby ste si vždy kontrolovali zloženie potraviny a tiež to, či je označená ako bezlepková. Toto označenie nájdete na obale znázornené preškrtnutým klasom.
Výber bezlepkových potravín je samozrejme potrebné prispôsobiť veku a stravovacím návykom dieťatka. Menším detičkám, ktoré s pevnou stravou ešte len začínajú, podávame spočiatku príkrmy z ovocia a zeleniny.
Starším deťom môžete potom pripravovať rôzne bezlepkové varianty ich obľúbených jedál.
Detičky majú vo veľkej obľube chrumky a pochutiny. Aj pri tých je potrebné dávať pozor na obsah lepku. Vyskúšajte napríklad niektoré z bezlepkových pochutín z nášho e-shopu:
Malý tip na záver
Pre detičky môže byť dodržiavanie bezlepkovej stravy náročnejšie po tom, čo sa dostanú do kolektívu alebo napríklad pôjdu k niekomu z rodiny na prázdniny. Mali by ste rodinných príslušníkov, učiteľov a všetkých, s kým dieťa prichádza do styku, o diéte informovať.
Chcete vedieť viac o bezlepkovej strave?
Zozbierali sme pre vás tie najčastejšie otázky o strave bez lepku, aby sme vám a vašim deťom čo najviac uľahčili život s alergiou na lepok či celiakiou.