Potrebujete pomôcť
pri výbere?

Opýtať sa lekárnika
lekarnicka
email
podpora@etabletka.sk
telefon
+421 915 040 800
plus - ikona
hodnotenia zakaznikov

Hodnotenia
zákazníkov

Zobraziť hodnotenia

Letná chrípka: Ako sa líši od bežnej chrípky a čo vám pomôže pri jej liečbe?

Chrípka sa vám pravdepodobne spája predovšetkým s chladnejšími ročnými obdobiami. Pravdou však je, že tak, ako môžete na chrípku ochorieť na jeseň či v zime, pokojne vás môže „chytiť“ aj v lete. Súvisí to predovšetkým s tým, že v lete máme všetci neustálu potrebu schladiť organizmus.

Vonku je teplo, občas vyslovene horúco. Slnko hreje a my hľadáme všemožné spôsoby, ako pred týmto teplom aspoň na chvíľku ujsť. Najväčším priateľom väčšiny ľudí počas letných mesiacov sú chladené nápoje, zmrzlina, klimatizácia a samozrejme hodiny strávené pri (alebo vo) vode. Títo „priatelia“ majú však dve tváre. Spôsobujeme si nimi totiž teplotné šoky. Tie neraz vyústia v letné prechladnutie či chrípku. Prečítajte si viac o tom, čo letnú chrípku spôsobuje a ako ju liečiť.

Líši sa letná chrípka od tej bežnej?

Za normálnych okolností spôsobujú vznik chrípky vírusy influenzy. Ich hlavnou sezónou je jeseň, zima a skorá jar. V lete sa však vyskytujú len veľmi sporadicky. Hlavnou „hviezdou“ letnej chrípky sú enterovírusy. Tie spôsobujú predovšetkým zápal hrdla a teplotu, ktorá trvá zhruba 3 dni. Vo všeobecnosti má letná chrípka o niečo kratšie trvanie a ľahší priebeh ako tá bežná.

Najčastejšou príčinou letnej chrípky je teplotný šok

Hoci letnú chrípku spôsobujú predovšetkým enterovírusy, často je príčinou teplotný šok. Teplotný šok je stav, keď sa telo musí vyrovnať s prudkou zmenou teploty. Predstavte si napríklad, ako celý deň trávite vo vychladených klimatizovaných priestoroch a zrazu vyjdete von. Zrejme viacerí by povedali, že je to akoby dostali „facku“ od tepla. Práve tento veľký teplotný rozdiel môže spôsobiť oslabenie imunitného systému. To znamená, že vaše telo bude náchylnejšie na vznik vírusových infekcií – napríklad chrípky.

teplotny sok

Čo ďalšie vplýva na oslabenie imunity počas letných mesiacov?

potenie

Spotenie sa v kombinácii s prievanom

chladeny napoj

Konzumácia chladených nápojov a jedál

bazen

Dlhé kúpanie v chladnej vode

Upozornenie

Okrem teplotného šoku vplýva na vznik letnej chrípky aj vysušenie vzduchu a nedostatočný pitný režim. Oboje totiž negatívne ovplyvňuje zdravie vašich slizníc. Sliznice majú chrániť telo pred rôznymi infekciami. Pokiaľ dôjde k ich vysušeniu, nedokážu plniť svoju funkciu. To má za následok ľahšie uchytenie infekcie. Preto sa letná chrípka často prejavuje bolesťou hrdla a nádchou.

Príznaky letnej chrípky

Letná chrípka má príznaky podobné bežnej chrípke. Zvyčajne sa objavia teploty, bolesť hrdla, nádcha a únava. Veľmi často sa pridružia aj iné ťažkosti, ako napríklad:

  • nevoľnosť, zvracanie,
  • hnačka,
  • bolesť hlavy a svalov,
  • kožné výsypy.

Ako liečiť príznaky letnej chrípky?

Keďže je chrípka vírusového pôvodu, nelieči sa antibiotikami. Liečba prebieha predovšetkým kľudovým režimom, respektíve režimovými opatreniami a liečením jednotlivých symptómov.

kvalitny spanok

Pokoj a oddych

pitny rezim

Tekutiny

doplnky pre seniorov

Vitamíny

lieky vo flasticke

Lieky na jednotlivé symptómy

Či už postihla letná chrípka vás alebo vaše dieťa, v prvom rade by ste mali dbať na dostatok pokoja a odpočinku. Vieme, že vás krásne letné počasie bude ťahať von a posledné, čo budete chcieť, je ležať chorý v posteli. Pokiaľ však telu nedoprajete potrebný odpočinok, môže sa stať, že ochorenie len prechodíte a ono sa veľmi rýchlo vráti (niekedy dokonca v závažnejšej forme).

Pitný režim je dôležitý – nielen počas choroby

Pitný režim je kľúčový pre mnohé aspekty vášho zdravia. Denne by mal dospelý človek vypiť minimálne 2 litre vody. Počas letných mesiacov je to ešte dôležitejšie, nakoľko sa viac potíte a vaše telo potrebuje stratenú vodu dopĺňať. Počas choroby, ktorú sprevádzajú hnačky a zvracanie, by ste mali rovnako zvýšiť pozornosť. Pri týchto ťažkostiach sa totiž znižujú hladiny vody a potrebných minerálov. Okrem čistej vody môžete siahnuť aj po rehydratačných roztokoch, tie sú výbornou pomocou hlavne pre malé detičky. Skvelá voľba sú tiež nesladené bylinné čaje a ovocné šťavy.

vsetky vitaminy v jednom

Vitamíny, vitamíny a ešte raz vitamíny

To, že vitamíny sú dôležité, vám asi pripomínať nemusíme. Na ich dostatočný príjem by ste mali dbať každý deň, a to bez ohľadu na to, či ste chorý alebo nie. Počas choroby alebo v obdobiach, kedy máte oslabenú imunitu, by ste ich však mali prijímať vo zvýšenom množstve. Základom pre „nakopnutie“ imunity sú vitamíny C, D, E a minerály ako zinok a selén. Prijímať by ste ich mali primárne v strave. U väčšiny ľudí je ale veľmi nepravdepodobné, že by dokázali prijať dennú dávku vitamínov a minerálov výhradne stravou. Preto sú skvelou pomôckou výživové doplnky. Siahnuť môžete po jednotlivých vitamínoch zvlášť alebo po kombinovaných doplnkoch na imunitu a podobne.

Voľnopredajné lieky, ktoré pomôžu pri príznakoch letnej chrípky

Podľa toho, aké príznaky sa u vás objavujú, je potrebné zvoliť vhodné lieky. Pokiaľ si nie ste istý, spýtajte sa vášho lekára alebo lekárnika a on vám odporučí vhodnú alternatívu. Pri výbere lieku dajte pozor i na to, pre akú vekovú skupinu je určený – nie všetky lieky sú vhodné aj pre deti, aj pre dospelých. Rovnako opatrne potom postupujte tiež v prípade, že čakáte bábätko. Počas tehotenstva odporúčame akúkoľvek liečbu konzultovať s lekárom.

Lieky na horúčku a bolesť

Horúčku znižujú lieky zvané antipyretiká a bolesť zmierňujú analgetiká. Väčšinou si však tieto dva typy liekov zaobstaráte ako 2 v 1. Veľké množstvo prípravkov na horúčku predávaných u nás má totiž aj analgetické účinky. Asi najznámejšie a najpoužívanejšie lieky na teplotu sú Paralen, Acylpyrin, Panadol, Nalgesin, Ibuprofen a podobne.

Na bolesť hrdla pomáhajú cmúľacie pastilky i spreje do hrdla
Nádcha

Ak vás trápi nádcha, máte na výber z viacerých typov liekov. Obľúbené sú spreje i kvapky, pričom opäť je dôležité pozorne si prečítať príbalový letáčik. Niektoré zložky v týchto liekoch môžu byť totiž návykové. Preto vždy dodržiavajte odporúčané dávkovanie i dĺžku užívania. Ak hľadáte sprej, ktorý vám pomôže zabrániť vysušovaniu sliznice, siahnite po prípravkoch s obsahom morskej vody. Medzi takéto patrí napríklad Quixx či Vincentka.

Hnačka

Ako sme už spomenuli vyššie, základom pri hnačke je, aby ste telu dopĺňali stratené tekutiny. Okrem toho môžete siahnuť po liekoch, ktoré zmiernia nepríjemné príznaky hnačky. Pri hnačke vám pomôže napríklad liek Enditril, Smecta alebo Imodium. Väčšina liekov na úľavu od zvracania je viazaná na lekársky predpis. Pomôcť vám však môže napríklad aktívne uhlie a diéta.

Kedy by ste sa mali obrátiť na lekára?

S letnou chrípkou si vo väčšine prípadov poradíte doma, pričom postačí odpočinok, vitamíny, dostatok tekutín a vhodné voľnopredajné lieky. Pokiaľ by sa váš stav ale nezlepšoval, prípade by ste sa aj po 3 dňoch liečby cítili horšie, návštevu lekára neodkladajte. Opatrní buďte tiež v prípade, že je choré vaše dieťa. Detičky sú totiž oveľa náchylnejšie na dehydratáciu.

Neprehliadnite