Letná lekárnička pre deti na doma aj dovolenku. Aké lieky a prípravky sa oplatí mať v lete v zásobe?
Dovolenky, kúpaliská, prázdniny u starých rodičov či výlety do prírody – letná sezóna pre deti pripraví plno radosti a dobrodružstva. S väčším „bláznením“ však prichádza aj väčšie riziko úrazov, drobných poranení alebo vzniku iných zdravotných problémov. Ako byť na všetky takéto situácie pripravení?
Vybavte sa dobrou detskou lekárničkou. Čo to je? No predsa zásoba liekov a pomôcok, vďaka ktorým sa vám podarí vyriešiť väčšinu drobných detských problémov – od detskej hnačky, cez bolesť ušiek až po horúčku a drobné poranenia. Detská lekárnička by mala obsahovať všetky základné lieky určené na prvú domácu pomoc. V lete by ale navyše mala byť doplnená o ďalšie produkty, ako sú prípravky na opaľovanie, proti hmyzu či po uštipnutí.
Či už teda ostávate doma, cestujete na dovolenku alebo sa vydáte na krátky výlet, letná detská lekárnička vám dá istotu, že budete pripravení na rôzne neočakávané situácie. Poďte sa pozrieť, čo by takáto lekárnička mala obsahovať.
Základné lieky na horúčku, prechladnutie a bolesť pre deti
Medzi základné lieky, ktoré by ste mali mať pre istotu doma po celý rok, patria najmä detské lieky proti horúčke a bolestiam. Sú to napríklad:
- lieky s obsahom paracetamolu, ako Paralen pre deti alebo Panadol baby,
- lieky s obsahom ibuprofénu, ako Nurofen pre deti.
Tieto lieky majú antipyretický účinok (znižujú horúčku) a tiež analgetický účinok (pôsobia proti bolestiam). Starším detičkám môžu pri prechladnutí pomôcť aj rôzne sirupy či horúce nápoje s obsahom týchto látok.
Lieky proti kašľu, na bolesť hrdla a nádchu pre deti
Možno si hovoríte, že kašeľ a bolesť hrdla v lete nehrozia – opak je však pravdou. Aj v lete dieťa veľmi ľahko nachladne alebo sa nakazí infekciou. Stačí, že vypije studenú limonádu, ofúkne ho alebo sa stretne s chorým kamarátom. Pre tieto prípady je vhodné mať po ruke lieky proti kašľu a bolesti hrdla pre deti. Môžu mať formu sirupov, kvapiek, pastiliek či dokonca lízaniek.
Veľmi časté sú aj detské soplíky. Objaviť sa môžu z rôznych príčin – z prechladnutia, alergie, ale tiež po dlhom čase strávenom v bazéne. Ak chcete pomôcť uvoľniť noštek svojho dieťaťa, vyberte si niektorý z nosových sprejov vhodných pre deti. Užitočné môžu byť aj spreje s morskou vodou, ktoré slúžia na preplach sliznice nosa. Podobne ako vyššie spomenuté lieky, tieto prípravky sa vám zídu celoročne, takže ich po lete určite nebudete musieť vyhadzovať.
Veľmi častým letným problémom býva bolesť ušiek u detí. Spôsobená môže byť prebytočným ušným mazom, vodou v uchu, prievanom a ďalšími príčinami. Problémy môžu prerásť až do veľmi bolestivého zápalu stredného ucha. Pre tieto prípady sú určené rôzne ušné kvapky na výplach uší či Burrow kvapky, ktoré pomáhajú pri liečbe zápalu.
Pomoc pri tráviacich problémoch
Hnačky, zápchy, zvracanie či bolesti bruška – aj to sú veľmi časté letné problémy u detí. Môžu byť dôsledkom konzumácie pokazeného jedla, ale tiež nevhodnej kombinácie jedál a nápojov, čo je v lete na výletoch a dovolenkách viac ako možné. Pri hnačkách a vracaní sa odporúča doplniť deťom tekutiny pomocou rehydratačných roztokov. Pri zápchach zase môžete vyskúšať podať dieťaťu nápoj proti zápche.
Pokiaľ dieťa zažilo tráviace problémy, malo hnačky či zápchy, pomôžte mu upraviť črevnú mikroflóru probiotikami. Tie mu môžete nasadiť aj preventívne, napríklad pred dovolenkou, táborom či prázdninami u starých rodičov – a teda predtým, ako dôjde k zmene bežnej stravy.
Ošetrenie drobných raniek
V lete sú úrazy u detí častejšie. Deti sa viac bláznia, behajú „hore-dole“, a tak sa často pritrafí nejaká modrinka, oškrenie či drobná ranka. Deťom to samozrejme vyčítať nemôžeme – veď každému z nás, dospelých, sa v detstve určite stal menší či väčší úraz. Jediné, čo ako rodičia urobiť môžeme, je byť na takéto situácie pripravení a zasiahnuť včas. Čo by nemalo chýbať v domácej či cestovnej výbave na ošetrenie drobných detských raniek?
- Dezinfekcia.
- Gázové kompresy, obväzy.
- Nástroje – nožnice na prestrihnutie obväzu či pinzeta na vybranie prípadných nečistôt z ranky.
- Leukoplasty – napríklad s veselými detskými vzormi, aby ste dieťa rozptýlili veselým obrázkom.
- Náplasti vhodné do vody, pokiaľ idete na dovolenku, kde sa bude dieťa často kúpať.
- Krémy a gély na rýchlejšie hojenie rán.
Ochrana pokožky pred slniečkom
V lete je nielenže slniečko silnejšie, no navyše sa po ňom deti pohybujú častejšie. Detská pokožka je však oveľa jemnejšia a citlivejšia ako pokožka dospelých, a preto by ste ju pred slnkom mali dostatočne chrániť. Používanie opaľovacieho krému by u detí malo byť na dennodennom poriadku. Predídete tak nielen spáleniu pokožky, ale napríklad aj riziku vzniku solárnej alergie. Nezabúdajte, že malé detičky by slnku nemali byť vystavované vôbec.
Ochrana proti hmyzu a alergickým reakciám
Ochrana proti hmyzu, a následné ošetrenie pokožky po prípadnom bodnutí, je posledným bodom v našej letnej detskej lekárničke. Aj keď tieto prípravky nie sú liekmi, jednoznačne do tohto zoznamu patria. Uštipnutie hmyzom totiž môže byť pre dieťatko nepríjemné, bolestivé a nemusí sa vždy zaobísť bez následkov.
Nebezpečné sú najmä infikované kliešte alebo bodavý hmyz, ktorý môže vyvolať rôzne alergické reakcie. Pokiaľ sa teda vaše dieťa často hrá na záhrade, chystáte sa do prírody alebo na miesta so zvýšeným výskytom hmyzu, nezabudnite si repelent vhodný pre deti a gél na ošetrenie po bodnutí hmyzom. V prípade, že je vaše dieťa na bodnutie hmyzom alergické, prekonzultujte vhodnú prvú pomoc s lekárom.
Detská lekárnička na leto by mala byť kompaktná a podľa možnosti prenosná, aby ste si ju mohli vziať aj na dovolenku. Množstvo vecí z tejto lekárničky viete použiť aj pre seba, prípadne nakúpiť také produkty, ktoré budú vhodné pre celú rodinu. Ak si na dovolenku beriete lieky, ktoré už doma máte, nezabudnite skontrolovať ich exspiráciu. Rovnako nezabúdajte, že táto lekárnička je určená na poskytnutie prvej pomoci a liečbu drobných zranení a problémov. V prípade akéhokoľvek vážnejšieho stavu je potrebné vyhľadať odbornú lekársku pomoc.