Potrebujete pomôcť
pri výbere?

Opýtať sa lekárnika
lekarnicka
email
podpora@etabletka.sk
telefon
+421 915 040 800
plus - ikona
hodnotenia zakaznikov

Hodnotenia
zákazníkov

Zobraziť hodnotenia

Masti na modriny ako prvá pomoc i doplnková liečba podliatín. Ktorú masť si vybrať?

Modriny na tele – ako a prečo vznikajú?

Krvná podliatina, hematóm, modrina – všetky tieto pojmy pomenovávajú jav, pri ktorom dochádza k poškodeniu kapilár a následnému úniku krvi z krvného riečiska do podkožia alebo tkaniva. Toto poškodenie je spôsobené tlakom vznikajúcim pri silnom náraze, úraze, „pricviknutí“, buchnutí a podobne.

Modrina zvykne meniť farby. Spočiatku môže byť udreté miesto červené alebo modrasté. Modrina sa však zvykne sfarbiť aj do tmavomodrej, fialovej až čiernej. Toto sfarbenie je spôsobené krvným farbivom – hemoglobínom. Ako postupne dochádza k odbúravaniu hemoglobínu, modrina mení svoju farbu, bledne a chytá odtiene do zelena či žlta.

modriny

Ekchymóza

Ekchymóza je lekársky termín pre modrinu. Ekchymóza je väčšia ako 1 centimeter, plochá a môže byť rôzne sfarbená. Dalo by sa povedať, že ide o „základný“ druh modriny.

Petechie

Petechie sú drobné modriny pripomínajúce vyrážku s fialovými, červenými alebo hnedými bodkami. Sú ploché, nebolia ani nesvrbia. Majú menej ako 2 mm a okrem pokožky sa môžu objaviť napríklad aj na slizniciach a tiež na očných viečkach.

Purpura

Purpura predstavuje malé škvrny krvi pod kožou. Dosahujú veľkosť od 4 do 10 mm, čiže sú menšie ako ekchymóza a väčšie ako petechie. Na svetlejšom tóne pleti vyzerajú červenofialovo a na tmavších odtieňoch hnedočierno.

Hematóm

Hematóm označuje stav, keď sa pod kožou vplyvom úrazu, poranenia a podobne uvoľní väčšie množstvo krvi. Hematómy sú bolestivé, zvyčajne vyvýšené a vyžadujú si lekársku starostlivosť.1

  • vážnejšie zranenia, úrazy a tiež operácie,
  • starnutie pokožky,
  • autoimunitné a iné ochorenia ovplyvňujúce počet krvných doštičiek – napríklad hemofília alebo leukémia,
  • užívanie niektorých liekov, ako sú napríklad lieky na zníženie zrážanlivosti krvi,
  • genetická predispozícia,
  • nedostatok vitamínov, napríklad vitamínu K a C.

Náhly výsev modrín, predovšetkým petechií môže súvisieť aj s vírusovou alebo bakteriálnou infekciou sprevádzanou horúčkovými stavmi.

Máte modriny bez zjavnej príčiny?

Niekedy je ťažké presne určiť, kedy a ako ste k modrine prišli. Ak sa vám ale modriny na pokožke objavujú často a bez zjavnej príčiny, môžu signalizovať zdravotné problémy. Je preto dobré poradiť sa s lekárom. Ten na základe rodinnej anamnézy a prípadných vyšetrení dokáže určiť, či ide o dedičnú poruchu alebo iný typ zdravotného problému. Z laboratórnych vyšetrení sú dôležité komplexné vyšetrenia krvi, ako biochemický rozbor krvi, kompletný krvný obraz a tiež hemokoagulačné parametre.2

modriny liecba

Modriny – liečba a starostlivosť

V prípade modrín zapríčinených závažnejším ochorením vám liečbu nastaví lekár na základe patričných vyšetrení a stanovenia správnej diagnózy. Zvyčajne majú však modriny menej závažný charakter a na ich liečbu sa používa kombinácia krémov a mastí na modriny s obsahom derivátov heparínu. Dôležitý je tiež zvýšený príjem askorutínu, flavonoidov, vitamínov A, C a D, rutínu a samozrejme odstránenie vplyvov, ktoré by mohli vznik modrín podporovať.2

  • Heparoid obsahuje liečivo heparinoid. Pomáha znižovať zrážanlivosť krvi v postihnutom mieste. Znižuje tvorbu opuchov a má protizápalové účinky.
  • Heparin AL gél 30 000 sa používa na podpornú liečbu opuchov pri pomliaždeninách a podliatinách. Účinná látka v tejto masti je sodná soľ heparínu.

Upozornenie:

Kostihoj lekársky je vhodný na vonkajšie použitie. Pridáva sa do krémov, tinktúr, mastí, obkladov a podobne. Jeho vnútorné užívanie sa neodporúča.

octanova mast na modriny

Vedeli ste, že octanová masť pomáha na opuch aj modriny?

Prečítajte si viac o octanovej masti, zistite v čom spočíva jej liečivá sila a kedy je vhodné po nej siahnuť.

  • Pre správne zrážanie krvi je nevyhnutný vitamín K, čo znamená, že jeho nedostatok ovplyvňuje aj tvorbu modrín. Dopĺňať ho môžete prostredníctvom stravy – nájdete ho napríklad v keli, kapuste, šaláte či brokolici, no a samozrejme je dostupný aj vo forme doplnkov.
  • Vitamín C je zodpovedný za pružnosť a pevnosť ciev.
  • Flavonoidy sú látky zlepšujúce mikrocirkuláciu krvi a znižujúce priepustnosť cievnych stien. Okrem toho majú tiež protizápalové účinky. Medzi najznámejšie patrí rutín, escín či diosmín. Nájdete ich v mnohých potravinách, no siahnuť môžete aj po doplnkoch stravy s ich obsahom.

Zdroje použité v článku:

1. KING, L. M.  PhD. Bruises. 2024. [online] [cit. 7-8-2024] Dostupné: https://www.webmd.com/skin-problems-and-treatments/bruises-article
2. Redakcia portálu Lekár.sk. Modriny – prečo vznikajú a ako ich liečiť? 2024. [online] [cit. 7-8-2024] Dostupné: https://lekar.sk/clanok/hematomy
3. Modriny. In: Zdravopedia. 2024. [online] [cit. 7-8-2024] Dostupné: https://zdravopedia.sk/choroby/modriny

Neprehliadnite