Metličkové žilky na nohách nie sú len estetický problém. Prečo vznikajú a ako si s nimi poradíte?
Metličky na koži pripomínajúce pavučinku modrej až tmavofialovej farby sa vyskytujú u viac ako 30% populácie. Hoci sa môže zdať, že jediným problémom je ich neestetický vzhľad, nie je tomu celkom tak. Sú totiž príznakom zníženia elasticity ciev, čo môže viesť k nepríjemným zdravotným komplikáciám, akými sú bolesti a opuchy nôh. Viete, ako metličkovým žilkám predchádzať a čo robiť, ak sa u vás vyskytnú? Čítajte ďalej a zistite viac.
Čo sú to metličkové žilky?
Metličkové žilky, inak označované aj ako mikrovarixy, predstavujú rozšírenia najmenších cievok v našom organizme – vlásočníc. Majú jemný rozvetvený vzhľad pripomínajúci vetvičky stromu, pavučinu alebo metlu. Nachádzajú sa tesne pod povrchom kože. Môžu byť bordového, modrého až tmavofialového sfarbenia.
V princípe ide o nadbytočné cievky, ktoré neplnia v krvnom obehu potrebné fyziologické funkcie na rozdiel od hlbšie umiestnených ciev. Zvyčajne sa vyskytujú na dolných končatinách, predovšetkým v oblasti vonkajšej strany stehien. Zriedkavo sa môžu objaviť aj na tvári či iných častiach tela, pričom sú pozorované predovšetkým u žien.1
Ako a prečo metličkové žilky vznikajú?
Metličkové žilky sa vytvárajú v dôsledku rozšírenia vlásočníc, ktoré strácajú svoju elasticitu a schopnosť udržiavať svoj normálny tvar. Toto rozšírenie môže byť spôsobené kombináciou viacerých faktorov:
- Genetická predispozícia: Viac ako 80% prípadov metličkových žiliek vzniká na genetickom podklade oslabenia cievnej elasticity. Ak sa vyskytli metličkové žilky u vašej mamy a starej mamy, je vysoká pravdepodobnosť, že sa môžu vyskytnúť aj u vás.
- Hormonálne zmeny: Metličkové žilky sa môžu objaviť aj v období tehotenstva, menopauzy či pri užívaní hormonálnej antikoncepcie s obsahom estrogénu. Vysoká hladina estrogénu totiž znižuje elasticitu ciev.
- Stagnácia krvi v dolných končatinách: Ku stagnácii krvi môže dôjsť v dôsledku nedostatočnej fyzickej aktivity, tehotenstva, niektorých srdcových či iných chronických ochorení, sedavého zamestnania či naopak zamestnania vyžadujúceho dlhodobé státie. Prispieť k tomu môžu aj niektoré zlozvyky, ako napríklad dlhodobé sedenie s prekríženými nohami v oblasti stehien.
- Vyšší vek: Starnutím sa prirodzene oslabuje elasticita ciev v dôsledku straty kolagénu.
- Obezita: Obezita zhoršuje cirkuláciu krvi v organizme, čo môže spôsobiť stagnáciu krvi a zvýšený tlak na cievy. Taktiež spôsobuje v organizme chronický zápal, ktorý poškodzuje cievy a prispieva k ich zníženej elasticite.
- Nadmerná konzumácia alkoholu, nikotínu, cukru, soli a nasýtených mastných kyselín (tzv. nezdravých tukov): Všetky tieto faktory oslabujú cievy a znižujú ich elasticitu.
- Zranenia, mechanické vplyvy: Lokálnym mechanickým tlakom môže dôjsť k narušeniu vlásočníc pod povrchom kože a vzniku metličkových žiliek. Dochádza k tomu napríklad pri úrazoch (pády, silné udretie), ale aj pri nosení veľmi tesného oblečenia.
- Vplyv tepla alebo chladu: V horúcom počasí sa cievy zvyčajne rozširujú, aby pomohli organizmu uvoľniť nadmerné teplo. Tým sa v cievach zvyšuje tlak, čím sa zároveň zvyšuje riziko vzniku metličkových žiliek. Naopak, chlad spôsobuje zúženie ciev, aby sa teplo čo najviac udržalo vo vnútri organizmu. Zúženie ciev však taktiež spôsobí zvýšenie cievneho tlaku, čo opäť môže zvýšiť riziko vzniku metličkových žiliek.Vplyv tepla a chladu však zvyšuje riziko vzniku metličkových žiliek najmä v tom prípade, ak je cievna elasticita znížená v dôsledku iného rizikového faktora.
Sú metličkové žilky nebezpečné?
Samotné metličkové žilky okrem svojej neestetickosti nepredstavujú vážne zdravotné riziká. Môžu spôsobiť nepríjemné bolesti a opuchy, čo je typickým prejavom zníženej elasticity ciev. Znížená elasticita ciev je však spájaná so zvýšeným rizikom vzniku nielen metličkových žiliek, ale aj kŕčových žíl (varixov). Preto túto skutočnosť nie je vhodné podceňovať a pri výskyte metličkových žiliek je potrebné čo najskôr zahájiť opatrenia podporujúce zvýšenie elasticity ciev.
Upozornenie:
Ak sú metličkové žilky mnohopočetné a veľmi výrazné, môžu byť príznakom iného ochorenia, napríklad aterosklerózy, vysokého krvného tlaku, cukrovky či hormonálnej nerovnováhy. V takom prípade navštívte lekára, aby sa prípadná prítomnosť iného ochorenia potvrdila alebo vylúčila.
Čo robiť, ak už máte metličkové žilky alebo máte na ich vznik predispozíciu?
Prevencia vzniku metličkových žiliek, ako aj ich liečba, zahŕňa rôzne opatrenia, ktoré zlepšujú cirkuláciu krvi v nohách a podporujú cievnu elasticitu. Čo pomáha na prevenciu metličkových žiliek?
- Aktívny životný štýl a rekreačné športovanie, napríklad bicyklovanie, plávanie, beh, tanec, turistika či prechádzky
- Vyhýbanie sa vzpieraniu a statickým silovým športom
- Udržiavanie zdravej telesnej hmotnosti
- Dostatočný pitný režim
- Zdravá strava, obmedzenie nadmernému príjmu cukru, soli, nezdravých tukov, alkoholu aj fajčenia
- Pravidelné prestávky počas dlhodobého sedenia či státia s možnosťou poprechádzať sa
- Vyhýbanie sa horúcim kúpeľom a saunovaniu
- Vyhýbanie sa noseniu veľmi tesného oblečenia, najmä v oblasti bokov a stehien
- Vyhýbanie sa dlhodobému noseniu obuvi na vysokých podpätkoch
- Pravidelné vykladanie nôh do zvýšenej polohy – nad úroveň srdca
- Sprchovanie nôh studenou vodou
- Jemné masírovanie pokožky nôh
Pokiaľ sú už metličkové žilky prítomné, okrem vyššie uvedených preventívnych opatrení je tiež vhodné užívanie produktov s obsahom aescínu, rutínu alebo diosmínu v kombinácii s vitamínom C.
Pomôcť vám môže aj lokálna aplikácia krémov s obsahom pagaštanu konského, heparínu a nosenie kompresných pančúch či podkolienok. Tieto metódy síce metličkové žilky nevyliečia, ale môžu zabrániť ich rozširovaniu, zmierniť opuchy či pocit ťažkých nôh.
Metličkové žilky sa dajú odstrániť. Aké sú metódy ich odstraňovania?
K liečbe metličkových žiliek patria aj rôzne metódy zahŕňajúce ich trvalé odstránenie. Medzi najznámejšie patrí chemická sklerotizácia. Pri nej sa injekčnou aplikáciou rôznych chemických látok priamo do metličkovej žilky uzavrie postihnutá vlásočnica, ktorá následne zanikne. Ďalšou z metód je elektrokoagulácia, ošetrenie laserom či ošetrenie prístrojom Veinviewer, ktorý kombinuje metódu chemickej sklerotizácie a laseru. Výber metódy závisí predovšetkým od vášho zdravotného stavu, pričom každá z metód má svoje plusy aj mínusy.2
Čo je pri starostlivosti o metličkové žilky najdôležitejšie? Prevencia. Prevencia je dôležitým krokom pri minimalizovaní rizika vzniku metličkových žiliek alebo pri zmiernení ich príznakov. Zanedbávať by ste ju nemali ani v prípade, že vám metličkové žilky odstránia niektorou z liečebných metód. Vždy totiž môžu vzniknúť nové žilky, a preto sa snažte čo možno najviac dodržiavať preventívne opatrenia podporujúce cirkuláciu krvi a elasticitu ciev.
Zdroje použité v článku:
1. ERICKSON GABBEY, A. Varicose Veins. HEALTHLINE, 2019. [online] [cit.22.8.2033]. Dostupné z: https://www.healthline.com/health/varicose-veins
2. RADHAKRISHNAN, N a kol. Microfoam Sclerotherapy for Varicose Veins: a Retrospective Analysis of a Modified Technique. Indian J Surg. 2015 Dec; 77(Suppl 3):816-21. doi: 10.1007/s12262-013-1013-2. [online] [cit.22.8.2033]. Dostupné z: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4775667/