Môže strava ovplyvniť vašu inkontinenciu? Zistite, čo by ste mali pri inkontinencii obmedziť a čo vám môže pomôcť
Inkontinencia je problém vznikajúci v dôsledku rôznych príčin. Niekedy ju spôsobí iné ochorenie, operácia či úraz a inokedy zas zaúraduje vyšší vek, tehotenstvo alebo problém s prostatou. Za vznikom inkontinencie môže stáť viacero faktorov a rovnako to platí aj pri tom, čo ju ovplyvní. Existuje totiž viacero podnetov, ktoré inkontinenciu zhoršujú alebo zlepšujú. Pravdepodobne ste už napríklad počuli o Kegelových cvikoch alebo tréningu močenia. Tie majú na liečbu problémov s únikom moču pozitívny účinok.
Len veľmi zriedkavo sa ale hovorí o tom, ako problémy s únikom moču ovplyvňuje to, čo konzumujete. Prečítajte si náš článok a zistite, do akej miery vplýva strava na problémy s inkontinenciou a ktoré potraviny majú na únik moču negatívny vplyv.
Do akej miery môže strava ovplyvniť inkontinenciu?
Hneď na začiatok si musíme povedať, že len jedlo samotné inkontinenciu nespôsobí, a tak isto ju nedokáže ani zázračne vyliečiť. Faktom však ostáva, že to, čo jeme, vplýva na naše celkové zdravie a funkcie nášho organizmu. Zozbierali sme pre vás niekoľko základných informácií, ktoré vám pomôžu pochopiť, do akej miery môžu vaše stravovacie návyky ovplyvniť vašu inkontinenciu.
- Len konzumáciou zdravej a vyváženej stravy dodávate telu potrebné živiny, vitamíny a minerály. Tie sú zodpovedné za to, aby všetky procesy v tele prebiehali správne. Pokiaľ však telo nemá dostatok týchto látok, postupne sa to odrazí aj na zdraví.
- Pokiaľ telo prijíma viac energie než je schopné spracovať, začne si zásoby ukladať na neskôr. To spôsobuje nadváhu a obezitu. Vedľajším „produktom“ obezity je v mnohých prípadoch aj ochabovanie svalstva panvového dna, čo má za následok vznik stresovej inkontinencie.
- Existujú potraviny a nápoje vplývajúce na močovú sústavu. Môžu podporovať tvorbu a vylučovanie moču alebo spôsobovať to, že telo vodu zadržiava. Práve s takýmito potravinami, jedlami a nápojmi, by ste mali byť v rámci vášho denného príjmu opatrný.
- Inkontinencia z pretečenia často vzniká v dôsledku zvýšeného tlaku pri zápche, no súvisí aj s cukrovkou, ochorením prostaty či nervovými ochoreniami. Dochádza pri nej k samovoľnému úniku moču z preplneného mechúra, pričom moč uniká len po kvapkách. Vzhľadom na faktory, ktoré tento typ inkontinencie ovplyvňujú, by ste sa mali vyhýbať aj jedlám spôsobujúcim zápchu.
Na aké potraviny a nápoje by ste si mali pri inkontinencii dávať pozor?
Ako sa pri inkontinencii stravovať?
Zdravý jedálniček síce nevyrieši vaše problémy s únikom moču, no môže vo veľkej miere prispieť k účinnosti liečby. Vyhýbajte sa močopudným jedlám a nápojom. Konzumujte zdravé potraviny a jedlá plné vitamínov, minerálov, vlákniny a potrebných živín. Takáto strava vám navyše pomôže s udržaním zdravej hmotnosti – a ako sme už spomenuli, aj tá má vplyv na vznik, prípadne vývin inkontinencie.
Vyhýbajte sa príliš presladeným a mastným jedlám. Zaraďte si do jedálnička zeleninu, ovocie, dostatok bielkovín, zdravých sacharidov a vlákniny. Dodržujte odporúčaný pitný režim a obmedzte pitie kávy i alkoholu. Pri varení sa snažte používať čo najmenej pikantných korenín a potravín. Dochucujte radšej striedmo, pomocou byliniek a samozrejme, buďte opatrný aj pri používaní soli.
Nezabúdajte na pitný režim
Pitný režim pri inkontinencii by mal byť v rovnováhe – to znamená, že by ste nemali piť málo ani príliš veľa. Ak ste sa stretli s názorom, že čím menej budete piť, tým menej budete močiť, čo je pri inkontinencii žiaduce, zbystrite pozornosť. Je to totiž mýtus. Áno, pokiaľ budete prijímať menšie množstvo tekutín, budete menej močiť. Lenže tento stav rozhodne nie je to, čo chcete dosiahnuť.
Pri nedostatku tekutín je telo dehydratované, váš moč je koncentrovanejší a môže dráždiť močový mechúr. Zabúdať nesmiete ani na to, že pravidelné močenie pomáha odstraňovať baktérie, ktoré sa dostanú do močového traktu. Pokiaľ sa teda budete snažiť umelo znížiť frekvenciu močenia na nezdravé minimum, hrozí vám zvýšené riziko vzniku rôznych zápalov.
Mýty o inkontinencii – neviete, čomu veriť a čomu nie?
Zozbierali sme pre vás tie najčastejšie mýty o inkontinencii. Ide skutočne len o ochorenie žien a seniorov? Zistite, ako je to naozaj.
Pitný režim by mal väčšinovo pozostávať z čistej vody, pričom pokojne ho môžete doplniť vhodnými čajmi. V závislosti od príčiny problémov s inkontinenciou vám môžu pomôcť napríklad urologické čaje, čaje na ženské problémy či na prostatu. Zdravie močovej sústavy možno navyše podporiť aj užívaním vhodných prírodných liekov a doplnkov, napríklad s obsahom brusnice alebo D-manózy.