Prekonali vaše deti COVID-19 a kašeľ nie a nie ustúpiť? Môžu trpieť multisystémovým inflamačným syndrómom. Čo to je?
Od pandémie COVID-19 už ubehlo niekoľko rokov, no spoznávanie tohto ochorenia prebieha neustále. Ochorenie COVID-19 je infekčné respiračné ochorenie vyvolané koronavírusom SARS-CoV-2. Prvý raz bol identifikovaný v decembri 2019 u pacientov s vážnym respiračným ochorením v Číne. Odtiaľ sa rozšíril a do pár mesiacov spôsobil celosvetovú pandémiu. Predpokladá sa, že počet priamych obetí ochorenia bol viac ako 6,5 milióna ľudí.
Priebeh COVID-19 je v obyvateľstve rôzny – od prejavov ľahkej virózy až po veľmi závažné, život ohrozujúce zápaly pľúc. Pre rizikové skupiny, ako sú seniori nad 65 rokov alebo imunodeficientní pacienti, môže dokonca ťažký stav dospieť k multiorgánovému zlyhaniu. COVID-19 bol od začiatku pozorovaný aj u detí, no prípadov nebolo zaznamenaných toľko, ako u dospelých. Ak ochorenie získali, priebeh bol vo väčšine prípadov mierny, podobný chrípke a bez komplikácií1.
Čo je to multisystémový inflamačný syndróm súvisiaci s COVID-19?
V apríli 2020 však Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) upozornila na zvyšujúci sa počet hospitalizovaných detí na jednotkách intenzívnej starostlivosti. Deti mali príznaky podobné sepse, Kawasakiho syndrómu, syndrómu toxického šoku alebo syndrómu aktivovaných makrofágov. U niektorých sa rozvinuli aneuryzmy (výdute) koronárnych artérií alebo bolo priamo postihnuté srdce a jeho funkcia.
Zo záznamov hospitalizovaných detí vyplynulo, že všetky prekonali infekciu koronavírusom a po čase sa u nich rozvinul systémový zápal postihujúci okrem srdca aj kožu, pľúca, mozog alebo obličky.
Mortalita týchto detí neprevýšila 1 – 2%, a to vďaka včasnej liečbe, ktorá spočívala v podávaní vysokých dávok imunoglobulínov, antiagregancií a antikoagulancií2. Na základe pozorovaní všetkých symptómov bol v Európe zadefinovaný Pediatrický multisystémový inflamačný syndróm súvisiaci s COVID-19 (PIMS). V USA tento stav zadefinovali ako Multisystémový inflamačný syndróm spôsobený koronavírusom (MIS-C).
V súčasnosti existujú viaceré definície tohto syndrómu, avšak spoločnými znakmi sú horúčka nad 38˚C, zvýšené zápalové markery a rôzne orgánové dysfunkcie2,3.
Definícia PIMS podľa Paediatric Intensive Care Society, UK
- Syndrómom trpí dieťa
- Horúčka nad 38˚C, ktorá neustupuje
- Zvýšené zápalové parametre
- Postihnutie ≥ 1 orgánu
- Vylúčená iná infekcia
- Potvrdená infekcia SARS-CoV-2 RT-PCR testom
Definícia MIS-C podľa Centers for Disease Control, USA
- Syndrómom trpí osoba mladšia ako 21 rokov
- Horúčka nad 38˚C viac ako 24 hodín
- Potvrdený zápal
- Postihnutie ≥ 2 orgánov
- Vylúčená iná infekcia a malignita
- Nedávna alebo prebiehajúca infekcia SARS-CoV-2 (akýkoľvek pozitívny test)
- Nutná hospitalizácia
3. Definícia MIS-C podľa WHO
- Syndrómom trpí osoba mladšia ako 19 rokov
- Horúčka trvá viac ako 3 dni
- Zvýšené zápalové parametre
- Vylúčená mikrobiálna infekcia
- Dôkaz infekcie SARS-CoV-2 alebo kontakt s pozitívnou osobou
- Vyskytujú sa aspoň 2 z nasledovných možností: 1. vyrážky na rukách, nohách, tvári, zapálené oči, popraskané pery, opuch v ústach / 2. dýchavičnosť, kašeľ / 3. nízky tlak, vysoká srdcová frekvencia, nepravidelný tep / 4. bolesť hlavy, závrate, zmätenosť, mravčenie v rukách alebo nohách / 5. hnačka, bolesť brucha, zvracanie
Multisystémový inflamačný syndróm sa zväčša objavuje 2 – 6 týždňov po prekonaní ochorenia COVID-19. Najčastejšími pacientami sú deti vo veku 3 – 12 rokov. Len zriedka sa objaví u dojčiat. Doteraz však nie je úplne objasnené, prečo niektoré deti syndrómom trpia, a niektoré nie. Vedci predpokladajú, že MIS-C je spúšťaný silnou, oneskorenou imunitnou reakciou na vírus SARS-CoV-2 spoločne s genetickou predispozíciou. Po niekoľkých rokoch sledovania tohto syndrómu boli hlásené súvislosti medzi MIS-C a detskou obezitou alebo astmou3.
Diagnostika multisystémového inflamačného syndrómu
Dnes je už jasné, že včasná diagnostika predchádza trvalému poškodeniu orgánov. Na presné stanovenie diagnózy je potrebné vykonať množstvo vyšetrení špecializovaným zdravotným personálom. V prvom rade sa testuje koronavírusová infekcia, a to, či je aktívna alebo prekonaná. Deti nemusia byť aktívne pozitívne, no hladina protilátok infekciu môže prezradiť. Práve hladina protilátok poukazuje na to, že imunitný systém sa s koronavírusom stretol a snažil sa sním bojovať. Pritom dieťa mohlo, ale aj nemuselo pociťovať žiadne príznaky.
V druhom rade sa u dieťaťa sledujú konkrétne príznaky, a to:
- pretrvávajúca horúčka,
- zmeny na koži a slizniciach,
- gastrointestinálne ťažkosti,
- srdcové abnormality.
Vykonáva sa laboratórne vyšetrenie, ktoré spolu zo zobrazovacími metódami (RTG, echokardiogram, ultrazvuk brucha, CT) dokážu konkretizovať miesto postihnutého orgánu a rozsah poškodenia. Na základe výsledkov z laboratórneho vyšetrenia krvi a moču sa zisťuje hladina zápalových parametrov. Pri vyšetreniach sa tiež vylúči možnosť inej mikrobiálnej infekcie, prípadne iného ochorenia. Všetky vyšetrenia sa uskutočňujú počas nutnej hospitalizácie dieťaťa. V prípade vážneho stavu je dieťa sledované na jednotke intenzívnej starostlivosti.
Upozornenie:
Neodkladná hospitalizácia je nariadená deťom s tachykardiou, abnormálnym EKG, sťaženým dýchaním, neurologickými príznakmi, príznakmi hepatálneho a renálneho poškodenia, výrazne zvýšenou hladiny CRP nad 100mg/l, troponínu alebo natriuretického peptidu (proBNP). Ohrozené na živote sú deti, ktorým sa náhle zhorší zdravotný stav natoľko, že upadnú do šokového stavu a srdcového zlyhania1.
Liečba MIS musí prebiehať pod dohľadom lekára
Liečba multisystémového inflamačného syndrómu je zameraná na zníženie zápalu pomocou kortikosteroidov, podávaní nízkych dávok kyseliny acetylsalicylovej, antikoagulancií a vysokých dávok imunoglobulínov. Dieťa je aj po prepustení z nemocnice sledované kardiológom a po 3 – 6 mesiacoch opäť absolvuje potrebné kardio vyšetrenia. V rámci rekonvalescencie sa dieťa fyzicky šetrí a až po potvrdení, že je srdcová činnosť v poriadku, môže postupne fyzickú záťaž pridávať2.
Prevencia MIS
Pri multisystémovom zápalovom syndróme nie je známe, ako sa mu brániť. Keďže vzniká po infikovaní koronavírusom SARS-Co-2, je potrebné sa pred ním chrániť. V rámci prevencie je vhodné dodržiavať1:
- Telesnú hygienu – umývanie rúk
- Hygienu miestností – pravidelné vetranie
- V prípade vyššieho výskytu ochorenia COVID-19 si chrániť dýchacie cesty
- Zvážiť očkovanie vakcínou
- Pri akomkoľvek respiračnom ochorení zostať doma a ak treba niekam ísť, prekryť si dýchacie cesty
- Pri príznakoch ochorenia COVID-19 je dobré sa otestovať
Doplnky na podporu imunity u dieťaťa
V prípade, že vaše dieťa prekonalo COVID-19 (s príznakmi alebo bez nich), sledujte jeho zdravotný stav po dobu aspoň 6 týždňov po infekcii. Ak by ste spozorovali akúkoľvek zmenu v zdravotnom stave dieťaťa, kontaktujte pediatra.
Upozornenie:
1. KARTOUSOVÁ, B. & E. PROKOPOVÁ. Pediatrické odporúčania pre manažment detského a dospievajúceho pacienta v súvislosti s ochorením COVID 19 – 1. revízia. 2021.
2. ZÁHOREC, M. & Ľ. PODRACKÁ & T. DALLOS. Pediatrický multisystémovy inflamačný syndróm v časnej súvislosti so SARS-CoV-2 (PIMS-TS)/multisystémový inflamačný syndróm spôsobený koronavírusom (MIS-C) – diagnosticko-terapeutický postup. Pediatria pre prax, 2020; 21(5):197-199. www.solen.sk
3. LA TORRE, F. a kol. Multi-Inflammatory Syndrome in Children (MIS-C) in 2023: Is It Time to Forget about It? National Library of Medicine. 2023, doi: 10.3390/children10060980