Mýty o inkontinencii: Je všetko, čo ste o úniku moču počuli, naozaj pravda?
Inkontinencia je chúlostivý problém, o ktorom sa mnohí hanbia hovoriť s lekárom i so svojimi blízkymi. Aj preto je únik moču opradený mnohými mýtmi a niekedy je ťažké dopátrať sa, aká je skutočne pravda. Aby sme vám hľadanie odpovedí trošku uľahčili a zároveň vyvrátili niektoré nepravdivé informácie, rozhodli sme sa zozbierať tie najrozšírenejšie mýty o inkontinencii. Prečítajte si viac o tom, či sa inkontinencia naozaj týka len seniorov a žien, či vám pomôže, keď budete piť menej vody a zistite spolu s nami, ako je to v skutočnosti.
Je inkontinencia len ochorenie seniorov?
V prvom rade musíme poznamenať, že inkontinencia nie je choroba. Je to fyziologický problém vznikajúci v dôsledku iných, často ignorovaných alebo zanedbaných zdravotných ťažkostí. Ak vás bude niekto presviedčať, že inkontinencia sa týka len seniorov, mýli sa. Môžu ňou trpieť nielen starší, ale aj mladí ľudia. Inkontinencia môže mať totiž viacero príčin, pričom niektoré sú podmienené vekom a iné súvisia napríklad s:
- tehotenstvom,
- častými zápalmi močových ciest,
- stresom,
- obezitou,
- problémami s prostatou,
- zraneniami,
- rôznymi neurologickými ochoreniami.
Trpia inkontinenciou len ženy?
Nie, inkontinenciou netrpia len ženy. Je pravda, že štatisticky je viac žien ako mužov, ktoré sa musia s únikom moču bojovať – často v dôsledku vonkajších a vnútorných telesných zmien počas života ženy. Inkontinencia však číha aj na pánov. Spája sa najmä s problémami s prostatou, ochoreniami močových ciest, nádorovými ochoreniami, ale tak isto s vekom, životným štýlom či nedostatočným vyprázdňovaním mechúra.
Zistite viac o inkontinencii u mužov
Čo spôsobuje problémy s únikom moču u mužov a ako ich riešiť? Prečítajte si viac v našom článku.
Budete mať menšie problémy s únikom moču, ak budete piť menej vody?
Je to presne naopak, hoci to možno na prvý pohľad nedáva zmysel. Musíte si uvedomiť, že pitný režim je pre vaše telo i zdravie nesmierne dôležitý. Pokiaľ telu nedodáte potrebné množstvo tekutín, možno budete menej “cikať”, avšak váš moč bude koncentrovanejší. To môže mať za následok zdravotné ťažkosti vo forme zápalov mechúra i močových ciest. Ak sa rozhodnete piť menej vody, budete dehydrovaný, môžete mať problémy s vyprázdňovaním, plus sa môže objaviť mnoho ďalších pridružených ťažkostí z iných aspektov zdravia.
Je pravda, že inkontinencia po pôrode už nikdy nezmizne?
Inkontinencia počas tehotenstva a po pôrode je spôsobená zmenami v ženskom tele. Telo matky sa pripravuje na pôrod dieťaťa, čo napríklad znamená, že sa otvárajú pôrodné cesty. Po pôrode zas trvá nejaký ten čas, kým sa telo dá do poriadku. Hovorí sa, že ženský organizmus potrebuje zhruba 6 až 8 týždňov na to, aby sa vrátil „do pôvodného stavu“. To sa týka zmien spôsobených tehotenstvom a pôrodom, kam patrí aj inkontinencia. U väčšiny žien problémy s inkontinenciou po pôrode časom vymiznú samé, no pokiaľ by ste telu chceli trošku pomôcť, môžete tak urobiť pomocou Kegelových cvikov.
Prečo vzniká inkontinencia v tehotenstve?
Počas tehotenstva prechádza žena mnohými zmenami, a to na fyzickej i hormonálnej úrovni. Zistite viac o tom, ako tieto zmeny vplývajú na vznik tehotenskej inkontinencie.
Musíte si inkontinenčné pomôcky zaplatiť „z vlastného vrecka“?
Inkontinenčné pomôcky si nemusíte platiť sami – aspoň nie všetky. Na základe druhu a závažnosti inkontinencie vám lekár môže predpísať pomôcky v hodnote 14,77€ až 51,94€ mesačne. Najdôležitejšie je, aby ste problémy s únikom moču nepodceňovali. Čím skôr sa obrátite na lekára a začnete inkontinenciu riešiť, tým väčšiu máte šancu, že tento problém neprerastie do závažnejšieho štádia.
Zmiznú problémy s únikom moču samé?
Aby ste s inkontinenciou bojovali a vyhrali, nestačí len čakať. Problémy s únikom moču sú často spôsobené inými zdravotnými ťažkosťami, prípadne ochabnutím svalov panvového dna. Pokiaľ sa chcete inkontinencie zbaviť, alebo ju aspoň zmierniť, je nevyhnutné ju začať riešiť čo najskôr. Liečba si vyžaduje zmenu životného štýlu, špeciálnu rehabilitáciu na posilnenie panvového dna, medikamentóznu liečbu, tréning močového mechúra a v niektorých prípadoch je nevyhnutná aj operácia.
Dá sa s inkontinenciou žiť aktívne a cestovať?
Mnohí inkontinentní ľudia sa stránia spoločenského života, necestujú a zdržiavajú sa čo najviac doma. Avšak to, že trpíte únikom moču neznamená, že sa váš život skončí. V dnešnej dobe existujú liečebné metódy, inkontinenčné pomôcky a špeciálne cviky, vďaka ktorým môžete žiť svoj život plnými dúškami.
Uvidia všetci, že nosíte inkontinenčné pomôcky?
Inkontinenčné pomôcky sú v súčasnosti veľmi diskrétne. Mnohé sú prispôsobené tomu, aby splývali so spodným prádlom a prinášali účinnú a nenápadnú ochranu. V závislosti od vašich potrieb si môžete zvoliť medzi inkontinenčnými vložkami a nohavičkami s rôznou savosťou. Aj pre pánov sú k dispozícii varianty pomôcok vytvorené špeciálne pre pánsku spodnú bielizeň. Nezabúdajte na to, že tieto pomôcky majú vašu kvalitu života zlepšiť a pomôcť vám žiť plnohodnotne i napriek inkontinencii.
Diskrétne inkontinenčné pomôcky pre ženy:
Diskrétne inkontinenčné pomôcky pre pánov:
Na záver by sme vám len chceli pripomenúť, že inkontinencia naozaj nie je hanba. Už jej charakteristika hovorí, že je to únik moču, ktorý nedokážete ovládať, zastaviť a ani ovplyvniť. Čo však pre seba urobiť môžete, je obrátiť sa na lekára. Ten je tu na to, aby vám pomohol, vyšetril vás a poradil vám, ako situáciu riešiť. Zverte sa mu teda s vaším problémom a začnite únik moču liečiť už v začiatkoch.
Všetko o inkontinencii na jednom mieste
Navštívte náš Svet inkontinencie a objavte množstvo užitočných informácií, zaujímavostí, rád, tipov a samozrejme kvalitných produktov, ktoré vám pomôžu v boji s inkontinenciou.