Chceli by ste bábätko ale nedarí sa vám? Jedným z dôvodov môže byť aj mužská neplodnosť. Aké sú jej príčiny, rizikové faktory a prevencia?
Ak sa s partnerom snažíte o dieťa, no už dlhšiu dobu sa vám nedarí, nie ste v tom sami. V súčasnosti má problém s otehotnením až 15 % párov, pričom toto číslo sa neustále zvyšuje. Pokiaľ sa páru v reprodukčnom veku nedarí otehotnieť napriek pravidelnému a nechránenému pohlavnému styku po dobu najmenej jedného roka, hovoríme o poruche plodnosti. Neplodnosť môže byť výsledkom problému na ženskej ale rovnako aj na mužskej strane, prípadne môže ísť o kombináciou faktorov oboch strán, ktoré bránia otehotneniu. Našťastie existuje veľa bezpečných a účinných terapií a tiež režimových opatrení, ktoré výrazne zvyšujú vaše šance na otehotnenie.
Aj keď bola v minulosti neplodnosť považovaná za výlučne ženský problém, dnes už vieme, že práve problém na mužskej strane je príčinou v 45 – 55% prípadoch. Ak máte s partnerkou viac ako rok pravidelný pohlavný styk, no napriek tomu nie je schopná v priebehu roka otehotnieť, mali by ste navštíviť lekára.
Kedy by mal muž navštíviť lekára?
Prvým, a samozrejme najzásadnejším podnetom na návštevu lekára je fakt, že sa vám s partnerkou ani po roku nechráneného styku nedarí otehotnieť. Ďalej návštevu lekára neodkladajte, ak:
- ste mali v minulosti problém so semenníkmi, prostatou alebo sexuálnymi infekciami,
- ste podstúpili liečbu rakoviny,
- máte malé semenníky alebo je prítomný opuch v miešku,
- máte už diagnostikovaný nízky počet spermií alebo iné problémy so spermiami,
- sa vo vašej rodine vyskytujú ďalší muži s problémami s plodnosťou [1].
Aké sú príčiny mužskej neplodnosti?
Neplodnosť sa v priebehu posledných rokov dotýka čoraz väčšieho percenta mužov. Príčin je viacero, od fyziologických či psychických vplyvov, externých faktorov a tiež pôsobenie nezdravej životosprávy. Samozrejme, zvyšujúce sa percento neplodných mužov súvisí aj s faktom, že sa vek potenciálnych rodičov sa neustále zvyšuje. Ktoré sú tie najčastejšie príčiny mužskej neplodnosti?
Abnormálna produkcia alebo funkcia spermií
Vzniká v dôsledku nezostúpených semenníkov, genetických defektov, pridružených ochorení (napr. cukrovka), prípadne v dôsledku infekcií – ako sú napr. chlamýdie, kvapavka, mumps alebo HIV. Rovnako negatívne môžu kvalitu spermií ovplyvniť zväčšené žily v semenníkoch (varikokéla).
Problém s pohyblivosťou spermií
Problém s pohyblivosťou spermií sa môže rozvinúť v dôsledku sexuálnych problémov (napr. predčasnej ejakulácii), niektorých genetických chorôb (napr. cystickej fibrózy), štrukturálnych problémov (napr. zablokovaním semenníka), alebo poškodením či poranením reprodukčných orgánov.
Externé vplyvy
Nepriaznivo pôsobia aj externé vplyvy, a to konkrétne enviromentálne faktory, ako sú pesticídy a iné chemikálie či žiarenie. Fajčenie cigariet, alkohol, marihuana, anabolické steroidy alebo tiež niektoré lieky na liečbu vysokého krvného tlaku a depresie môžu taktiež ovplyvniť mužskú plodnosť. Negatívny vplyv má aj časté vystavovanie sa teplu, napríklad v saune alebo vírivke. Tieto činnosti totiž môžu zvýšiť telesnú teplotu, a tým ovplyvniť produkciu spermií.
Rakovina
Jednou z príčin mužskej neplodnosti je aj poškodenie súvisiace s rakovinou a jej liečbou – vrátane ožarovania alebo chemoterapie. Liečba rakoviny môže vážne narušiť produkciu spermií. Ak postihne mladého muža, ktorý v budúcnosti bude chcieť potomstvo, odporúča sa zmrazenie spermií pred začatím terapie.
Rizikové faktory mužskej neplodnosti
Mnohé z rizikových faktorov mužskej aj ženskej neplodnosti sú rovnaké. Zahŕňajú predovšetkým tieto faktory:
- Vek – aj keď u mužov prebieha spermatogenéza počas celého života, muži nad 40 rokov môžu byť spájaní s nižšou plodnosťou ako mladší muži.
- Užívanie tabaku – fajčenie tabaku alebo marihuany ktorýmkoľvek partnerom môže znížiť pravdepodobnosť tehotenstva. Môže zvýšiť riziko erektilnej dysfunkcie a nízkeho počtu spermií u mužov. Fajčenie tiež znižuje možnú účinnosť liečby plodnosti.
- Užívanie alkoholu: nadmerné požívanie alkoholických nápojov znižuje počet a pohyblivosť spermií.
- Nadváha alebo podváha.
- Nedostatok pohybu alebo nadmerná fyzická záťaž.
- Nedostatok spánku a stres.
- Vysoká spotreba kofeínu.
- Nevhodné stravovacie návyky.
Aké vyšetrenia by mal muž absolvovať?
Prvú vec, ktorú by ste mali urobiť pri problémoch s plodnosťou, je návšteva urológa. Po fyzickom vyšetrení vám lekár nariadi analýzu spermií, ktorá skontroluje kvalitu a množstvo spermií v ejakuláte. Len si pamätajte, akokoľvek sa môžete cítiť ostýchavo, analýza ejakulátu je bežným testom a výsledky vám môžu ušetriť mesiace starostí a stresu.
V rámci vyšetrenia muž absolvuje imunologické a hormonálne vyšetrenie a aj analýzu spermií, spermiogram. Ten stanovuje objem, vzhľad, dobu skvapalnenia ejakulátu, počet spermií na mililiter, celkový počet spermií, ako aj vyšetrenie pohyblivosti a tvaru spermií [2].
Upozornenie
Normozoospermia označuje jednotlivé minimálne namerané hodnoty ejakulátu podľa noriem WHO. Medzi merané parametre patrí objem ejakulátu minimálne 1,5 ml, koncentrácia spermií minimálne 15 miliónov v 1ml, celkový počet spermií nad 39 miliónov, pohyblivosť spermií (motilita) celková nad 40%, progresívna pohyblivosť nad 32%, životaschopnosť nad 58% a morfológia nad 4% [3].
Ďalej sú k dispozícii špecializované vyšetrenia ejakulátu ako napríklad vyšetrenie protilátok proti spermiám v ejakuláte, test integrity DNA v spermii, test na diagnostiku oxidačného poškodenia spermií a ďalšie.
Aká je prevencia a ako môžete ovplyvniť kvalitu vašich spermií?
Zrenie spermií trvá približne 90 dní, a preto vaše stravovacie návyky a životospráva spred troch mesiacov ovplyvňujú kvalitu dnešných spermií. Základom k zdravým a „silným“ spermiám je teda zdravá životospráva s dostatkom vitamínov, antioxidantov, aminokyselín a mikroelementov, ktoré majú vplyv na spermie. Odporúčaný je aj príjem:
- selénu: prispieva k správnej spermatogenéze a k ochrane pred oxidačným stresom,
- zinku: prispieva k udržaniu normálnej hladiny testosterónu v krvi,
- inozitolu (vitamínu B8): ovplyvňuje produkciu, počet a pohyblivosť spermií,
- vitamínu B12: prispieva k správnej látkovej premene dôležitej pre tvorbu energie, k zníženiu vyčerpania a únavy a zohráva úlohu v procese delenia buniek,
- kyseliny listovej: prispieva k zvyšovaniu počtu spermií,
- rybieho oleja,
- vitamínu E a C: vitamíny, ktoré pôsobia ako antioxidanty – chránia bunky pred oxidačným stresom,
- chrómu: jeho nedostatok je zodpovedný za zníženie plodnosti a zníženie početnosti spermií[1].
Taktiež je vhodné užívať rôzne špecifické byliny s priaznivým účinkom na obehový systém a prekrvenie, akými sú napríklad ženšen, kotvičník zemný, ginko alebo pestrec mariánsky.
Chcete podporiť svoju plodnosť?
Pripravili sme pre vás výber doplnkov s obsahom látok, ktoré prirodzene pôsobia na podporu plodnosti.
Čomu by ste sa mali vyhnúť, pokiaľ sa snažíte o bábätko?
Pokiaľ chcete zvýšiť svoje šance, je vhodné vyhnúť sa už spomenutým rizikovým faktorom, a teda užívaniu drog a tabaku, nadmernému pitiu alkoholu, a tiež vyhýbať sa vysokým teplotám vo vírivkách a horúcich kúpeľoch. Ak je to možné, snažte sa znížiť vystavovanie sa priemyselným alebo environmentálnym toxínom, ktoré môžu ovplyvniť produkciu spermií. Stravujte sa zdravo, doprajte si dostatok oddychu, ale takisto – hýbte sa. Pravidelné cvičenie môže zlepšiť kvalitu spermií a zvýšiť šance na otehotnenie.
Aj keď si niektorí ľudia ešte stále myslia, že problém s plodnosťou je iba „ženský problém“, nie je tomu tak. V polovici prípadov je príčina na mužskej strane. Je preto veľmi dôležité, aby sa aj muži nechali testovať na plodnosť rovnako ako ženy. Čím skôr sa odhalí príčina neplodnosti, tým skôr sa zavedú režimové opatrenia a prípadne liečba, ktorá vám pomôže na ceste k vytúženému bábätku.
Zdroje použité v článku:
1. Infertility. 2021. In: mayoclinic.org [online]. 01.09.2021 [cit. 12.10.2022] Dostupné z https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/infertility/symptoms-causes/syc-20354317
2. ROBINSON J. Infertility and Men. 2021. In: webmd.com [online]. 17.02.2021 [cit. 12.10.2022] Dostupné z https://www.webmd.com/infertility-and-reproduction/male-fertility-test
3. SALONIA A., BETTOCHI C., CARVALHO J, CORONA G, JONES TH, KADIOGLU A, MARTINEZSALAMANCA AI, MINHAS S: EAU Sexual and Reproductive Health Guidelines, part 9. Male Infertil, Update 2020.