Potrebujete pomôcť
pri výbere?

Opýtať sa lekárnika
lekarnicka
email
podpora@etabletka.sk
telefon
+421 915 040 800
plus - ikona
hodnotenia zakaznikov

Hodnotenia
zákazníkov

Zobraziť hodnotenia

Opaľovanie a vitamín D: Bránia opaľovacie krémy jeho tvorbe?

O dôležitosti používania opaľovacích krémov sa dnes veľa hovorí. Slnko totiž nie je pre našu pokožku neškodné – spôsobuje jej starnutie, zvyšuje riziko vzniku rakoviny kože, spôsobuje kožné alergie a podobne. Kým v zime však tento problém v našich zemepisných šírkach riešiť nemusíme, v lete je slnko agresívne už aj u nás, nehovoriac o našich obľúbených južných dovolenkových destináciách. Napriek množstvu zdrojov a upozornení od lekárov ešte stále mnoho ľudí riskuje a pri letnom slnení ignoruje ochranný faktor.

Jedným z dôvodov môže byť vidina rýchleho opálenia, ďalším môžu byť dezinformácie. Ako pri každom medicínskom probléme, aj pri otázke používania opaľovacích prípravkov sa totiž ozývajú hlasy, ktoré sú proti nim. Jedným z najčastejších dôvodov je tvrdenie, že po nanesení opaľovacieho prípravku nie je náš organizmus schopný vytvoriť si dostatok vitamínu D. Je to ale skutočne tak? My sa na túto problematiku pozrieme hlbšie a nájdeme odpovede na otázky, ako napríklad:

  • Ako organizmus prirodzene získava vitamín D?
  • Prečo by sme to s opaľovaním nemali preháňať a čo môže spôsobiť UV žiarenie?
  • Ako pôsobia opaľovacie krémy?
  • Blokujú opaľovacie krémy syntézu vitamínu D?
  • Nosiť alebo nenosiť opaľovací krém a ako to ovplyvní produkciu vitamínu D?

Azda nemusíme opakovať, že vitamín D je pre správne fungovanie nášho organizmu nevyhnutný. Podporuje činnosť imunitného systému, prispieva k zdravým zubom a kostiam, podporuje regeneráciu svalov či činnosť mozgu, je dôležitý pre zdravý rast detí a mladistvých, podieľa sa na raste zdravých buniek a množstvo ďalšieho.

Ako organizmus prirodzene získava vitamín D?

Vitamín D môžeme prirodzene získať dvomi spôsobmi: buď zo stravy alebo zo slnečného žiarenia. Zo stravy však prijmeme len malé percento vitamínu D, a aj to len za predpokladu, že konzumujeme stravu bohatú na tučné ryby, vajcia, mlieko, rastlinné tuky a oleje a iné. Zvyšok náš organizmus získava zo slnka.

Treťou možnosťou získania vitamínu D je jeho užívanie prostredníctvom doplnkov stravy. Táto forma užívania sa v našich zemepisných šírkach odporúča najmä v zime, pretože v tomto období je náročnejšie získať vitamín D zo slnka (slnečné žiarenie je slabšie, slnko počas dňa svieti kratšie, ak vôbec).

Vitamín D3 sa v organizme „tvorí“ pôsobením slnka na pokožku. Keď slnečné žiarenie typu UVB pôsobí na kožu, v pečeni a v obličkách sa provitamín 7-dehydrocholesterol (forma cholesterolu) mení na vitamín D3 – jeho biologicky aktívnu formu. To, aké množstvo vitamínu D3 bude syntetizované v koži, závisí od dostupnosti 7-dehydrocholesterolu a tiež od expozície pokožky slnečnému žiareniu.

Faktory znižujúce alebo zvyšujúce množstvo syntetizovaného vitamínu, sú napríklad ročné obdobie, zemepisná šírka, používanie opaľovacích krémov, zahaľovanie tela a podobne.1 „Bezhlavé“ slnenie by však nemalo byť riešením pre doplnenie vitamínu D. Môže totiž priniesť rôzne riziká.

Prečo by sme to s vystavovaním sa slnku nemali preháňať a čo môže spôsobiť UV žiarenie?

Pobyt na slnku pre naše zdravie môže byť prospešný. Netreba si ho však mýliť s prílišným vystavovaním sa slnečným lúčom či cieleným opaľovaním až spálením pokožky. Slnko totiž vyžaruje UV žiarenie, ktoré tvoria UVA, UVB a UVC lúče.

UVA

UVA lúče

Prenikajú aj cez mraky a sklo. Dostávajú sa do hlbších vrstiev kože a môžu jej spôsobiť dlhodobé poškodenie a starnutie.

UVB

UVB lúče

Cez mraky a sklo nepreniknú. Práve tieto lúče majú za následok buď pekné opálenie alebo naopak bolestivé spálenie pokožky.

ozonova vrstva

UVC žiarenie

Tento typ žiarenia vo väčšej časti blokuje ozónová vrstva a atmosféra.2 Na zem sa nedostane a pre človeka zatiaľ nie je rizikové.

Za slnením väčšina ľudí vidí len krásne opálenú hnedú pokožku. To, čo nevidíme, a častokrát ani necítime, môže byť dlhodobé poškodzovanie kože. Slnečné žiarenie spôsobuje:

  • spálenie pokožky – prispieva k rozvoju rakoviny kože,
  • rozvoj solárnej alergie– prejavuje sa začervenaním, pľuzgierikmi a svrbením kože,
  • starnutie pokožky – pôsobí na kolagénové a elastínové vlákna, kvôli čomu koža ochabuje a vráskavie,
  • pigmentácie – zvýrazňuje pigmentové škvrny, začervenanie, jazvičky a nejednotný tón pleti.3

Upozornenie:

Svetová zdravotnícka organizácia označuje UV žiarenie ako preukázateľný ľudský karcinogén. Podľa dostupných informácií spôsobilo v roku 2020 nadmerné vystavenie UV žiareniu približne 1,2 milióna nových prípadov nemelanómových rakovín kože, 325 000 melanómov kože, 64 000 predčasných úmrtí na nemelanómové typy ochorení a 57 000 na melanómy kože.4

Ako pôsobia opaľovacie krémy?

Úlohou opaľovacieho krému je chrániť pokožku pred slnkom, a tým aj pred rizikami spojenými s opaľovaním. Opaľovacie prípravky najčastejšie rozlišujeme podľa tzv. čísla SPF – teda faktora slnečnej ochrany, ktorý určuje, akú dobu môžeme ostať na slnku, kým pokožka sčervená.

Ak si zvolíme napríklad SPF 10, môžeme ostať na slnku 10x dlhšie. Príklad: pokiaľ za normálnych okolností začne naša pokožka červenieť po 20 minútach strávených na slnku (u každého je táto doba iná), bezpečný čas strávený na slnku si vypočítame: Faktor 10 x 20 minút = 200 minút. Faktor 10 nás v takomto prípade bude chrániť 200 minút. Účinnosť krému ovplyvňuje množstvo naneseného prípravku, potenie, kúpanie a podobne.

Čo často nerozlišujeme, je typ filtra. Opaľovacie krémy fungujú na princípe UV filtrov, a to buď chemických alebo minerálnych. Chemický filter sa vstrebáva priamo do pokožky a UV lúče pohlcuje. Pôsobiť začne cca po 20 – 30 minútach po nanesení, neodporúča sa deťom ani ľuďom s citlivou pokožkou. Minerálny filter lúče odráža. Jeho nevýhodou je, že krémy s týmto filtrom sú hustejšie a môžu na pokožke zanechávať biely film.

Blokujú opaľovacie krémy syntézu vitamínu D?

Odpoveď znie: Nie, používanie opaľovacích krémov neblokuje syntézu vitamínu D, len ju znižuje. Je teda mýtus, že by ste pri používaní opaľovacích krémov trpeli nedostatkom vitamínu D.

Faktom je, že v priemere si ľudský organizmus dokáže 30 minútovým pobytom na letnom slnku 2 – 3x do týždňa vyrobiť približne 10 000 až 12 000 jednotiek UI vitamínu D. Toto množstvo predstavuje zásobu vitamínu D na približne 2 – 4 mesiace.5 V tomto kontexte si musíme uvedomiť, že:

  • pobytom na slnku sa nerozumie len slnenie pri vode, ale v podstate každá situácia, počas ktorej sa ocitnete na slnku – či už idete bicyklovať, pešo do práce, na prechádzku so psom a podobne.
  • azda málokto nosí opaľovací krém vždy a každý deň na celej pokožke tela. Väčšina ľudí teda vychádza v lete na slnko aj bez ochrany pokožky, a napríklad vo vyššie spomenutých situáciách. Vitamín D si organizmus tvorí aj vtedy.
  • opaľovacie krémy s chemickým filtrom začínajú pôsobiť až zhruba 20 – 30 minút po nanesení. Pokiaľ sa ním natriete a hneď vyjdete na slnko, stále budete mať dostatok času „načerpať“ nejaký vitamín D.

Keby sme teda mali túto problematiku veľmi zjednodušiť, mohli by sme povedať, že už krátky pobyt na slnku v lete v krátkom oblečení, napríklad cestou do obchodu či do práce, dokáže naplniť potrebu vitamínu D na niekoľko dní až týždňov dopredu.

 

Aké je teda naše odporúčanie? Pokiaľ sa chystáte na priamom slnku cielene stráviť dlhšiu dobu, napríklad idete na kúpalisko, na pláž či pracovať na záhradu, opaľovací krém by ste jednoznačne mali použiť. Dôležité je to najmä v poludňajších hodinách, kedy je slnko naozaj silné. O vašu hladinu vitamínu D sa pritom báť nemusíte

Upozornenie

Podľa svetovej zdravotníckej organizácie sú malé množstvá UV žiarenia zdraviu prospešné a zohrávajú zásadnú úlohu pri tvorbe vitamínu D. Nadmerné vystavovanie sa UV žiareniu je však spojené s negatívnymi zdravotnými následkami, keďže UV žiarenie je pre ľudí karcinogénne.4

Pri potrebe používania opaľovacích krémov by sme mali rozlišovať pokožku tela a tváre. Kým na ruky a nohy si krém nemusíme nanášať precízne každé ráno, na tvár sa to odporúča. Práve pokožka tváre je totiž jemnejšia a rýchlejšie na nej badať prejavy starnutia. Ak vás o tejto téme zaujíma viac, pozrite si náš nedávny článok, kde sme rozobrali potrebu nosenia SPF na pleti.

Niektoré z našich opaľovacích krémov:

Nosiť alebo nenosiť opaľovací krém a ako to ovplyvní produkciu vitamínu D?

Fakty hovoria jasne v prospech nosenia opaľovacích krémov. Ako sme totiž spomenuli, vitamín D si viete vytvoriť už krátkym pobytom na slnku. Poďme si teda na záver zhrnúť ešte niekoľko faktov:

  • Pre syntézu vitamínu D v lete stačí niekoľko minút strávených na slnku s odhalenou pokožkou bez opaľovacieho krému, takže napríklad prechádzka v krátkych nohaviciach a krátkom tričku. Treba myslieť tiež na to, že v lete je človek na slnku častejšie, takže vitamín D sa syntetizuje pravidelne.
  • Na dovolenkách a pri opaľovaní sa dôrazne odporúča používať opaľovacie prípravky. Dôvodom je najmä to, že na slnku strávite dlhú dobu, a to zrejme aj na poludnie, kedy je slnko najostrejšie.
  • Na dostatočnú hladinu vitamínu D by sme nemali zabúdať ani v zimných mesiacoch. Vtedy je pokožka krytá oblečením, slnečné žiarenie slabé a zásoby z leta nemusia stačiť. Vhodné sú doplnky stravy s vitamínom D.
  • Výhody používania opaľovacích krémov vysoko prevyšujú ich nevýhody. Často spálená pokožka nielenže rýchlejšie starne (a tvoria sa na nej vrásky), no vyvolať môže vážnejšie ochorenia.
  • Na ochranu pred slniečkom by v lete mali dbať najmä ľudia s bledou alebo citlivou pokožkou. Spálenie nielenže môže mať dlhodobé následky, no môže byť aj pomerne bolestivé.
  • Nezabudnite na prípravky po opaľovaní. Obsahujú upokojujúce, hydratačné a často aj ochladzujúce zložky, ako napríklad panthenol či aloe vera. Zmiernia prípadné začervenanie, pokožku schladia a rýchlo upokoja.
  • Pozor dávajte na deti. Tie by do minimálne 6 mesiacov veku nemali byť priamemu slnku vystavované vôbec, do 2 rokov ich treba chrániť minimálne oblečením s filtrom. Starším deťom by sa opaľovacie prípravky mali pravidelne reaplikovať. Malé deti by vitamín D mali prijať cez materské mlieko od matky, to však postačujúce nemusí byť. Vtedy sa odporúča podávať im kvapky s obsahom vitamínu D, špeciálne prispôsobené pre dojčatá.

Zdravie stojí na rozhodnutiach každého z nás. Len jedinec ako taký nesie zodpovednosť za svoje rozhodnutia a prístup k svojmu zdraviu. Aj preto sme vám chceli vysvetliť dilemu opaľovací krém vs. vitamín D. Všetko má svoje pre a proti, no zo štúdií, ktoré sú nám dnes dostupné jasne vyplýva, že potreba používania opaľovacieho krému má svoje opodstatnenie.

ako sa chranit pred slnkom

Hľadáte vhodný opaľovací krém?

Či už sa chystáte na dovolenku, turistiku či doma na dvor, ochrana pred slnkom by v lete mala byť alfou a omegou. Pozrite si celú ponuku opaľovacích prípravkov, vrátane prípravkov vhodných pre deti, alergickú aj citlivú pokožku.

Zdroje použité v článku:

1. Vitamin D. 2023 [online]. In: WikiSkripta [cit. 6-15-2023]. Dostupné z: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/24251706/
2. Centers for Disease Control and Prevention. UV Radiation. 2022 [online] [cit. 6-15-2023]. Dostupné z https://www.cdc.gov/nceh/features/uv-radiation-safety/index.html
3. CHIEN, A. & H. JACOBE. UV Radiation & Your Skin. 2022 [online]. In: Skin Cancer Foundation [cit. 6-14-2023]. Dostupné z https://www.skincancer.org/risk-factors/uv-radiation/
4. World Health Organization. Ultraviolet Radiation. 2022 [online] [cit. 6-14-2023]. Dostupné z https://www.who.int/news-room/fact-sheets/detail/ultraviolet-radiation
5. Vitamín D. 2023 [online]. In: Wikipédia [cit. 6-15-2023]. Dostupné z: https://sk.wikipedia.org/wiki/Vitam%C3%ADn_D  

Neprehliadnite