Opuchnuté nohy v tehotenstve potrápia nejednu tehuľku. Ako si s nimi poradiť a kedy spozornieť?
Tehotenstvo je pre ženu obdobím mnohých zmien – fyzických a emocionálnych. Každá žena ho prežíva inak. Existuje však niekoľko vecí, s ktorými sa musí vysporiadať väčšina budúcich mamičiek. A jednou z nich sú aj opuchnuté nohy. Ak teda čakáte bábätko a trápia vás spuchnuté členky a chodidlá, nie ste sama. Opuch nôh potrápi väčšinu tehotných žien, a to predovšetkým v poslednom trimestri. Pozrime sa spolu na to, čo opuchnuté nohy v tehotenstve spôsobuje, čo vám pomôže a kedy by ste sa mali obrátiť na lekára.
Čo je príčinou opuchnutých nôh v tehotenstve?
- Zvýšený objem tekutín a ich zadržiavanie – počas tehotenstva sa obsah tekutín a krvi v tele maminy zvyšuje až o 50%, pretože telo si vytvára zásoby potrebné pre zdravý vývoj dieťatka. To však okrem iného spôsobuje aj zadržiavanie vody, čo je jednou z príčin vzniku opuchu nôh.
- Tlak maternice na žily a cievy – ako bábätko rastie, maternica začne tlačiť na žily odvádzajúce krv z dolných končatín späť do srdca. To spomaľuje prietok krvi a vedie k vzniku opuchov.
- Hormóny – hormonálne zmeny spojené s tehotenstvom často spôsobujú zvýšené zadržiavanie vody v tele.
Ako rozoznať bežný opuch nôh v tehotenstve od toho nebezpečného?
Normálny opuch nôh v tehotenstve sa objavuje zvyčajne na konci dňa, teda na večer. Nebolí, hoci môžete pociťovať nepríjemné pocity. Takýto opuch je spôsobený tým, že sa zadržaná voda zhromaždí v spodnej časti tela. Opuchy zvyknú byť výraznejšie vtedy, ak ste počas dňa viac stáli alebo ak bolo cez deň veľmi horúco. Opuch je zvyčajne obojstranný a zvykne po odpočinku ustúpiť.

Nebezpečný opuch rozoznáte tak, že sa objaví z ničoho nič. Spozornieť a navštíviť lekára by ste mali, ak vám opuchne len jedna noha a opuch sprevádza bolesť, pocit tepla v končatine alebo zmena jej sfarbenia. V takom prípade opuch často indikuje žilovú trombózu.
Upozornenie:
Rizikom pre tehotné mamičky je preeklampsia, ktorá môže viesť k závažným komplikáciám. Preto sa ihneď obráťte na lekára, ak sa u vás objaví:
- náhly opuch v nohách, rukách a tvári,
- veľmi silná bolesť hlavy,
- problémy s videním – napríklad rozmazané videnie,
- silná bolesť pod rebrami,
- pálenie záhy, ktoré neustupuje ani po užití antacíd,
- nevoľnosť a vracanie.1
Preeklampsia je vážne ochorenie. Vyskytuje sa len počas tehotenstva a potrápi 2 až 8% tehotných žien. Okrem opuchov sa prejavuje aj vysokým krvným tlakom a nadmerným vylučovaním bielkovín močom. Objavuje sa u žien po 20. týždni tehotenstva. Pokiaľ sa ju nepodarí podchytiť včas, predstavuje riziko pre mamičku i dieťatko. Preto ak spozorujete niektorý z týchto príznakov, neváhajte a kontaktujte svojho lekára čo najskôr.2
Čo vám pomôže na opuchnuté nohy v tehotenstve?
- Doprajte nohám oddych a pri sedení si ich vykladajte nad úroveň srdca.
- Vyhýbajte sa príliš dlhému sedeniu alebo státiu bez pohybu. Ak musíte dlhšie sedieť, vyskúšajte cievnu gymnastiku – hýbte prstami na nohách a krúžte členkami.
- Stavte na vhodnú obuv – pohodlné topánky, v ktorých nebudete mať nohy ako vo zveráku. Vyhýbajte sa opätkom.
- Pite dostatok tekutín. Zdá sa vám logickejšie piť menej, keď telo vodu zadržiava? Chyba. Dostatočný pitný režim je dôležitý pre správnu cirkuláciu tekutín. Čím menej vody pijete, tým viac sa snaží telo zadržať tú, ktorú má. Pitný režim môžete doplniť o bylinné čaje pre tehotné.



- Poraďte sa s lekárom alebo lekárnikom o nosení kompresných pančúch, ktoré pomáhajú zlepšiť cirkuláciu krvi v nohách.



- Dávajte si pozor na príjem soli v strave. Aj soľ napomáha zadržiavaniu tekutín v organizme.
- Venujte sa ľahším formám pohybu, ktoré sú vhodné pre tehuľky. Vyskúšajte napríklad prechádzky alebo plávanie. Obe aktivity podporujú lepšiu cirkuláciu bez nadmernej záťaže na kĺby.
- Masírujte si chodidlá – vhodná je masáž rukou, no siahnuť môžete aj po špeciálnych masážnych pomôckach na lepšie prekrvenie končatín. Opuch pomáhajú zmierniť chladivé gély či prípravky s obsahom pagaštanu konského podporujúce prekrvenie (gél vždy používajte len lokálne na nohy, neaplikujte ho na brucho).



- Sprchujte si nohy striedavo teplou a studenou vodou. Pomôžete tak lepšej cirkulácii.
- Spite na ľavom boku. Hovorí sa, že spánok na ľavom boku pomáha zlepšiť cirkuláciu krvi a znižuje tlak na dolnú dutú žilu.3
Lieky a doplnky na opuchnuté nohy? Len po konzultácii s lekárom
Na trhu je množstvo rôznych doplnkov a prípravkov, ktoré pomáhajú pri opuchu nôh. Nezabúdajte však na to, že počas tehotenstva nemôžete len tak siahnuť po hocičom. Každý doplnok alebo liek je potrebné prekonzultovať s lekárom. Zabránite tak zdravotnému riziku pre seba i dieťatko vo vašom brušku.
Opuchy nôh sú teda v tehotenstve bežné a zvyčajne sú neškodné. Je dôležité, aby ste vedeli, aké príznaky si všímať. Nezabudnite, že vaše telo robí neuveriteľnú prácu. A ak si nie ste niečím istá, vždy je v poriadku opýtať sa odborníka.
Zdroje použité v článku:
1. NHS.uk. Swollen ankles, feet and fingers in pregnancy. 2024. [online] [cit. 8-7-2025] Dostupné: https://www.nhs.uk/pregnancy/related-conditions/common-symptoms/swollen-ankles-feet-and-fingers/
2. ŠAJGALOVÁ, I. Čo je preeklampsia? Je rizikom pre tehotenstvo? Príznaky až eklampsia. 2024. [online] [cit. 8-7-2025] Dostupné: https://zdravoteka.sk/choroby/preeklampsia/
3. Staff of Mayo Clinic. What causes ankle swelling during pregnancy — and what can I do about it? 2024. [online] [cit. 8-7-2025] Dostupné: https://www.mayoclinic.org/healthy-lifestyle/pregnancy-week-by-week/expert-answers/swelling-during-pregnancy/faq-20058467