Otras mozgu je vážne poúrazové ochorenie hlavy: Ako sa prejavuje, diagnostikuje a lieči?
Otras mozgu, odborne commotio cerebri, či ľahké mozgové poranenie, postihuje mozgové funkcie. Môže viesť k bolestiam hlavy a problémom s koncentráciou, pamäťou, rovnováhou, náladou a spánkom. Najčastejšie je otras mozgu spojený s nárazom do hlavy alebo nárazom hlavy o pevný povrch. Avšak nie každý náraz zákonite vedie k otrasu mozgu. Väčšina ľudí sa z otrasu mozgu úplne pozviecha.
Otras mozgu predstavuje 70 – 90% všetkých poranení hlavy a mozgu. Celosvetový výskyt v populácii je 600 na 100000 obyvateľov na rok, pričom dvakrát častejšie sú postihnutí muži.1
Ako otras mozgu vzniká?
Otrasy mozgu môžu vzniknúť pri akejkoľvek aktivite, kde hrozí riziko pádu či úderu hlavy. Najčastejšie vznikajú pri dopravných nehodách, kontaktných športoch (futbal, hokej, box), ako následok bitky alebo pádu z bicykla, pokiaľ cyklista nenosí prilbu.
Počas otrasu sa mozog „pošmykne“ vo vnútri lebky.2 Tento mocný pohyb môže vyvolať silná rana do hlavy. Tiež môže byť vyvolaný náhlym zrýchlením alebo spomalením hlavy. Pri otrase dochádza k poraneniu mozgu a to vplýva na jeho funkciu. Niekedy sa môže ľahké mozgové poranenie skomplikovať vnútrolebečným krvácaním, ktoré sa prejavuje ospalosťou či zmätenosťou a môže viesť k smrti.
Ako sa prejavuje otras mozgu?
Po udalosti sa objavujú:
- Zmätenosť, dezorientácia
- Zmeny správania – napríklad opakovanie rovnakých otázok, spomalené reakcie, nepokoj, plačlivosť
- Bezvedomie, ktoré trvá menej ako 30 minút
- Postraumatická amnézia, teda poúrazová strata pamäti trvajúca do 24 hodín, počas ktorej si pacient niekedy nepamätá ani udalosť, ktorá viedla k otrasu mozgu
- Iná prechodná neurologická symptomatika, ako napríklad kŕčový stav
Príznaky sa môžu vliecť a neustúpia hneď. Pretrvávajú dni, týždne, niekedy aj dlhšie. K tým bežným bezprostredným prejavom ešte patria:
- Bolesť hlavy
- Hučanie v ušiach
- Pocit na vracanie, vracanie3
- Únava a ospalosť
- Rozmazané videnie
- Pocit „mozgovej hmly“
- Závrat a videnie hviezdičiek
Niektoré prejavy trvajú dlhší čas. Patrí k nim napríklad:
- Problém s koncentráciou a pamätaním si vecí
- Dráždivosť a iné osobnostné zmeny
- Citlivosť na svetlo a na hluk
- Problémy so spánkom
- Depresívne nálady
- Zmeny vôní a chutí
Ak sa vyskytne otras mozgu u dieťaťa, zvykne sa prejavovať ako:
- Zmätenosť
- Ľahostajnosť a pocit ľahkosti
- Dráždivosť a vrtošivosť
- Strata rovnováhy a neistá chôdza
- Prílišné plakanie
- Zmeny stravovacích a spánkových stereotypov
- Nedostatok záujmu o obľúbené hračky
- Vracanie
Je dôležité pri týchto príznakoch vyhľadať lekára?
Vždy, ak je podozrenie na otras mozgu, je dôležité vyhľadať lekársku pomoc. Vyhľadajte ju hlavne vtedy, pokiaľ sa po úraze hlavy objaví pocit na vracanie či vracanie, bolesť hlavy, výtok krvi z nosa, zmeny videnia či počutia, ale aj správania. Ak je prítomná strata vedomia trvajúca menej ako 30 minút, tiež sa s najväčšou pravdepodobnosťou jedná o otras mozgu.
Komplikácie otrasu mozgu sú:
- Posttraumatické bolesti hlavy – niektorí ľudia trpia po úraze hlavy jej bolesťami, trvajúcimi aj niekoľko týždňov až mesiacov.
- Posttraumatické točenie hlavy – závratové stavy pretrvávajúce aj niekoľko týždňov po úraze.
- Postkomočný syndróm – u malého percenta ľudí trvajú niektoré prejavy otrasu mozgu dlhšie, ako by sa očakávalo. Patria k nim bolesti hlavy, závraty či problémy s myslením. O postkomočnom syndróme hovoríme vtedy, ak tieto prejavy pretrvávajú dlhšie ako 3 mesiace po úraze. Poruchy spánku tiež môžu striedať zhoršenú náladu a dráždivosť4.
- Syndróm druhého nárazu – je dôležité, aby atléti nevykonávali šport, ak prekonali v ten deň prvý otras mozgu. Je niekedy problém rozlíšiť druhý otras mozgu, no ešte väčšou komplikáciou môže byť krvácanie, opuch mozgu a smrť.
- Subdurálne a epidurálne krvácanie – niekedy sa samotný otras mozgu môže skomplikovať poúrazovým zakrvácaním pod alebo nad tvrdú plenu mozgovú. Takýto stav musí byť konzultovaný s neurochirurgom, pretože hrozí smrť pacienta.
Ako predídete otrasu mozgu? Pár slov k prevencii
Otras mozgu môžete prekonať ľahko a takmer bez komplikácií, no môže mať aj veľmi vážny priebeh s až fatálnymi následkami. Vždy je preto dobré byť opatrní a robiť všetko preto, aby k úrazu hlavy nedošlo. Toto je pár našich odporúčaní:
Počas športovania či voľnočasových aktivít noste ochranné pomôcky
Najmä prilbu na hlavu. Je podstatné uistiť sa, že sú ochranné pomôcky nepoškodené a plne funkčné. Použitie helmy je dôležité nielen na motorke, ale aj pri bicyklovaní či kolobežkovaní.
V aute používajte pás
Používanie pásu je dôležité, pretože by malo zabrániť úderu hlavy o palubnú dosku alebo predné sedadlo počas autonehody.
Udržiavajte svoju domácnosť bezpečnú
Hladké povrchy môžu viesť k úrazom. V zime je tiež nutné odpratať sneh z chodníkov, aby nezľadovateli.
Pravidelne cvičte
Pravidelné cviky zlepšujú pevnosť svalstva, osového systému tela a zlepšujú rovnováhu.
Poučte ostatných
Je vhodné poučiť ostatných o následkoch otrasu mozgu. Keď bude tento stav lepšie pochopený, vaši blízki si možno budú dávať väčší pozor.
Vyvarujte sa alkoholu
Požívanie alkoholu často vedie k pádom a úrazom hlavy. Je preto vhodné sa mu vyvarovať.
Ako lekár dokáže diagnostikovať otras mozgu?
Základom je odber anamnézy a fyzikálne vyšetrenie. Lekár sa pacienta pýta na okolnosti vzniku úrazu a jeho priebeh. Všíma si pritom, či je pacient dezorientovaný, agitovaný, či si pamätá na okolnosti pred úrazom. Niekedy je pacient privezený do nemocnice v stave bezvedomia a až postupne naberá vedomie. Dôležité je neurologické a traumatologické vyšetrenie, ktoré určí, či sa jednalo o otras mozgu.
Neurologické vyšetrenie sa zaoberá zhodnotením neurologického systému. Okrem vyšetrenia reflexov si neurológ všíma funkčnosť hlavových nervov, zmysly, zmeny citlivosti kože na končatinách, trupe i bruchu. Jednoduchými otázkami si preverí aj rozumové schopnosti, orientáciu v priestore a čase či stratu pamäti.
Niektoré prítomné príznaky môžu neurológa upozorniť, že sa jedná o krvácavý stav do mozgu. Aj z toho dôvodu potrebuje vyšetrenie mozgu pomocou CT či MRI. Zobrazovacie metódy dokážu odlíšiť otras mozgu od iných vážnych typov poranení mozgu. Na CT je možnéuspokojivo vidieť nie len zlomeniny lebky, ale aj pomliaždeniny mozgu a krvácanie. Tvorí teda zlatý štandard v diagnostike úrazov hlavy. Preriziko vzniku poúrazových komplikácií sa pacient po otrase mozgu zvykne pozorovať v nemocnici po dobu 24 hodín.
Liečba otrasu mozgu je komplexná
Pevným pravidlom terapie otrasu mozgu je odpočívanie ako fyzické, tak i psychické. Neznamená to však ,že by sme sa mali zavrieť do tmavej miestnosti bez žiadnych stimulov a podnetov. Prvých 48 hodín je lepšie vynechať namáhavé fyzické a psychické aktivity, a tiež tie aktivity, pri ktorých sa zhoršujú prejavy ochorenia. Nie je vhodné pozerať dlhodobo do obrazovky mobilu, tabletu ani na televízor.
Celkový priebeh reštitúcie organizmu môžu niekoľko dní od úrazu zlepšiť ľahké cviky, zabraňujú tiež postkomočnému syndrómu. Dlhodobo je lepšie sa v tomto prípade vyhýbať kontaktným športom, aby sa predišlo opätovnému zraneniu hlavy. Použitie kyslíkovej liečby v rámci rehabilitácie môže zlepšiť poúrazový stav. Z liekov proti bolestiam hlavy sa odporúča paracetamol, ale až po dohovore s ošetrujúcim lekárom.
Zdroje použité v článku:
1. KURČA, E. a kol.: Súčasné názory na problematiku ľahkého mozgového poranenia. 2013. Solen [online] [cit. 08.30.2024]. Dostupné z: https://www.solen.sk/storage/file/article/95b99750ca60846cf7cc98c08611c799.pdf
2. MAYO CLINIC STAFF: Concussion. 2024. MayoClinic [online] [cit. 08.30.2024]. Dostupné z: https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/concussion/symptoms-causes/syc-20355594
3. ZIMLICH, R. a kol.: Concussion: Symptoms, Causes, Diagnosis, and Treatment. 2023. Healthline [online] [cit. 08.30.2024]. Dostupné z: https://www.healthline.com/health/concussion
4. PHEIFER, T. a kol.: Post-Concussion Syndrome. 2023. WebMD [online] [cit. 08.30.2024]. Dostupné z: https://www.webmd.com/brain/post-concussion-syndrome