Padanie vlasov na jeseň je problém mnohých ľudí. Prečo na jeseň vlasy padajú viac a ako tomu môžete zabrániť?
Začali vám s príchodom jesene viac padať vlasy a premýšľate, čo sa deje? Nestrachujte sa, padanie vlasov na jeseň je prirodzené. Ako to však vlastne je? Kedy je padanie vlasov ešte v norme a kedy by ste už mali spozornieť? Zozbierali sme pre vás všetky dôležité informácie. Pozrime sa bližšie na to, čo padanie vlasov na jeseň spôsobuje a ako môžete vašim vlasom pomôcť.
Životný cklus a padanie vlasov
Vlasy majú svoj životný cyklus. Pozostáva z troch fáz trvajúcich asi 6 až 7 rokov:
- Anagénna fáza: anagénna fáza sa nazýva aj rastová. Dochádza pri nej k tvorbe vlasovej cibuľky a následnej keratinizácii a tvorbe vlasu. Rastová fáza trvá niekoľko rokov, zvyčajne minimálne 3.
- Katagénna fáza: katagénna fáza, alebo teda prechodné obdobie, trvá niekoľko týždňov. Dochádza počas nej k postupnej degenerácii a zmenšovaniu vlasového folikulu na tretinu jeho pôvodnej veľkosti.
- Telogénna fáza: telogénna fáza je známa aj ako pokojová fáza či fáza vypadávania vlasov. Trvá približne 3 – 4 mesiace. Staré vlasy vypadávajú a začína sa príprava na ďalšiu anagénnu fázu.
Je teda úplne prirodzené, že vlasy padajú, patrí to k ich životnému cyklu. Na pokožke hlavy má človek priemerne 100 000 – 150 000 vlasov. Denne mu ich vypadne zhruba 100. Toto množstvo zvyčajne ani nepostrehnete, predovšetkým v prípade, že vám vlasy rastú normálne. Ak však pozorujete, že vám vlasy vypadávajú vo väčšom množstve, hovoríme už od nadmernom vypadávaní vlasov (alopécii).
Čo zapríčiňuje padanie vlasov na jeseň?
Počas niektorých sezón sa vám môže zdať, že vlasy padajú viac. Hovoríme o takzvanom sezónnom vypadávaní vlasov. Najviac sa pritom spomína padanie vlasov na jeseň, ktoré najpravdepodobnejšie súvisí s:
- prudkým poklesom slnečného žiarenia. Počas leta je slniečka viac než dosť, čo ovplyvňuje prirodzenú produkciu vitamínu D.
- prudkou zmenou teploty a vlhkosti vzduchu.
- zmenami v stravovaní ovplyvňujúcimi množstvo a druh živín, ktoré prijímate.
Špeciálne miesto v zozname faktorov ovplyvňujúcich vypadávanie vlasov na jeseň má tiež to, ako ste sa o ne počas leta starali, ich výživa i poškodenie od tepla a slnka.
Vitamín D na vlasy
Vitamín D patrí k veľmi dôležitým vitamínom pre ľudský organizmus. Ovplyvňuje mnoho procesov v tele, vplýva na imunitný systém a nezastupiteľnú úlohu zohráva pri zdraví vlasov a pokožky. Vitamín D ovplyvňuje cyklus rastu vlasov – stimuluje vlasové folikuly a podporuje metabolizmus rastu vlasov. Pokiaľ teda chcete vašim vlasom pomôcť, určite by ste mali prehodnotiť aj suplementáciu vitamínu D vhodnými doplnkami.
Aké ďalšie minerály a vitamíny na vlasy vám môžu pomôcť?
Vitamín A
Vitamíny skupiny B (najmä biotín)
Vitamín C
Vitamín E
Zinok
Selén
Železo
Kolagén
Objavte doplnky vhodné na podporu rastu vlasov
Aké látky vám pomôžu získať späť hustú a bujnú hrivu? Prečítajte si viac v našom článku.
Doprajte vlasom starostlivosť aj zvonku
Vitamíny, minerály a doplnky na vlasy sa postarajú o to, aby bola vaša hriva krásna a vyživená zvnútra. Ako však vlasom dodať správnu starostlivosť a trošku hýčkania zvonku?
1. Umývajte si vlasy správne
Každodenné umývanie vlasov je častou príčinou ich nadmerného vysušovania. Vlasy by ste si mali umývať vtedy, keď treba – čiže keď zmastnejú, spotíte sa na pokožke hlavy alebo použijete príliš veľa stylingových prípravkov. Siahnite po kvalitnom šampóne na váš typ vlasov, prípadne po šampóne s vyživujúcim zložením. Šampón vmasírujte do pokožky a poriadne opláchnite. Odporúča sa šampónovať vlasy dvakrát. Prvé šampónovanie odstráni zvyšky použitých prípravkov a „hrubú špinu“, druhé dočistí pokožku hlavy.
2. Vyživujte vlasy kondicionérom a maskou
Kondicionér a maska slúžia na výživu, hydratáciu a starostlivosť o vlasy. Kondicionér nanášajte vždy len na dĺžku vlasov, nie na korienky a pokožku hlavy. Výber kondicionéra a masky by mal tiež podliehať tomu, aký typ vlasov máte a čo potrebujú. Siahnuť môžete napríklad po regeneračných, vyživujúcich a hydratačných prípravkoch. Dostupné sú tiež špeciálne kondicionéry proti vypadávaniu vlasov.
3. Ochráňte vlasy pred UV žiarením i teplom
Vlasy sú do veľkej miery ovplyvnené tým, aké vonkajšie faktory na ne pôsobia. Napríklad UV žiarenie je primárnym problémom v lete, avšak, ako ste už určite počuli, dopadá na nás celoročne. Preto by ste si pokožku i vlasy mali pred ultrafialovými lúčmi chrániť bez ohľadu na ročné obdobie. Dostupné sú spreje, oleje a prípravky na vlasy s obsahom UV filtrov, ktoré vám s tým pomôžu.
Opatrný by ste mali byť aj pri používaní kulmy, žehličky na vlasy či veľmi častého fúkania a fénovania vlasov. Veľké teplo vlasy vysušuje a môže spôsobiť ich poškodenie. Používajte preto prípravky na ochranu vlasov pred teplom.
4. Pozor na styling a účesy
Stiahnuté chvosty, dennodenné nosenie drdolov alebo vypnutých vlasov ich môže tiež zaťažovať a prispievať k zvýšenej frekvencii ich vypadávania. Preto by ste mali dbať na to, aby ste vašim vlasom dopriali aj oddych – napríklad tým, že ich necháte rozpustené, prípadne počas dňa zvolíte účes, ktorý nebude tak pevný a sťahujúci.
Malý tip na záver: Dajte si pozor na stres
Stres je veľkým nepriateľom vášho zdravia. Dokáže v tele totiž narobiť škody – či už na trávení, stave nechtov, pokožky, vlasov a podobne. Stres je dokonca jednou z hlavných príčin nadmerného vypadávania vlasov. Snažte sa preto čo najviac eliminovať psychické napätie a stres. Doprajte si oddych, relax a predovšetkým psychohygienu.