Popôrodná skleslosť, depresia či psychóza: Ochorenia, ktoré po pôrode dokážu nemilo prekvapiť aj tú najšťastnejšiu mamičku
Narodenie bábätka je pre väčšinu žien nádherná chvíľa. Silné puto, ktoré si matka vytvára so svojím dieťaťom ešte počas tehotenstva pretrváva celý život. Aj napriek tomu, že po pôrode si každá matka musí zvykať na nový život, materstvo je zmyslom života mnohých žien. Čo ak sa ale ten blažený a spokojný pocit po pôrode nedostaví? Čo keď sa prvé týždne s malým človiečikom zahalia do pochmúrnych a smutných nálad? Možno si ani neuvedomujeme, ako často podliehajú ženy miernejšej alebo vážnejšej duševnej poruche práve v tomto období.
Aké duševné poruchy sa môžu rozvinúť po pôrode1?
Popôrodná skleslosť
Popôrodná depresia
Popôrodná psychóza
Najčastejšie sa vyskytuje najmiernejšia forma – popôrodná skleslosť. Poznať ju môžete aj pod názvom popôrodné, respektíve materské „blues“.
Pre každú matku sú prvé chvíle po pôrode zmesou emócií vzrušenia, radosti, ale aj strachu, za ktoré do veľkej miery môžu hormóny. Celé tehotenstvo, aj obdobie po pôrode, je sprevádzané kolísaním ženských reprodukčných hormónov, ktoré spôsobujú zmeny nálad. Počas tehotenstva hladina estrogénu dokáže stúpnuť až 20-násobne oproti stavu pred otehotnením. Avšak po pôrode hladina ženských hormónov a hormónov štítnej žľazy rapídne klesne1.
Tento hormonálny výkyv, fyzická únava či popôrodné bolesti sa zmiešavajú s rôznymi pocitmi radosti, ale aj stresu, ktoré môžu vyústiť do psychickej poruchy. Nie je dopredu jasné, u ktorej ženy sa psychická porucha rozvinie a do akej miery. Existujú však rizikové faktory pre ich rozvoj.1,2
Rizikové faktory pre vznik duševnej poruchy po pôrode sú:
- Diagnostikovaná duševná porucha v minulosti
- Stresové situácie
- Ochorenie bábätka
- Partnerské problémy
- Komplikovaný priebeh pôrodu
- Chýbajúca psychická podpora blízkeho
- Genetická predispozícia
- Strach z neschopnosti postarať sa o dieťa
- Problémy s dojčením
- Nedávne úmrtie blízkeho
- Sociálna situácia rodiny
Popôrodná skleslosť alebo popôrodné blues
Popôrodnú skleslosť možno viacerí poznajú skôr ako popôrodné „blues“. Ide o stav, ktorý sa prejavuje plačlivosťou, podráždenosťou, rýchlymi zmenami nálad, vyčerpanosťou a poruchou spánku. V súčasnosti viac ako polovica rodičiek udáva tieto príznaky v prvých dňoch po pôrode. Príznaky často odznejú do 14 dní, kým sa prvorodičky vysporiadajú s dovtedy neznámym statusom „matky“.
Negatívny pocit v nich môže vyvolať zlý priebeh pôrodu, neutíchajúca plačlivosť bábätka, ochorenie alebo sociálne zabezpečenie2. K rýchlemu zotaveniu po pôrode, či už fyzickému alebo psychickému, môže napomôcť zdravotnícky personál alebo rodina, čím sa odvráti riziko rozvoja popôrodnej depresie.
Popôrodná depresia
Popôrodná depresia je zahrnutá v klasifikácii medzinárodných chorôb pod poruchami správania a psychiky v popôrodí. Súčasné štatistiky odhadujú výskyt u približne 10 – 15% rodičiek1, avšak toto číslo nie je úplne presné z dôvodu, že v mnohých prípadoch táto duševná porucha nie je diagnostikovaná.
Príznaky popôrodnej depresie sú1,2:
- Plačlivosť, úzkosť
- Vyčerpanosť, nesústredenosť
- Nespavosť alebo naopak prílišná spavosť
- Nerozhodnosť
- Nechutenstvo a úbytok hmotnosti
- Chorobný strach o dieťa alebo naopak nezáujem o dieťa
- Časté zmeny nálad mamičky
- Nezáujem o okolie, podráždenosť
- Myšlienky na smrť, občasné bludy
- Pocit viny, chuť opustiť rodinu
- Prerušenie dojčenia
Príznaky popôrodnej depresie a popôrodného „blues“ sú veľmi podobné. Avšak príznaky depresie sú omnoho intenzívnejšie a pretrvávajú dlhodobo.
Príznaky popôrodnej depresie sa začínajú objavovať spravidla v prvých štyroch až šiestich týždňoch, no sú prípady, kedy sa depresia postupne rozvíja 6 mesiacov. Ženy trpiace popôrodnou depresiou sa zvyčajne utiahnu do seba a o svojich pocitoch nerozprávajú. Rodina a blízki by si mali všímať neštandardné správanie ženy a v prípade podozrenia na depresiu sa jej pokúsiť pomôcť.
Ak si nie ste istý, celosvetovo sa používa skríningový dotazník: Edinburg Postnatal Depression Scale (EPDS). Ide o dotazník vyvinutý na odhalenie popôrodnej depresie. Skóre vyššie ako 13 indikuje potrebu psychologického vyšetrenia pre ženu v čo najkratšom čase. Výsledné skóre vyššie ako 10 naznačuje počiatočné štádium depresie, ktorá sa potenciálne môže rozvíjať ďalej3. Závisí to od hlavných faktorov, ktoré duševnú poruchu spúšťajú, respektíve, či je pravdepodobnosť zhoršovania.
Ako sa popôrodná depresia lieči?
Terapia popôrodnej depresie musí byť komplexná. Je založená na prísnom dodržiavaní režimových opatrení, sedení s psychoterapeutom a v niektorých prípadoch aj pravidelného užívania liekov (antidepresív)4.
Nefarmakologická liečba popôrodnej depresie
Rozprávajte sa o svojich emóciách s blízkymi. Odpočívajte najviac, ako sa vám dá. Poproste svojich blízkych o pomoc v domácnosti alebo s bábätkom. Stretávajte sa s ľuďmi, s ktorými ste sa stretávali aj pred pôrodom. Vytvorte si čas len pre seba, napríklad sa venujte cvičeniu, prechádzke či stretnutiu.
Poradenstvo a psychoterapia
Porozprávať sa s odborníkom na duševné zdravie vám môže pomôcť pomenovať váš problém a vyriešiť ho. Pomocou individuálnej alebo skupinovej terapie sa dokážete ľahšie vyrovnať so svojimi pocitmi a nájsť pozitívnu cestu k uzdraveniu. Terapia zahŕňa kognitívno-behaviorálnu terapiu a interpersonálnu psychoterapiu.
Farmakologická liečba
Liečba depresie u žien po pôrode, obzvlášť u tých, ktoré dojčia, je aktuálne často diskutovanou témou. Podľa najnovších štúdií je na popôrodnú depresiu najúčinnejšie užívať antidepresíva zo skupiny inhibítorov spätného vychytávania serotonínu. Serotonín je mediátorom nervových vzruchov, ktorý je veľmi dôležitý pre pocit šťastia, spokojnosti a pohody. Ženy, ktoré dojčia, môžu užívať tieto lieky iba ak lekár posúdi, že očakávaný prínos liečby prevýši možné riziko. Inak sa odporúča dojčenie pred indikovaním antidepresív ukončiť4.
Pre ženy po pôrode je prospešné dopĺňať vitamíny a minerály pre dojčiace ženy obsiahnuté obvykle v produktoch určených na obdobie dojčenia. Tie obsahujú magnézium, vhodné pri vyčerpaní, únave a podráždení. Sú v nich zahrnuté aj vitamíny zo skupiny B, ktoré ovplyvňujú mentálny systém, vitamín D a železo.
Podporte svoje zdravie v období dojčenia
Len ak budete zdravá vy, bude zdravé aj vaše dieťatko. Podporte svoj organizmus vhodnými doplnkami prispôsobenými špeciálne pre obdobie dojčenia.
Popôrodná psychóza
Popôrodné psychózy sa objavujú približne u 0,1 – 0,2% rodičiek. Môžu sa objaviť veľmi skoro po pôrode, no dokážu prekvapiť aj v neskoršom popôrodnom období, kedy sa vyvinie laktačná psychóza. Ako rizikový faktor sa berie do úvahy genetická predispozícia na duševné ochorenie alebo depresívne sklony ešte pred pôrodom. Popôrodná depresia alebo psychóza sa častejšie objavuje u žien, ktoré už po prvom pôrode trpeli depresiou, pričom príznaky môžu byť po ďalšom pôrode vážnejšie.
V minulosti sa laktačná psychóza posudzovala veľmi necitlivo a často sa o ženách vravelo, že im „udrelo mlieko do hlavy“. Súvislosť medzi dojčením a laktačnou alebo inou psychózou pritom nie je jednoznačne dokázaná.
Typickým príznakom popôrodnej psychózy sú sluchové, ale aj zrakové halucinácie, paranoidné myšlienky a emočná labilita5. Matka nie je schopná sa postarať o dieťa, pôsobí zmätene a bezradne. Vnímanie reality matkou je pre zdravého človeka v okolí nepochopiteľné. Niektoré matky v pokročilom štádiu psychózy majú totiž skreslený obraz o sebe či o dieťati – napríklad je matka presvedčená, že jej dieťa je choré, alebo že dokonca nie je jej.
Upozornenie:
Približne 5% žien, ktoré nepodstúpi včasnú psychologickú alebo ústavnú liečbu, sa pokúsi o samovraždu1. Najsmutnejšie je, že bez okamžitej pomoci tieto ženy dokážu ublížiť nie len sebe, ale aj svojmu dieťatku.
Ako sa lieči popôrodná psychóza?
Najúčinnejšia liečba spočíva v podávaní antidepresív, antipsychotických liečiv a benzodiazepínov, ktoré stabilizujú náladu4,5. Zvyčajne liečba prebieha v nemocnici, aby bola matka pod kontrolou a plne spolupracovala. V niektorých ťažkých prípadoch je indikovaná elektrokonvulzívna liečba ECT. Zvažuje sa pri depresii s psychotickými príznakmi, samovražedných myšlienkach a katatónii. Metóda ECT spočíva v navodení krátkych elektrošokov nízkej intenzity, ktoré spôsobia chemické zmeny v mozgu v prípade rôznych duševných ochorení5.
Duševné poruchy po pôrode nie sú raritou a netreba sa za ne hanbiť
Citový vzťah matky s dieťaťom je jeden z najpevnejších vzťahov vôbec. Dieťatko vďaka napĺňaniu fyzických a psychických potrieb prosperuje a zdravo sa vyvíja. Akékoľvek narušenie väzby s matkou, ako jeho najbližším človekom, sa môže odzrkadliť na jeho následnom živote. Budovanie vzťahu s dieťaťom v matke vzbudzuje pocit radosti a šťastia. Je preto veľmi nešťastné, ak matka podľahne duševnej poruche a je nutné tento stav čo najskôr riešiť.
Tak ako sme spomínali vyššie, duševná porucha sa zo začiatku nejaví príliš vážne, no prehlbovanie depresie môže spustiť špirálu negatívnych emócií so zlým koncom. Rozhodne preto tieto stavy netreba podceňovať, ani sa za ne hanbiť. Ak podobné pocity prežívate aj vy, vedzte, že v tom nie ste sama.
Zdroje použité v článku:
1. IZÁKOVÁ, Ľ. Duševné zdravie počas tehotenstva a po pôrode. Psychiatria pre prax; 2015; 16 (3): e18-e20. www.solen.sk
2. Mayoclinic. Postpartum depression. Dostupné z: https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/postpartum-depression/diagnosis-treatment/drc-20376623
3. Edinburgh Postnatal Depression Scale (EPDS). Dostupné z: https://www.perinatology.com/calculators/Edinburgh%20Depression%20Scale.htm
4. ŠEBELA, A. Možnosti farmakoterapie poporodní deprese při zachování laktace. Psychiatria pre prax; 2022; 23 (4). www.solen.sk
5. ĎURIŠ, A. Popôrodná psychóza. Psychiatria pre prax; 2022; 23 (3). www.solen.sk