Poznáte domáce recepty proti nadúvaniu? Objavte tipy na boj s plynatosťou
Pocit nafúknutého brucha a nadúvanie sú síce nepríjemné, avšak vcelku bežné stavy, ktoré sem-tam postretnú každého z nás. Nadúvanie sprevádza okrem nafúknutého brucha aj pocit plnosti, bolesť brucha či dokonca chrbta. Príčin však môže byť viacero. Niekedy ho spôsobuje len kombinácia potravín či stres, inokedy za ním stoja závažnejšie zdravotné ťažkosti. Teraz sa pozrieme bližšie na to, ako sa dá s nadúvaním bojovať pomocou domácich receptov. Čítajte ďalej a zbavte sa nadmernej plynatosti.
Poznáte príčiny nadúvania?
Nadúvanie, plynatosť, odborne meteorizmus – tieto pojmy pomenúvajú stav, keď sa vo vašom žalúdku alebo črevách vytvorí väčšie množstvo plynov. Plyny sú síce prirodzeným produktom tráviacich procesov, no pri nadmernej tvorbe predstavujú nepríjemný problém. Medzi najčastejšie príčiny nadúvania patria:
- Stravovacie návyky – nadmerná konzumácia niektorých potravín spôsobuje nadúvanie. Patria sem napríklad fazuľa, kapusta, cibuľa, ale aj sýtené nápoje.
- Rýchle jedenie – žijeme v rýchlej dobe a mnohí ľudia si na jedenie nevyčlenia potrebný čas. To má za následok rýchle a chvatné jedenie, pri ktorom prehĺtajú píliš veľa vzduchu.
- Intolerancie a alergie – nadúvanie je často symptómom potravinových intolerancií a alergií, ako napríklad intolerancia na laktózu, lepok a podobne.
- Stres – stres dokáže vo veľkej miere ovplyvňovať telesné pochody. U mnohých ľudí sa viac stresu prejavuje napríklad hnačkou či nevoľnosťou, no nezvyčajná nie je ani nadmerná tvorba plynov.
- Nedostatok pohybovej aktivity – pohyb „rozbieha trávenie“ tým, že zvyšuje prietok krvi v tele. Samozrejme, že nie je vhodné skočiť po dobrom obede hneď do fitka, ale príjemná prechádzka vám môže pomôcť stráviť skonzumované jedlo ľahšie a bez nadmernej plynatosti.
Domáce recepty proti nadúvaniu
Ak by ste sa spýtali lekára či lekárnika, určite vám poradí účinné lieky na plynatosť a nadúvanie. Okrem liekov však existujú aj domáce recepty a rady starých mám. Pomôžu vám bojovať s nadúvaním aj bez použitia liekov.
Fenikel
Fenikel sa už dlhé roky používa na liečbu črevných a tráviacich ťažkostí, ako sú bolesť žalúdka, nadúvanie, hnačky i zápchy. Obsahuje množstvo zdraviu prospešných látok, medzi nimi napríklad:
- anetol – anetol je hlavná zložka feniklu, ničí baktérie, zvyšuje prolaktín a napodobňuje estrogén,
- flavonoidy – pôsobia antioxidačne, protizápalovo a antibakteriálne,
- vitamíny – rozpustné aj nerozpustné vo vode, napríklad vitamín C, B1, B2, B3 a B6, ďalej vitamíny A, E a K,
- minerály a iné stopové prvky – horčík, vápnik, chróm, zinok a podobne,
- esenciálne aminokyseliny – leucín, izoleucín, fenylalanín a tryptofán,
- fenolické zlúčeniny – majú antioxidačné a protizápalové účinky,
- vlákninu – napomáha správnemu tráveniu.1
Fenikel zaradíte do jedálnička napríklad vo forme feniklového čaju, ktorý je vhodný aj pre malé detičky:
Zázvor
Zázvor je známy pre svoje pozitívne účinky na zdravie – a to nielen čo sa imunity či liečby prechladnutia a chrípky týka, ale aj v rámci trávenia. Zázvor vykazuje pozitívne účinky pri potláčaní príznakov podráždeného žalúdka. Okrem toho pomáha upokojiť aktivitu čriev pri problémoch s nadúvaním.
Probiotiká
Probiotiká podporujú zdravie celej tráviacej sústavy tým, že udržiavajú rovnováhu črevnej mikroflóry. Črevnú mikroflóru tvoria dobré baktérie, nazývané aj probiotické baktérie. Ich úlohou je podpora trávenia, ochrana tráviacej sústavy či udržiavanie správnej funkcie imunitného systému. Pokiaľ sa táto rovnováha v črevnom mikrobióme naruší, objavia sa príznaky ako plynatosť a nadúvanie, hnačky alebo zápcha.
Zaraďte si do jedálnička viac vlákniny
Vláknina prechádza ľudským telom bez toho, aby ju nejako vstrebalo alebo spracovalo. Vďaka tomu má pozitívne účinky na trávenie, zdravé vyprázdňovanie a detoxikáciu. Potrebné množstvo vlákniny by ste mali prijímať pomocou stravy. Pokiaľ to ale z nejakého dôvodu nie je možné, siahnite po doplnku s jej obsahom. Vždy si však pozorne prečítajte, ako sa daný doplnok dávkuje a užíva. S pridávaním vlákniny do stravy začnite postupne, nie sprudka.
Zeleninu, ktorá spôsobuje plynatosť, konzumujte varenú
Karfiol, brokolica či kapusta patria k zdravej a chutnej zelenine, avšak konzumované v surovom stave môžu spôsobovať problémy s nadúvaním. Ak vám táto zelenina spôsobuje nadúvanie, konzumujte ju varenú alebo parenú.
Na dochucovanie jedál používajte rascu
Rascu vám predstavovať asi nemusíme. Patrí ku koreninám, ktoré sa u nás používajú už dlhé roky. Čo ste ale možno nevedeli je, že rasca má bohaté nutričné zloženie a viaceré pozitívne účinky na ľudské zdravie. Rasca pomáha:
- zmierňovať tráviace ťažkosti,
- riešiť problémy s plynatosťou a nadúvaním,
- podporovať imunitu,
- prinášať úľavu pri problémoch s dýchaním,
- udržiavať zdravú pokožku,
- zvyšovať laktáciu,
- zvyšovať hladinu hemoglobulínu, zlepšovať prietok krvi a podporovať zdravý menštruačný cyklus.2
Detoxikujte organizmus
Náš jedálničiek nie je vždy práve zdravý, čo má často za následok zaťaženie organizmu a spomalenie trávenia. Aj tento fakt má vplyv na vznik plynatosti a nadúvania. Skvelým pomocníkom na prečistenie organizmu je pravidelný detox organizmu. Zistite o detoxe viac v našom článku.
Voľnopredajné lieky na nadúvanie
Vo väčšine prípadov úprava stravy a voľba vhodných potravín „urobí zázraky“. Môže sa však stať, že príde situácia, kedy bylinný čaj či rascu bude potrebné podporiť účinným liekom na nadúvanie. Z voľnopredajných liekov sa vám v domácej lekárničke zídu napríklad:
Vyskúšali ste už všetky domáce recepty na nadúvanie a nič nezaberá?
Pokiaľ je u vás plynatosť a nadúvanie dlhodobý problém a neporadili si s ním ani vyššie uvedené domáce recepty či voľnopredajné lieky, mali by ste sa obrátiť na lekára. Nadúvanie je totiž v niektorých prípadoch symptómom iných ochorení. Sprevádza napríklad potravinové alergie, intolerancie, celiakiu a iné závažnejšie ťažkosti a ochorenia. Zbystrite pozornosť aj v prípade, že sa k nadúvaniu pridružia aj príznaky ako silná bolesť, únava, nechutenstvo, hnačka alebo zápcha či krv v stolici.
Zdroje použité v článku:
- Fenikel – 10 účinkov na zdravie. 2024. In: Zdravopedia. [online] [cit. 3-14-2024] Dostupné z:https://zdravopedia.sk/zelenina/fenikel-10-ucinkov-na-zdravie
- Rasca – 6 účinkov na zdravie. 2024. In: Zdravopedia. [online] [cit. 3-14-2024] Dostupné z: https://zdravopedia.sk/koreniny/rasca-6-ucinkov-na-zdravie