Prečo by ste mali pravidelne navštevovať aj očného lekára
Každý človek má päť základných zmyslov, a to zrak, sluch, čuch, chuť a hmat. Zmyslovým orgánom zraku sú oči, bez ktorých by sme nevideli okolitý svet taký, aký naozaj je. Očami vnímame až 90% informácií, a preto je veľmi dôležité oči chrániť a preventívne ich kontrolovať. Akýkoľvek zápal či diskomfort očí býva nepríjemný a často bolestivý. Oslabuje videnie človeka a môže viesť až k poškodeniu zraku. Akútne, krátkodobé choroby očí dokáže ošetriť aj všeobecný lekár. Kontrola zraku je súčasťou každej preventívnej prehliadky detí aj dospelých a vykonáva ju všeobecný lekár pri dlhodobých a vážnych ťažkostiach je však lepšie vyhľadať pomoc špecialistu – oftalmológa.
Keď už spomíname oftalmológa, vedeli ste, že na zdravotné prehliadky môžete chodiť aj s očami? Okrem praktického lekára, zubára, gynekológa či urológa sa odporúča nechať si skontrolovať aj zrak. Oftalmológ totiž dokáže odhaliť skryté poškodenia zraku a zabezpečiť včasnú korekciu zraku alebo liečbu.
Prečo by ste očné vyšetrenie nemali podceňovať?
Cieľom očného vyšetrenia je potvrdiť, že pacientov zrak je v poriadku. U detí preventívne očné vyšetrenie plánuje pediater, ale ak má dieťa nejaké ťažkosti, pediater odporučí oftalmológa. V detskom veku je veľmi dôležité sledovať zrak, pretože vývojové vady zraku môžu znepríjemniť dieťaťu pobyt v materskej škole a neskôr aj v škole. Poruchy očí sú častou príčinou nesústredenosti dieťaťa a zhoršenia prospechu. U malých detí sa často vyskytujú infekčné ochorenia očí, ktoré síce nemajú dlhý priebeh, no dieťa treba izolovať od kolektívu a dodržiavať dôsledné hygienické pravidlá. Deti sú pri zápale očí veľmi plačlivé a nespokojné, pretože oči režú a pália.
V staršom veku je starostlivosť a aplikácia očných prípravkov jednoduchšia, a preto dospelí pacienti zvládajú zápalové ochorenia očí ľahšie. Neskorší vek znamená pre väčšinu ľudí aj viac ochorení. Ochorenia ako cukrovka, vysoký krvný tlak či cievne ťažkosti, úzko súvisia s očnými ochoreniami a obvykle je ich diagnostika súbežná. Aj v týchto prípadoch sú prevencia a pravidelné kontroly u očného lekára nevyhnutné1.
Ako prebieha základné očné vyšetrenie u všeobecného lekára?
Toto vyšetrenie už asi pozná každý dospelý. U detí zvyčajne začína v treťom roku života, pokiaľ nie je známa žiadna genetická predispozícia. V prípade, že rodinná anamnéza predpokladá refrakčnú chybu, tupozrakosť alebo škúlenie, očné vyšetrenie sa realizuje už v šiestom mesiaci dieťaťa.
V dospelosti zrak vyšetruje všeobecný lekár každé dva roky na preventívnej prehliadke. Lekár sleduje najskôr objektívne znaky na obočí, nadočnicových oblúkoch, mihalniciach, očnom bielku alebo spojivkách. Posudzuje postavenie oboch očí a ich pohyblivosť. Dôležité sú aj pacientove subjektívne pocity, napríklad rezanie, pálenie alebo svrbenie očí. Je vhodné aby upozornil lekára na prípadné rozmazané videnie, výpadky v zornom poli alebo dvojité videnie. To všetko je veľmi dôležité pre dôslednú kontrolu zraku. Na základe objektívnych a subjektívnych znakov vie lekár posúdiť, či ide o ochorenie oka (infekčné, neinfekčné) alebo o poruchu videnia (refrakčné poruchy oka)2.
V ambulancii všeobecného lekára obvykle čítame svetelnú Snellenovú tabuľu, ktorá je určená na kontrolu zrakovej ostrosti. Štandardná Snellenova tabuľka obsahuje 11 riadkov sady písmen (optotyp), ktoré sa postupne zmenšujú. Pre deti sa používajú tabuľky s obrázkami alebo s písmenom E v rôznych polohách (Pflügerové háky). Pri vyšetrení si pacient zakrýva jedno oko a druhým sa pokúša prečítať postupne zmenšujúce sa písmená alebo obrazce, a to vo vzdialenosti 6 metrov. Lekár má vo svojej ambulancii aj izochromatické tabuľky na posúdenie farbocitu. Vyšetrenie pacienta vždy prebieha pri dennom svetle, nasleduje vyšetrenie pri bočnom svetle fokálnym vyšetrením predného segmentu oka a nakoniec lekár sleduje očné pozadie3.
Oftalmológ – očný lekár, vykonáva dôkladnejšie vyšetrenie. Čo zahŕňa?
- Meranie vnútroočného tlaku – bezbolestné vyšetrenie tonometrom. Dokáže predpovedať vývin ochorenia ako je zelený zákal.
- Perimetria – meranie rozsahu a kvality zorného poľa. Dokáže odhaliť glaukóm, ochorenia zorného nervu, zrakovej dráhy a sietnice.
- Vyšetrenie refrakcie autorefraktometrom – meranie optickej lomivosti optického aparátu oka v dioptriách.
- Vyšetrenie korigovanej zrakovej ostrosti – pri kontrole a predpisovaní okuliarov.
- Mikroskopické vyšetrenie spojovky, rohovky, dúhovky a šošovky.
- Vyšetrenie očného pozadia oftalmoskopom – kontrola očného nervu, makuly, sklovca a sietnice.
K nadštandardným vyšetreniam v očných ambulanciách patrí napríklad aj nyktometria, ktorá slúži na vyšetrenie sietnice, či pachymetria a topografia, ktoré merajú hrúbku, tvar a zakrivenie rohovky. Oftalmológ analyzuje zrakový nerv a vrstvy nervových vlákien sietnice, prípadne vyšetruje elektrofyziologické funkcie oka3. Veľmi presné sú CT vyšetrenia oka, čo sa využíva hlavne pri ochoreniach sietnice (zmeny pri cukrovke, poúrazové stavy, choroby žltej škvrny) a ochoreniach zrakového nervu (zelený zákal, zmeny pri neurologických ochoreniach – Alzheimerova choroba, skleróza multiplex)3.
Ako sa o oči starať?
Pre zdravé oči by sme mali urobiť maximum, čo vieme. Ako sa o ne pravidelne starať?
- Mali by sme chrániť oči pred silným slnečným žiarením, prašným prostredím a znečistenou vodou.
- Pri práci s počítačom alebo pod umelým svetlom, je vhodné robiť prestávky a používať ochranný filter monitoru, prípadne špeciálne okuliare prispôsobené na obrazovky počítačov.
- Dôležitá je včasná diagnostika problému, či už zrakovej vady alebo infekcie. Zaručí úspech a zlepšenie kvality života každého pacienta s očným ochorením.
- Správna životospráva, obzvlášť u starších ľudí s viacerými ochoreniami, taktiež prispieva zdravým očiam.
Chcete si udržať ostrý zrak?
Aj správna životospráva či užívanie niektorých doplnkov môžu prispieť k zdraviu vašich očí. Po čom siahnuť? Pripravili sme pre vás výber doplnkov s obsahom látok, ktoré sú pre naše oči prospešné.
Zdroje použité v článku:
1. Piovarči R. Infekčné ochorenia oka. Via pract., 2007, roč. 4 (11): 525-259, www.solen.sk, 2007
2. Krištanová A., Sotak Š. Očné príznaky internistických ochorení. Via pract., 2020; 17(5): 212-215, www.solen.sk, 2020
3. Alena Furdová, Paulína Justusová: Zobrazovacie metódy v oftalmológii – 1. časť. Multimediálna podpora výučby klinických a zdravotníckych odborov:Portál Lekárskej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave [online], [cit. 27. 09. 2022]. Dostupný: https://portal.fmed.uniba.sk/clanky.php?aid=275. ISSN 1337-9577