Prečo mešká menštruácia? Je to tehotenstvo, stres, životospráva či ochorenie? Vysvetlíme všetky príčiny
S meškajúcou menštruáciou sa stretla takmer každá žena. Poznáte to. Kalendár hovorí, že nastal deň D, ale nič sa nedeje. Niekedy ide o drobné meškanie a cyklus začne o deň neskôr. Vtedy zvyčajne nie je dôvod na stres. Ak sa však menštruácia oneskorí o viac dní či dokonca týždňov, väčšina žien začne prepočítavať a panikáriť.
Prvou myšlienkou, ktorá vám zrejme prebehne hlavou je, že by ste si mali kúpiť tehotenský test. Meškajúca menštruácia však nemusí nevyhnutne znamenať tehotenstvo. Niekedy za oneskorením cyklu stojí aj nadmerný stres, prudká zmena hmotnosti, prípadne rôzne zdravotné ťažkosti. Pozrite sa spolu s nami na tie najčastejšie dôvody, prečo mešká menštruácia. Kedy by ste sa mali obrátiť na lekára?
Meškajúca menštruácia – kedy je meškanie v norme a kedy značí problém?
Keď sa povie menštruácia, väčšina žien si zrejme povzdychne a predstaví si celý hormonálny kolotoč, ktorý ich každý mesiac čaká. Hoci ide často o nepríjemný „týždeň v mesiaci“, menštruácia je pre reprodukčný cyklus ženy kľúčová. Štandardne trvá cyklus 28 dní. Zvykne sa to však od ženy k žene líšiť, pričom za normálny sa považuje cyklus v rozpätí 21 až 35 dní. Celý cyklus je navyše ovplyvnený tým, ako sa žena cíti, aký je jej zdravotný stav či záťaž na jej organizmus. Preto sa niekedy môže stať, že vaša menštruácia nepríde na čas.

Čo robiť, ak mešká menštruácia? Ak vám menštruácia mešká:
- 2 dni: ide o normálny jav.
- 5 dní: zvyčajne netreba panikáriť, pravdepodobne ide o oneskorenie spôsobené stresom alebo napríklad intenzívnou fyzickou aktivitou.
- 7 dní: pri takomto oneskorení môže ísť opäť o stres, intenzívny tréning, zmenu vo vašej rutine, ale napríklad aj o tehotenstvo.
- 10 dní: takéto meškanie môže byť spojené s tehotenstvom, užívaním alebo vysadením antikoncepcie.
- 15 dní: ak vám menštruácia mešká 15 dní a máte negatívny tehotenský test, je šanca, že oneskorenie je spôsobené gynekologickými, endokrinnými poruchami či obezitou.
- 20 dní a tehotenský test je negatívny: odporúča sa informovať lekára a vykonať vyšetrenia na gynekologické a endokrinné ochorenia.
- 2 mesiace: takéto meškanie môže značiť menopauzu, tehotenstvo, dospievanie, problémy s vaječníkmi, súvisieť s obezitou alebo nízkou hmotnosťou, dojčením a podobne.1
Najčastejšie príčiny, prečo vám mešká menštruácia
- Tehotenstvo
- Stres
- Zmeny hmotnosti, nadváha
- Nadmerná záťaž
- Menopauza
- Nedostatok živín
- PCOS
- Chronické ochorenia
- Antikoncepcia, užívanie niektorých liekov
- Problémy so štítnou žľazou
Tehotenstvo
Tehotenstvo je asi najpravdepodobnejšou príčinou, prečo vám mešká menštruácia. Niektoré ženy poteší, iné zas vydesí. Tak či onak, väčšina žien sa pri oneskorení cyklu rozbehne do lekárne po tehotenský test. Vynechanie menštruácie je naozaj jedným z prvých signálov, že možno čakáte bábätko.
Máte vždy pravidelný cyklus a je šanca, že by ste mohli čakať bábätko? Test by ste si mali robiť až vtedy, keď vám bude menštruácia meškať viac ako 6 dní. Ak by ste si test urobili skôr, mohol by byť výsledok negatívny aj v prípade, že bábätko čakáte. Množstvo tehotenského hormónu totiž ešte nemusí byť dostačujúce. Pokiaľ mávate menštruáciu prirodzene nepravidelnú, pravdepodobne si budete musieť urobiť viacero tehotenských testov v priebehu niekoľkých týždňov.



Stres – Menštruácia môže meškať aj zo stresu
Stres – predovšetkým ten chronický, ovplyvňuje hormonálnu rovnováhu, môže rozhodiť vašu dennú rutinu a ovplyvňuje tiež hypotalamus – časť vášho mozgu zodpovednú za riadenie menštruačného cyklu. Nie je nič nezvyčajné, keď vám v dôsledku veľmi stresujúcej situácie alebo obdobia cyklus vynechá úplne, prípadne vám menštruácia bude meškať. U žien v dlhodobom strese sa zas môže menštruácia objavovať nepravidelne.2
Pokúste sa do vášho dňa zaradiť viac oddychu a psychohygieny. Nájdite si činnosť, pri ktorej vypnete hlavu a upokojíte myseľ – šport, prechádzku, koníček a podobne. Ak máte problém zvládať dlhodobý stres, poraďte sa s vaším lekárom o ďalšom postupe, prípadne vyskúšajte niektorý z týchto prípravkov:



Nadváha alebo rýchly nárast či úbytok telesnej hmotnosti
Áno, nadváha môže byť príčinou, prečo vám mešká menštruácia. Najčastejšie pritom hovoríme o situácii, keď dôjde k prudkému nárastu telesnej hmotnosti a zvýšeniu BMI. Takáto zmena rozhodí aj váš cyklus. Okrem toho sa u žien s nadváhou niekedy tvorí nadmerné množstvo estrogénu. To má za následok problémy s pravidelnosťou menštruácie a v niektorých prípadoch vedie až k jej úplnému zastaveniu.
Opačný prípad je potom príliš nízka telesná hmotnosť, respektíve príliš rýchly úbytok hmotnosti typický napríklad pre poruchy príjmu potravy. I v takýchto prípadoch môže dôjsť k omeškaniu alebo úplnému vynechávaniu cyklu.3,4

Nadmerná záťaž pri tréningu
U maratónových bežkýň alebo napríklad baletiek je úplne bežné, že im mešká, respektíve vynecháva menštruácia. Problémy s meškajúcou menštruáciou môžete mať tiež v prípade, že ste začali s veľmi intenzívnym tréningom. Nemyslíme tým však hodinu-dve denne strávené vo fitku. Myslíme týcm náročné a veľmi intenzívne tréningy – napríklad pri príprave na súťaž. Ak sa tento prípad týka práve vás, mali by ste sa obrátiť na výživového poradcu.
Perimenopauza a menopauza
Perimenopauza je obdobie prechodu medzi reprodukčným vekom a nereprodukčným vekom. Počas tohto obdobia môže byť menštruácia slabšia, silnejšia, častejšia alebo menej častá – jednoducho iná. Ženy sa dostávajú do prechodu zhruba okolo 50. roku života, pričom o menopauze hovoríme vtedy, keď vám menštruácia nepríde viac ako rok. Menopauza je pre mnohé ženy náročná. Sprevádza ju totiž hormonálna nerovnováha. Prejavuje sa návalmi tepla, potením, nočným potením, zabúdaním či zmenou nálad. Pomôcť vám môžu doplnky pre ženy v menopauze.


Nedostatok živín v strave
Menštruačný cyklus je vo veľkej miere ovplyvňovaný tým, akú má žena životosprávu. V podstate platí to, čo aj pri iných aspektoch zdravia – aby telo mohlo fungovať tak, ako má, potrebuje prijímať určité živiny. Ak ich telu nebudete dodávať, postupne sa to prejaví na jednotlivých systémoch a procesoch vo vašom organizme – okrem iného na pravidelnosti menštruácie. Konzumujte preto zdravú a vyváženú stravu plnú všetkých potrebných vitamínov, minerálov a živín.
PCOS – keď meškajúcu menštruáciu spôsobuje problém s vaječníkmi
PCOS, celým názvom syndróm polycystických vaječníkov, je ochorenie, pri ktorom dochádza k hormonálnej nerovnováhe a k vzniku cýst na vaječníkoch. Jedným z príznakov tohto syndrómu je nepravidelná menštruácia. Okrem nej PCOS sprevádza aj:
- priberanie na váhe, respektíve problém s chudnutím,
- problém otehotnieť,
- akné,
- vypadávanie vlasov a rast chĺpkov na tvári, prípadne iných častiach tela.
Ak u seba spozorujete tieto príznaky, mali by ste sa obrátiť na vášho gynekológa. Ten vás vyšetrí, potvrdí alebo vyvráti diagnózu a navrhne vám tú najlepšiu liečbu.
Užívanie antikoncepcie a iných liekov
Ako funguje hormonálna antikoncepcia? Vysiela mozgu signál, že telo má dostatok potrebných hormónov. Na základe toho mozog zastaví produkciu hormónov spúšťajúcich ovuláciu. Je bežné, že sa u žien, ktoré užívajú tento typ antikoncepcie, vytvára tenšia vrstva výstelky maternice. Preto sa v čase, kedy by ste mali mať menštruáciu, môže objavovať len veľmi slabé až žiadne krvácanie.
Navyše, meškanie menštruácie, respektíve zmeny v cykle, sa často objavujú aj pri začiatku užívania alebo po vysadení hormonálnej antikoncepcie.
Zmeny vo vašom cykle môže tiež spôsobiť užívanie niektorých liekov, ako sú antidepresíva, antipsychotiká, antiepileptiká, chemoterapia a iné.
Chronické ochorenia
Ďalšími dôvodmi meškajúcej alebo nepravidenej menštruácie môžu byť rôzne chronické ochorenia. Veľmi často ide napríklad o celiakiu.
Celiakia totiž spôsobuje zápal v tenkom čreve. Ak nie je liečený, zapríčiní poškodenie čreva, cez ktoré sa potom nedokážu správne vstrebávať živiny a potrebné vitamíny. To vedie k nedostatočnej výžive a spôsobuje aj nepravidelnosť menštruácie. K ďalším ochoreniam spôsobujúcim meškanie alebo vynechávanie menštruácie patrí cukrovka, zápalové ochorenia čriev či autoimunitné ochorenia.2,3,4

Problémy so štítnou žľazou
Pri ochoreniach štítnej žľazy sa najčastejšie stretávame s tým, že buď pracuje až príliš, alebo veľmi málo. Pri hypotyreóze a hypertyreóze dochádza k zmenám v hormonálnej rovnováhe. A hormóny, ako už viete, sú kľúčovými hráčmi pri riadení telesných procesov.2,3
Ako napomôcť pravidelnej a komfortnejšej menštruácii?
- Dbajte na zdravú životosprávu, jedzte vyváženú stravu a majte dostatok pohybu.
- V prípade opakovane meškajúcej menštruácie sa obráťte na vášho gynekológa.
- Eliminujte stres a nezanedbávajte psychohygienu.
- Uvarte si šálku bylinného čaju pre ženy.
- Vyskúšajte niektorý z doplnkov pre ženy na podporu hormonálnej rovnováhy a menštruačného cyklu.






Zdroje použité v článku
1. DOKTORPRO STAFF. Prečo mešká menštruácia a čo je potrebné robiť? 2025. [online] [cit. 28-4-2025] Dostupné: https://doktorpro.sk/blog/why-is-menstruation-late-and-what-needs-to-be-done
2. Redakcia Healthline. Why Is My Period Late? 8 Reasons Besides Pregnancy. 2024. [online] cit. 28-4-2025] Dostupné: https://www.healthline.com/health/womens-health/why-is-my-period-late
3. WEISS R. E., PhD, MPH. 14 Reasons for a Late or Missed Period. 2025. [online] cit. 28-4-2025] Dostupné: https://www.verywellhealth.com/reasons-you-missed-your-period-2757503
4. KLIMAN L., Dr. Why Is My Period Late? Common Causes And Reasons. 2022. [online] cit. 28-4-2025] Dostupné: https://drlenkliman.com.au/articles/why-is-my-period-late-common-causes-and-reasons/