Prečo som stále unavený? Zistite, čo sa skrýva za nadmernou únavou a objavte tipy, ktoré vám pomôžu
Aj vy si kladiete otázku: „Prečo som stále unavený?“ Máte pocit, že vaša energia nevystačí ani na bežné denné úkony? Jediné, o čom snívate, je posteľ a vaša chuť do života je na bode mrazu? Sem-tam má takýto deň mnoho z nás. Ak sa však tento stav objavuje opakovane, respektíve pretrváva dlhodobo, mali by ste spozornieť. Pozrime sa dnes spolu na možné príčiny nadmernej únavy. Mali by ste viniť počasie, ročné obdobie alebo je problém úplne niekde inde? Čítajte ďalej a zistite, ako s únavou zatočiť.
Dôvod, prečo ste stále unavený
Veľmi často máme tendenciu „hádzať“ únavu na počasie a ročné obdobie – na jeseň je to často depresívne počasie, na jar zas jarná únava. Nadmerná únava sa však môže objaviť kedykoľvek počas roka, a to bez ohľadu na to, či svieti slnko, prší alebo sneží. Veľmi často totiž súvisí práve so životosprávou. K najčastejším dôvodom, prečo je človek stále unavený, patria:
- Nedostatok kvalitného spánku – nepravidelný spánok, jeho nedostatok a tiež zlá kvalita patria k najčastejším príčinám nadmernej únavy.
- Stres a psychické vyčerpanie – psychické napätie, stres a emočné vyčerpanie vplývajú na úroveň vašej energie.
- Nezdravé stravovanie – ak telu nedodáte potrebné živiny a dostatok kvalitnej stravy, vaše telo nebude mať z čoho produkovať energiu – a to už hovorí samo za seba. Ak telo nemá energiu, nevládze.
- Dehydratácia – áno, aj pitný režim zohráva kľúčovú rolu v tom, ako sa vaše telo vysporiada so všetkým, čo naň vplýva. Únava je dokonca jedným z hlavných príznakov dehydratácie.
- Nedostatok vitamínov a minerálov – základný zdroj týchto zložiek je strava, čiže ak nejete tak, ako by ste mali, telo nemá dosť živín. Niekedy je však problém pokryť zvýšenú potrebu organizmu len stravou. Vtedy by ste mali siahnuť po vhodnej metóde suplementácie.
- Nadmerný príjem kofeínu – ak ste si mysleli, že káva je vašou prvou líniou obrany proti únave, sklameme vás. Dlhodobo nadmerný príjem kofeínu má na telo presne opačný účinok. Vaše telo si totiž na kofeín vybuduje závislosť.
- Málo pohybu – ísť sa hýbať, keď je človek unavený, sa zdá ako veľmi nelogická vec. Ale opäť – opak je pravdou. Ak máte málo pohybu, procesy vo vašom tele sa spomalia a vy ste unavený oveľa viac, ako keby ste si skočili zabehať alebo si dali ľahkú prechádzku.
- Ochorenia – nadmerná únava je príznakom mnohých ochorení. Niekedy ide len o „chvíľkovú únavu“, napríklad pri chrípke. Iné ochorenia, predovšetkým ak sú neliečené, môžu spôsobovať chronickú únavu.
Jarná únava – fakt alebo mýtus?
Vyššie sme spomenuli jarnú únavu ako jednu z automatických „výhovoriek“, prečo ste stále unavený. Mali by sme to však uviesť na pravú mieru. Jarná únava nie je mýtus. Naozaj sa vám môže stať, že sa budete s príchodom jarných dní cítiť unavenejší – a to bez zjavnej príčiny. Aj vy si myslíte, že jarná únava „nedáva zmysel“? Dni sú predsa dlhšie, slnečnejšie, príroda začína kvitnúť. Človek by mal byť veselší a plný energie, nie?
Vznik jarnej únavy súvisí predovšetkým so zmenou teploty a tlaku, respektíve adaptovaním sa vášho organizmu na tieto zmeny. Navyše, počas zimy sa ľudia všeobecne inak stravujú, menej sa hýbu, chýba im slniečko. S príchodom jari sa teda vaše telo musí prispôsobiť viacerým zmenám. Preto sa cítite unavený a bez energie.

5 tipov, ktoré vám pomôžu s únavou – aj tou jarnou
Pokiaľ chcete s únavou zabojovať, mali by ste sa v prvom rade pozrieť na vašu životosprávu. Jete zdravo a dodávate telu všetko, čo potrebuje? Spíte dostatočne dlho a kvalitne? Cítite sa pod tlakom a v strese? Uvidíte, že keď zavediete zopár zmien vo vašom životnom štýle, zmierni sa aj váš neustály pocit únavy. Aby sme vám to uľahčili, zozbierali sme pre vás 5 účinných tipov proti únave:
1. Doprajte si dostatočne dlhý a kvalitný spánok
Spánok je kľúčový pre vaše zdravie, psychickú pohodu i sústredenie v práci. Preto by ste si mali dať naozaj záležať na tom, ako spíte. Ideálna dĺžka nočného spánku je zhruba 8 hodín, môže sa to však od človeka k človeku líšiť. Pre niekoho je to 7 hodín, pre iného až 9. Zainvestujte do kvalitného matraca, vankúša a pred spaním sa vyhýbajte „scrollovaniu“ sociálnych sietí a pozeraniu na obrazovku.
Patríte k tým, ktorým večer hlava „šrotuje“ a nemôžu zaspať? Skúste vypnúť. Niekto sa venuje ručným prácam, iný zas lúšti krížovky alebo číta knihy. Skvelým spôsobom, ako si upokojiť myseľ, je tiež dopriať si prechádzku. Dajte si večer sprchu a uvarte si šálku bylinného čaju s medovkou. V prípade potreby vám tiež pomôžu doplnky s obsahom melatonínu, horčík alebo vitamín B6.




2. Dajte si záležať na tom, čo jete
Stáva sa vám, že nestíhate a ste príliš unavený na to, aby ste si uvarili domáce jedlo? Zrejme len zbehnete do supermarketu alebo si objednáte z reštaurácie či fastfoodu. Prípadne ešte horšie – máte problém nájsť si chvíľku na to, aby ste sa v pokoji najedli. Nastal čas na zmenu. Musíte si totiž uvedomiť, že vaše telo potrebuje pre svoje fungovanie široké spektrum živín. Pokiaľ mu ich nedodáte, nebude schopné si produkovať a rozvážať energiu všade tam, kde ju treba.
Dbajte na to, aby vaša strava obsahovala potrebné množstvo makroživín – bielkoviny, zdravé tuky a sacharidy, vlákninu, a samozrejme tiež vitamíny a minerály.
Nedostatok vitamínu D
Vitamín D je jedným z najdôležitejších vitamínov pre správnu funkciu ľudského organizmu. Vplýva na energiu, náladu, obranyschopnosť, zdravie kostí a mnoho ďalších procesov. Jeho najlepším zdrojom je slnko, no suplementovať ho možno aj prostredníctvom doplnkov stravy. Ak vašu únavu spôsobuje nedostatok vitamínu D, vyskúšajte napríklad:


Jednou z príčin nadmernej únavy je aj anémia
Anémia z nedostatku železa patrí k najbežnejším príčinám nadmernej únavy. Pri anémii dochádza buď k nedostatočnej tvorbe červených krviniek alebo k ich rýchlemu odbúravaniu. Medzi príznaky anémie patrí bolesť hlavy, dýchavičnosť, bledosť pokožky, problémy s koncentráciou, závrate, nespavosť a samozrejme tiež únava.
Existuje viacero druhov anémie. Preto by vám mal vhodnú liečbu nastaviť lekár. Pri anémii z nedostatku železa, sa zvyčajne nastavuje suplementácia prostredníctvom vhodných doplnkov.


3. Nepodceňujte relax a psychohygienu
Nekonečný zoznam povinností, deadliny v práci a minimum času pre seba – niet sa čo čudovať, že sa už ráno zobudíte vyšťavený a bez chuti do života. Stres je neviditeľný nepriateľ vášho zdravia a treba sa pred ním mať na pozore. Veľmi často si totiž jeho pôsobenie a následky všimneme až vtedy, keď už je neskoro.
Čím viac ste v strese, tým viac máte pocit, že robíte málo. Snažíte sa tlačiť sami na seba a zvládnuť viac. Mali by ste sa však na chvíľku zastaviť, poriadne sa vydýchať a zobrať povinnosti jednu po druhej. Rozdeľte si deň tak, aby ste mali vždy nejaký čas pre seba – či už na to, aby ste si zacvičili, šli sa prejsť, zabehať si, alebo si len sadli a vyložili nohy. Nech už je váš mechanizmus psychohygieny akýkoľvek, nepodceňujte ho a venujte mu dostatok času.
Potrebujete so zvládaním stresu trošku pomôcť? Okrem prechádzky či napríklad čítania vám môžu pomôcť aj niektoré doplnky. Napríklad také magnézium bojuje s únavou, svalovými kŕčmi i stresom.


Okrem horčíka môžete siahnuť aj po iných doplnkoch proti stresu. V nich nájdete bylinné a rastlinné extrakty, adaptogény, minerály a iné zložky, ktoré vám pomôžu zvládať stres o niečo ľahšie. Nezabudnite však, že tabletka vám síce umožní zmierniť prejavy a zvládanie stresu, no s jeho elimináciou musíte zabojovať vy.


4. Pite dostatok vody
Viete, čo má spoločné únava, bolesti hlavy, zlá nálada a problémy so sústredením? Všetky sa zvyknú objaviť vtedy, keď pijete málo vody. Nesmiete totiž zabúdať na to, že 60% vášho tela je tvorených práve vodou – pričom denne zhruba 1,5 litra vylúčite pri dýchaní, rozprávaní, močení, potení sa a podobne. Aby malo telo neustále dostatok vody, mali by ste jej denne vypiť aspoň 2 až 2,5 litra.
Ale pozor! Káva, alkohol či iné močopudné tekutiny do pitného režimu nepočítame. Gro denného pitného režimu má tvoriť čistá voda. Tú môžete doplniť o bylinné čaje, prípadne ovocné šťavy.
Ako piť dostatok vody?
- Majte fľašu s vodou a pohár neustále na očiach.
- Nastavte si pripomienku do mobilu, prípadne si stiahnite aplikáciu, ktorá vám bude pitie vody pripomínať.
- Nechutí vám čistá voda? Dochuťte si ju citrónom, mätou či plátkom uhorky.
5. Pravidelne sa hýbte
V rámci „času pre seba“ si napríklad zaobstarajte permanentku do fitka, choďte si zabehať, zaplávať, prejsť sa alebo sa pridajte k nejakému skupinovému cvičeniu. Prípadne si zacvičte doma. Každý pohyb sa počíta – napríklad aj keď pôjdete domov pešo alebo použijete schody miesto výťahu. Pohyb pomáha zrýchliť metabolizmus, zlepšuje vašu kondičku, zvyšuje energiu, napomáha vyplavovaniu endorfínov – a to sú len niektoré z jeho výhod.


Únava je často príznakom ochorení
Nadmerná únava, ktorá bráni vo vykonávaní bežných aktivít, môže byť v niektorých prípadoch aj príznakom závažnejších ochorení. Ide napríklad o problémy so štítnou žľazou, určité srdcovo-cievne ochorenia, cukrovku, syndróm chronickej únavy a ďalšie.
Pokiaľ sa teda neustáleho pocitu únavy a slabosti neviete zbaviť ani napriek tomu, že spíte dostatočne dlho, obráťte sa na lekára. Únava je okrem toho často príznakov problémov so psychickým zdravím – bežná je napríklad pri depresii. Aj v tomto prípade by ste sa mali čo najskôr obrátiť na odborníka.