Potrebujete pomôcť
pri výbere?

Opýtať sa lekárnika
lekarnicka
email
podpora@etabletka.sk
telefon
+421 915 040 800
plus - ikona
hodnotenia zakaznikov

Hodnotenia
zákazníkov

Zobraziť hodnotenia

Prevencia letných ochorení u dieťaťa. Prečítajte si, aké ťažkosti a ochorenia môžu v lete vaše dieťa potrápiť a ako ho pred nimi ochránite

Enterovírusy

Enterovírusy sú malé vírusy, ktoré majú schopnosť vyvolať široké spektrum klinických ochorení. Šíria sa primárne fekálno-orálnou cestou, pričom je možný aj prenos vdýchnutím infekčného aerosólu. Tento spôsob prenosu infekcie je ale menej častý. Najčastejšie dochádza k „posúvaniu“ nákazy v uzavretých kolektívoch, ako sú školy, škôlky, domácnosť a podobne. Postihujú predovšetkým malé deti a ľudí s oslabeným imunitným systémom. Existuje mnoho typov enterovírusov, pričom niektoré spôsobujú infekcie v tráviacom systéme a dýchacej sústave, iné majú na svedomí vznik závažnejších ochorení.

Teplotný šok

Teplotný šok predstavuje stav, keď sa ľudský organizmus musí vyrovnať s prudkou zmenou teploty. Počas horúcich letných mesiacov hľadáme totižto všetky možné spôsoby, ako sa ochladiť. Inštalujeme klimatizácie, trávime čas v bazénoch s osviežujúco chladnou vodou, pijeme chladené nápoje a konzumujeme studené jedlá. A teraz si predstavte, že po celom dni vo vychladenom priestore vyjdete von, kde je 30°C. Vaše telo sa musí pomocou termoregulačných systémov s touto prudkou zmenou vyrovnať. Pokiaľ organizmus vystavujete teplotným šokom častejšie, prejaví sa to negatívne na vašom zdraví. Súvisí to predovšetkým s oslabením imunitného systému, a teda zvýšením náchylnosti na vznik rôznych ochorení a infekcií.

potenie

Spotenie sa v kombinácii s prievanom

chladeny napoj

Konzumácia studeného, napríklad chladených limonád či zmrzliny

bazen

Dlhé kúpanie sa v chladnej vode

krmenie

Suchý vzduch a nedostatočný pitný režim

Zvyčajne sa príznaky letnej chrípky objavia náhle. Ochorenie začína horúčkou, ktorá zvykne trvať 2 až 3 dni. Často sa k nej pridruží napríklad bolesť hrdla, svalov a hlavy. Ničím výnimočným nie sú ani tráviace ťažkosti ako nevoľnosť a zvracanie a u niektorých detí sa môžu objaviť aj kožné výsypy.

letna chripka u deti

Prevencia letnej chrípky u detí:

  • Pokiaľ dieťatko trávi čas v kolektíve aj počas leta, napríklad v škôlke alebo tábore, je pravdepodobnosť kontaktu s vírusmi vyššia.
  • V rámci prevencie skúste znížiť riziko teplotného šoku na minimum. Dajte pozor, aby sa dieťa nezdržovalo príliš dlho v prehriatych alebo naopak vychladených priestoroch.
  • Pokiaľ je rozhorúčené, nedávajte mu jesť a ani piť studené jedlo či nápoje.
  • Ak sa chystáte na kúpalisko, dbajte na to, aby dieťa netrávilo veľa času v mokrom oblečení či plavkách.
  • Dohliadnite na to, aby pilo dostatok vody.
  • Dbajte na to, aby prijímalo potrebné vitamíny. Tie organizmus získava zo zdravej a vyváženej stravy a tiež z výživových doplnkov. Imunitu a trávenie podporíte aj podávaním probiotík, nakoľko veľké percento imunitného systému sa nachádza práve v črevách.
bolest brucha pri zapche

Kŕče v bruchu

reakcia u dietatka

Mrzutosť

strata chuti do jedla

Odmietanie jedla i tekutín

použitie pri horúčke - ikona

Zvýšená teplota

hnacka u deti

Hnačka môže mať rôzny pôvod, pričom v lete ju najčastejšie spôsobujú vírusy, ako napríklad rotavírus, norovírus, ďalej tiež baktérie a dokonca aj parazity. Keď by ste hľadali príčiny nákazy, vo väčšine prípadov nemusíte veľmi dumať. Primárnou príčinou hnačky u detí je v letných mesiacoch:

  • strava kontaminovaná baktériami, vírusmi a podobne,
  • zlé skladovanie potravín,
  • nevhodná kombinácia potravín,
  • úpal a prehriatie organizmu (prejavovuje sa aj vracaním).

Ako na prevenciu hnačky u detí?

  • V prvom rade je nevyhnutné správne dodržiavanie hygieny – pred jedlom, po príchode z vonku alebo po použití toalety vždy umývajte dieťaťu ruky.
  • Dbajte na pravidelnú dezinfekciu toalety a kúpeľne, väčšina hnačkových ochorení je totiž prenosná.
  • Nedávajte dieťaťu konzumovať potraviny, ktoré neprešli dostatočnou tepelnou úpravou.
  • Pozor na potraviny a jedlá z neznámych alebo podozrivých zdrojov.
  • Pite vodu vždy len z overených zdrojov, predovšetkým v zahraničí. Dávajte dieťatku balenú vodu, nie z kohútika.
  • Na dovolenku si so sebou zabaľte aj lieky na hnačku, rehydratačné roztoky a poprípade aj probiotiká. Tie totiž pomáhajú črevnej mikroflóre navrátiť rovnováhu.

Úpal a úžeh

Termoregulácia malých detí nie je ešte úplne vyvinutá. To znamená, že k prehriatiu ich organizmu môže dôjsť oveľa rýchlejšie ako u vás. Deťom, a predovšetkým tým malým, stačí stráviť v teplom letnom počasí oveľa kratší čas, kým sa u nich prejavia príznaky úpalu či úžehu. Úpal i úžeh sú dva stavy, ktoré si mnohí často mýlia alebo ich považujú za to isté. Je však medzi nimi zásadný rozdiel, a to aj napriek takmer zhodným príznakom:

upal a uzeh u deti
bolest hlavy ako priznak menstruacie

Bolesť hlavy

fyzicka unava - ikona

Malátnosť, únava

nevolnost a zvracanie

Vracanie a nevoľnosť

svalova stuhnutost

Stuhnutie šije

Prevencia úpalu a úžehu:

  • Vyhýbajte sa priamemu slnku počas hodín, kedy svieti najprudšie, čo je zhruba od 11 do 15 hodiny.
  • Chráňte dieťatko vhodným oblečením – ideálne sú vzdušné vecičky, pokrývka hlavičky a slnečné okuliare.
  • Dbajte na to, aby malo dieťa dostatočný príjem tekutín.
  • Zdržujte sa s ním v chládku.
  • Znižujte riziko teplotného šoku.
  • Natrite dieťa vhodným opaľovacím prípravkom.
  • Pri veľmi vysokých teplotách sa snažte obmedziť pobyt dieťaťa vonku na nevyhnutné minimum a snažte sa minimalizovať aj fyzickú záťaž.

Upozornenie

Počas letných dní sa teplota v zavretom aute veľmi rýchlo vyšplhá na vysokú teplotu ohrozujúcu život i zdravie dieťaťa. Nikdy deti nenechávajte v odparkovanom aute, a to ani v prípade, že si len odbehnete na rýchly nákup.

kinetoza deti

Kinetóza alebo nevoľnosť pri cestovaní

Kinetóza, zvaná aj nevoľnosť z cestovania, vie potrápiť nielen deti, ale aj dospelých. Najčastejšie sa objavuje pri cestovaní autom, autobusom, loďou a niekedy aj pri lete lietadlom. Prejavuje sa nevoľnosťou a zvracaním. Súvisí s nesúhlasnými informáciami polohových a zrakových receptorov – jednoduchšie povedané, vaše dieťatko vie, že sedí a nevykonáva pohyb. Jeho mozog však cez zrakové a polohové receptory pohyb vníma, a to spôsobuje nevoľnosť.

Prevencia kinetózy

  • Naplánujte si cestu tak, aby ste sa vyhli najväčšiemu teplu. Pri malých deťoch je najvhodnejšie cestovať v noci, predovšetkým v prípade, že sa vydávate na dlhú cestu. Máte tak veľmi vysokú šancu, že dieťatko väčšinu času prespí.
  • Pomôcť môže aj to, ak v aute nebude cítiť silné vône, napríklad osviežovače vzduchu, rôzne voňavky do auta a podobne.
  • Vetrajte.
  • Pokiaľ možno, snažte sa jazdiť čo najplynulejšie, nevyberajte zákruty veľmi prudko.
  • Pred cestou môžete dieťatku podať liek Kinedryl, ktorý je asi najpoužívanejším pomocníkom pri kinetóze. Je vhodný pre dospelých, ale aj pre detičky od 2 rokov. Dieťaťu ho podajte asi hodinu pred cestou, aby liek začal účinkovať.

Neprehliadnite