Nepodceňujte preventívnu prehliadku u zubára. Prečítajte si, prečo je dôležitá a zistite, čo vás v rámci nej čaká
So začiatkom nového roka sa spája množstvo predsavzatí a plánov na to, ako si zlepšiť zdravie a pohodu. Základom by samozrejme mala byť vyvážená a rozmanitá strava, aktívny životný štýl, a obmedzenie príjmu alkoholu a návykových látok. Rovnako však netreba zabúdať aj na absolvovanie preventívnych prehliadok, ktoré môžu včas odhaliť početné závažné ochorenia.
Jedným z najúčinnejších spôsobov, ako identifikovať a riešiť problémy ústnej dutiny ešte v ranných štádiách, a teda predtým, než sa stanú vážnymi, je preventívna prehliadka u zubného lekára. Viete, čo vás čaká na preventívnej prehliadke u zubára a na čo sa zubný lekár pri kontrole zameriava? Zistite viac a objavte tipy na kvalitné pomôcky na dentálnu hygienu.
Ako prebieha preventívna prehliadka u zubára?
Preventívna prehliadka u zubára je základným nástrojom, prostredníctvom ktorého dokáže predvídateľne poskytovať zdravotnú starostlivosť a usmerňovať pacienta k udržiavaniu zdravej ústnej dutiny. Pozostáva z klinického vyšetrenia. Pri ňom sa lekár venuje dentícii (zubom), ale samozrejme aj mäkkým tkanivám, slizniciam, jazyku a temporomandibulárnemu kĺbu.
Vyšetrenie začína vstupom pacienta do ambulancie. Lekár sleduje extraorálne (mimo ústne) tkanivá, pričom posudzuje symetriu, vylučuje opuch či vonkajšie poranenia a asymetrie. Dôležité je tiež vyšetrenie pohmatom, kde sleduje výstupy jednotlivých vetiev tvárových nervov či lymfatické uzliny.
Následne sa pozornosť presúva intraorálne, a teda do vnútra ústnej dutiny. V rámci ústnej dutiny lekár vykoná vyšetrenie chrupu, slizníc, jazyka, slinných žliaz a ostatných mäkkých tkanív ústnej dutiny. Kontroluje tiež medzičeľustné vzťahy a vzájomné postavenie zubov.
Zvýšenú pozornosť je taktiež nutné venovať protetickým prácam na zuboch, prípadne na implantátoch. Kontrolujú sa aj snímateľné práce, protézy a oblasť dosadu protéz na sliznice pacienta1.
Počas preventívnej prehliadky zubný lekár tiež odstraňuje zubný kameň, ktorý sa môže hromadiť v oblastiach, ktoré sú ťažko dosiahnuteľné bežnou ústnou hygienou. Tým sa minimalizuje riziko vzniku parodontitídy a iných ochorení ďasien.
Vyšetrenia, ktoré odhalia to, čo lekár neuvidí voľným okom
Aby lekár dokázal pacienta vyšetriť čo najkvalitnejšie, a tým pádom zabrániť vzniku, prípadne progresii určitých ochorení v ústnej dutine, častokrát siaha po pomocných vyšetrovacích metódach. V zubnej ambulancii sa najčastejšie na posudzovanie tkanív neviditeľných voľným okom používajú RTG snímky. V niektorých komplikovanejších prípadoch sa používa CBCT technológia, ktorá zobrazí trojrozmerný obraz zubov a ostatných tvrdých tkanív v ústach.
Frekvencia RTG snímok je individuálna. Základná panoramatická (OPG) snímka sa odporúča minimálne každých 5 rokov. Táto snímka sa používa na prehľad situácie v ústnej dutine, poskytuje pohľad aj na priľahlé kostné tkanivá, prípadne časť prínosových dutín.
Na detailné dovyšetrenie sa pri preventívnej prehliadke používajú záhryzové, tzv. BiteWing snímky, ktoré zubný lekár používa v ročných intervaloch. Ich hlavným účelom je sledovanie vzniku kazov na plôškach obrátených do medzizubných priestorov, ktoré sa voľným okom nedajú vyšetriť. Dôraz sa kladie na skorý záchyt iniciálnych kazov, ktorých progres môže pacient zastaviť dentálnou hygienou a aplikáciou dostatočného množstva fluoridov (fluoridové pasty, Elmex gél, ústna voda s obsahom fluoridu, medzizubné kefky, nite).
Čo vás čaká na záver preventívnej prehliadky u zubára?
Na záver preventívnej prehliadky u zubára je pacient inštruovaný k ďalšej starostlivosti. Tá spočíva v primárnej prevencii, a teda v zdokonalení individuálnej dentálnej hygieny a absolvovaní profesionálnej dentálnej hygieny. Ak tieto postupy nie sú dostatočné, pacient sa objednáva na liečbu daného ochorenia k zubnému lekárovi.
Nemenej dôležitým aspektom prevencie je aj úspora času a financií. Prevencia je predsa vždy efektívnejšia ako liečba. Pravidelné preventívne prehliadky slúžia k udržaniu ústnej dutiny v zdravom stave, čo znižuje potrebu nákladnej liečby v budúcnosti. Preto je investícia do prevencie nielen zdravotne prospešná, ale aj finančne rozumná2.
Ako na poctivú ústnu hygienu?
Ústna hygiena by mala byť nielen pravidelná, ale aj poctivá. Hovorí sa, že ideálne by ste si mali zuby umývať po každom jedle. Základom však je, aby ste si chrup poctivo vyčistili 2x denne, a to ráno a večer. Pri čistení postupuje dôkladne, ale šetrne. Agresívne čistenie zubov vám môže viac uškodiť než pomôcť. Kľúčové je tiež používanie správnych a predovšetkým kvalitných pomôcok na dentálnu hygienu.
Zubné kefky vyberajte podľa veku i tvrdosti
Existuje niekoľko typov zubných kefiek – od manuálnych až po sonické, pričom najzásadnejším rozdielom medzi nimi je tvrdosť vlákien. Ak máte citlivé zuby, prípadne vás trápia problémy s ďasnami či parodontitída, rozhodne siahnite po mäkkých zubných kefkách. Tie sú tak isto vhodné aj pre deti. Detské kefky sú navyše o niečo menšie, aby dieťaťu lepšie „padli do ruky“ a dostali sa do všetkých potrebných miest v ústnej dutine.
Výber zubnej pasty nenechajte na náhodu
Ponuka zubných pást je naozaj široká. Na výber máte z klasických zubných pást, zubných pást na citlivé zuby, pre zdravé ďasná, proti zubnému kazu a dokonca aj na bielenie zubov. Vybrať si tak môžete presne podľa toho, aký problém vás trápi.
Nezabudnite na čistenie medzizubných priestorov a ústnu vodu
Použitím zubnej kefky a pasty sa starostlivosť o zuby ešte nekončí. Vaša dentálna rutina by mala zahŕňať aj čistenie medzizubných priestorov. Práve tam sa totiž schováva veľké množstvo zubného povlaku zvyšujúce riziko vzniku zubného kazu. Siahnite preto po kvalitnej medzizubnej kefke a niti. Ústna voda je takou „čerešničkou na záver“. Pomôže vám dočistiť to, čo sa kefkám nepodarilo a osvieži váš dych.
Zdroje použité v článku:
1. HAMILTON, V. Do You Really Need a Dental Checkup Every 6 Months? 2021. In:webmd.com [online]. 11.08.2021 [cit. 19.1.2024]. Dostupné z https://www.webmd.com/oral-health/features/dental-checkup-every-6-months
2. FRANK, Ch. Everything You Need to Know About Dental and Oral Health. 2019. In: healthline.com [online]. 08.03.2019 [cit. 19.1.2024]. Dostupné z https://www.healthline.com/health/dental-and-oral-health#diagnosis