Prvá pomoc pri zlomenine: Toto sú základy prvej pomoci, ktoré by mal ovládať každý
Zlomenina je porušenie integrity a kontinuity kosti. Odborne ju nazývame fraktúra kosti. Poznáme viac delení, čiže viac typov kostných zlomenín. Fractura ossae, ako sa po latinsky pomenúva táto zdravotná ťažkosť, úzko súvisí s mechanizmom jej vzniku a býva doprevádzaná niektorými typickými príznakmi.
Upozornenie:
Dobre odvedená prvá pomoc pri zlomenine môže zachrániť chorému život. Jedná sa hlavne o prípady po vážnych úrazoch či nehodách, kedy pacient stráca veľa krvi, čo často vedie k šoku. Už jednoduchým zastavením krvácania zvýšite vyhliadky chorého na prežitie.
Aké typy zlomenín poznáme a prečo vznikajú?
Zlomenina môže vzniknúť pri úraze, pri preťažení, ale poznáme aj tzv. patologické fraktúry, ktoré vznikajúce pri oslabení kosti tumorom alebo metastázou. Je dôležité uvedomiť si, že prakticky každá kosť v tele sa môže za určitých okolností zlomiť. Poznáme rôzne typy zlomenín, ktoré delíme:
- Na otvorené alebo zavreté.
- Podľa priebehu lomnej línie delíme kostné zlomeniny na priečne, šikmé, špirálne, vertikálne, tangenciálne a avulzné.
- Jednoúlomkové, ale aj dvoj- a viacúlomková, až trieštivá. V istých prípadoch dochádza na dlhých kostiach k vzniku tzv. dvojposchodovej zlomeniny.
Prejavy zlomenín
Zlomeniny úzko súvisia so štruktúrou a lokalitou danej kosti. Ako zistíte, že ide o zlomeninu kosti? Zlomená kosť môže viesť k vzniku jedného alebo viacerých z týchto príznakov:
- Intenzívna bolesť v mieste zranenia, pričom sa táto bolesť zhoršuje pri pohybe
- Znecitlivenie v mieste poranenia
- Modravá farba kože, opuch a viditeľné deformity v oblasti poranenia
- Kosť vyčnieva cez kožu
- Ťažké krvácanie v mieste poranenia
Prvá pomoc pri zlomeninách
Správne podaná prvá pomoc pri zlomenine môže byť pri vážnych úrazoch až život zachraňujúca. Ak máte podozrenie, že si váš blízky zlomil kosť, zachovajte chladnú hlavu. Pri otvorených zlomeninách môže zlomená kosť vytŕčať nad kožu, čo býva nepríjemné pri bežnom náhľade voľným okom. Zvýšenú opatrnosť v prístupe k chorému máme v prípade polytraumy, teda mnohopočetného poranenia.
Toto sú základné pravidlá prvej pomoci pri zlomenine:
- Zastavte krvácanie1 – ak je prítomné krvácanie, je zdvihnite končatinu a aplikujte na postihnuté miesto bandáž. Môže to byť sterilný obväz, čistá utierka alebo časť oblečenia. V prípade veľkých strát krvi končatinu priškrťte, ak je to možné. Pri malých zatvorených fraktúrach končatinu priškrtiť nemusíte.
- Imobilizujte postihnutú oblasť – ak je podozrenie, že je zlomený stavec na krku, alebo v iných častiach chrbtice, je nanajvýš vhodné držať ho v kľude a pacientom príliš nehýbať. Aj pri podozrení na zlomenú končatinu je potrebné miesto znehybniť – používa sa na to dlaha, v improvizovaných podmienkach však môžete použiť čokoľvek rovné (konár, varechu či dosku), ktorú previažete okolo postihnutej končatiny alebo krku.
- Aplikujte na danú oblasť chlad – používa sa ľadové vrecko alebo ľadové kocky vložené do kusu oblečenia či sáčku. Takýto obklad na postihnuté miesto prikladajte po dobu 10 minút.
- Liečba šokových prejavov – okrem samotnej hydratácie pacienta (pokiaľ to je možné, dajte pacientovi napiť cez ústa), myslite aj na jeho upokojenie a dodanie odvahy. Rozprávajte sa s ním a snažte sa u neho zmierniť paniku alebo šok. Zároveň pacienta pomocou deky alebo kusu oblečenia držte v teple.
- Zavolajte profesionálov – pokiaľ ide o vážny úraz, privolajte záchranárov kontaktovaním linky 112. V prípade menších a menej závažných úrazov choďte na najbližší urgent.
Prvá pomoc sa teda líši aj od okolností vzniku zlomeniny. Pokiaľ ide o napríklad o zlomeninu spôsobenú bežným športom, rana nekrváca, pacient dokáže chodiť a neutrpel vážny úraz, na urgent ho môžete previezť aj vy. Ak ste však boli napríklad svedkom autonehody, prípadne iného vážneho úrazu, ihneď volajte RZP na číslo 155. Na linke vám zároveň dispečer pomôže s tým, ako s pacientom narábať.
Upozornenie:
Zlomeniny bývajú najčastejšie spojené s úrazom, niekedy aj polytraumou. V prípadoch, keď osoba nereaguje na oslovenie či postrčenie, nedýcha alebo nemá pulz, je potrebné započať kardiopulmonálnu resuscitáciu2 s masážou srdca a neodkladne privolať lekársku pomoc.
Rizikové faktory vzniku zlomenín
Zlomenina sa môže vyskytnúť u každého a v každom veku. Častejšie vzniká u starších ľudí, ktorí majú kosti viac stukovatené a zrednuté, ďalej u pacientov s osteomaláciou (napríklad pri deficite vitamínu D alebo vápnika), pri osteoporóze, Pagetovej chorobe, pri zvýšenej funkcii prištítnych teliesok, pri nádoroch kostí či kostných metastázach. U ľudí, ktorí sú dlhodobo imobilní, môže aj bežný pád viesť k vzniku fraktúry. Väčšie riziko vzniku kostných zlomenín majú aj ženy po menopauze. Je to spôsobené úbytkom estrogénov a zvýšeným sklonom k osteoporóze.
Aké komplikácie sa môžu pri hojení zlomeniny objaviť?
- Predĺžené hojenie – v niektorých prípadoch sa hojí zlomenina dlhšie, ako je obvyklé. Norma je okolo 6 – 8 týždňov.
- Hojenie v nesprávnom postavení – odb. malunion – je bez príznakov, ale niekedy sa môže objaviť aj s poruchou funkcie danej kosti, s bolestivosťou a podobne. Vzniká pri nedokonalej pozícii, nedokonalom reponovaní či nestabilnej fixácii.
- Pakĺb – jedná sa o stav, kedy nedochádza k zrasteniu kostných fragmentov ani za dvojnásobnú dobu, ako je norma. Lomná línia býva vyplnená väzivom, miesto je obklopené puzdrom. Celý tento útvar imituje pravý kĺb. Pakĺb sa môže aj infikovať, čo zhoršuje hojenie a môže viesť až k amputáciám.
Ako odborník stanovuje diagnózu pri zlomeninách?
Po podaní prvej pomoci sa pacient dostáva do rúk odborníkov. Ďalší postup môže byť v niektorých prípadoch spojený s reponovaním kosti. Samotná diagnostika zlomenín sa okrem fyzikálneho vyšetrenia opiera o zobrazovacie metódy typu RTG. Vďaka röntgenovému vyšetreniu, ktoré je zlatým štandardom, je možné s veľkou presnosťou nájsť kostnú fraktúru a tomu následne prispôsobiť liečbu. V komplikovaných prípadoch sa využíva aj CT vyšetrenie kostí.
Liečba zlomenín
Lekár rozhodne, či sa bude fraktúra riešiť nasadením dlahy s následným sadrovaním, alebo je nutná operácia. Pri veľkej bolesti sa podávajú analgetiká typu NSAID, ale aj opiátového typu. Z chirurgických zákrokov sa robí najčastejšie tzv. osteosyntéza. K spojeniu dvoch alebo viacerých kostných fragmentov sa používajú kovové implantáty, napríklad dlahy, šrauby, vonkajšie fixatéry a iné. Osteosyntéza sa využíva v liečbe otvorených a komplikovaných zlomenín. Samotnému zákroku predchádza repozícia pod röntgenom a antibiotické krytie.
Zlomeninám sa dá predísť jedine tým, že sa vyvarujete pádom, nehodám či situáciám, ktoré ich môžu spôsobiť. Hlavne vo vyššom veku by ste nemali preceňovať svoje sily. Prognóza pri zlomeninách sa líši od prípadu k prípadu, v zásade sa však zlepšuje po správnom poskytnutí prvej pomoci. Čím skôr sa chorý dostane k lekárovi, tým lepšie sú jeho vyhliadky na vyliečenie. Pomôcť môže tiež to, že budete mať zdravé a pevné kosti. Pozrite si náš výber doplnkov, ktoré môžu prispieť k zdraviu vašich kostí.
Zdroje použité v článku:
1. HEPLER, L. a kol.: First Aid for Broken Bones and Fractures. 2017. Healthline [online] [cit. 07.24.2024]. Dostupné z: https://www.healthline.com/health/first-aid/broken-bones
2. MAYO CLINIC STAFF: First Aid: Fractures (broken bones). 2024. Mayoclinic [online] [cit. 07.24.2024]. Dostupné z: https://www.mayoclinic.org/first-aid/first-aid-fractures/basics/art-20056641
3. ANDERSON, A. a kol.: What Are the 5 Functions of Bones? 2024. WebMD [online] [cit. 07.24.2024]. Dostupné z: https://www.webmd.com/a-to-z-guides/what-are-five-functions-bones