Afty v hrdle
Afty sa prejavujú ako zapálené vriedky alebo pľuzgieriky v ústach. Vyskytujú sa buď po jednom alebo v zhlukoch. Objaviť sa môžu v hrdle, na jazyku, na ďasnách, na vnútornej strane líc alebo na podnebí. Majú bielu alebo žltkastú farbu a zapálené červené ohraničenie. Sprevádza ich pálivá bolesť, a to najmä počas príjmu potravín a tekutín. Afty v hrdle môžu byť sprevádzané pocitom bežnej bolesti hrdla a mandlí. Pozrime sa na to, ako sa ich môžete zbaviť.
Ako afty vznikajú?
Presný vznik áft nie je lekárom doteraz známy. Najčastejšie sa však spája s:
- oslabeným imunitným systémom,
- vírusovou infekciou,
- dlhodobým stresom,
- nedostatkom vitamínov a minerálov,
- konzumáciou niektorých potravín,
- hormonálnymi zmenami,
- nežiaducim účinkom pri užívaní niektorých liekov,
- mechanickým poškodením v ústach.
Predpokladá sa, že pri ich tvorbe zohráva úlohu aj genetika. Afty sa u niektorých ľudí môžu tvoriť opakovane. Nejde o závažné ochorenie, no vedia byť naozaj veľmi nepríjemné. Ak vás trápia príliš často, je ich veľa alebo majú väčšiu veľkosť, navštívte lekára.
Ako posilniť imunitu, ak vás trápia afty?
Na urýchlenie procesu hojenia áft sa zvyčajne používajú lokálne prípravky s protizápalovým, dezinfekčným a bolesť tlmiacim účinkom. Na liečbu áft v hrdle bude vhodnou voľbou ústny sprej, ktorý je vďaka tryske možné pohodlne aplikovať aj do hrdla. Obľúbeným je napríklad sprej TANTUM VERDE – pôsobí protizápalovo, tlmí bolesť a mierne znecitlivuje postihnuté miesta.
Afty v ústach je možné ošetrovať aj rôznymi ústnymi vodami, no tie sa do hrdla nemusia dostať. Ich kloktanie však aj tak môžete vyskúšať. Z prírodnej lekárne sa odporúča kloktanie vlažného repíkového alebo šalviového čaju.
Čo môže pomôcť na afty v hrdle?
Afty v hrdle sa všeobecne liečia ťažšie ako tie v ústach, pretože vznikajú na tzv. ťažko dostupných miestach. Keďže jedným z možných dôvodov vzniku áft je oslabený imunitný systém, pri ich liečbe, ale aj z preventívneho hľadiska, sa v prvom rade odporúča príjem vitamínov zo skupiny B, železa, kyseliny listovej, vitamínu D, zinku alebo vitamínu C. Rovnako by ste mali dbať na dobrý životný štýl – kvalitne spite, zdravo sa stravujte a vyhnite sa stresu, fajčeniu a alkoholu.