Ako dlho je mononukleóza infekčná?
Mononukleóza je infekčné ochorenie postihujúce predovšetkým mladých ľudí, no nevyhýba sa ani dospelým či deťom. Toto ochorenie sa prenáša hlavne slinami, vďaka čomu získalo ľudový názov „choroba z bozkávania“. Nakaziť sa však môžete aj vtedy, keď s infikovaným človekom pijete z jedného pohára, zdieľate spolu príbor alebo tanier. Pozrite sa spolu s nami na to, ako dlho po nakazení môžete vírus šíriť ďalej.
Inkubačná doba a príznaky mononukleózy
Keby sme chceli presne definovať inkubačnú dobu, príznaky či liečbu ochorenia, zistili by sme, že je veľmi ťažké použiť jednu „poučku“. Zväčša je totiž náročné odhadnúť presný moment nákazy, a preto aj určiť presné ohraničenie inkubačnej doby. Pri prenose na dieťa môže byť inkubačná doba kratšia, zhruba v rozmedzí siedmych až 30 dní. U mladistvých a dospelých môže byť však toto rozpätie o dosť širšie – ochorenie sa totiž môže prejaviť od 4 do 7 týždňov po nakazení vírusom Epstein-Barr (EPV).
Príznaky mononukleózy
Príznaky sa taktiež môžu u jednotlivých ľudí líšiť. Zatiaľ čo u niekoho môže byť priebeh bezpríznakový, iného môže potrápiť napríklad:
- dlhodobá horúčka,
- nadmerná únava,
- silná bolesť v krku,
- zapálené mandle s bielym povlakom,
- bolesť hlavy,
- bolesť kĺbov a svalov,
- zväčšenie lymfatických uzlín,
- zväčšenie pečene alebo sleziny.
Ako dlho je mononukleóza infekčná a koľko vírus ostáva v tele?
Pri mononukleóze je dôležité to, že ju spôsobuje herpetický vírus EPV. Ak vás občas potrápi herpes, zrejme ste sa už stretli s frázou „keď ho raz máš, už sa ho nezbavíš“. Toto platí aj v prípade EPV. Vírus totiž v tele ostáva aj po prekonaní mononukleózy. Infekčný by ste však mali byť len vtedy, kým je vírus aktívny a nachádza sa vo vašich slinách.
Ľudí vo svojom okolí teda môžete nakaziť mononukleózou počas celého obdobia, kedy sa u vás prejavujú príznaky ochorenia. Zväčša trvá liečba 2 až 4 týždne, potom symptómy odznejú. V niektorých prípadoch sa však môžu objaviť komplikácie, ktoré priebeh liečby predĺžia. To, ako dlho po ukončení liečby sa vírus ešte aktívne nachádza v slinách, sa vedcom doposiaľ nepodarilo presne určiť. Podľa všetkého je však dôležité, aby ste si po prekonaní ochorenia dávali pozor a:
- umývali si ruky po kýchaní či kašľaní,
- používali vlastné riady a príbory,
- nezdieľali jedlo s inými.
Ako prebieha liečba?
Keďže doposiaľ neexistuje jeden špecifický liek na liečbu tohto ochorenia, lieči sa symptomaticky. Je teda veľmi pravdepodobné, že vám lekár odporučí voľnopredajné lieky na konkrétne symptómy, ktoré vás trápia. Najčastejšie ide o lieky na zníženie horúčky, tlmenie bolesti, ktorá sa s ňou spája a tiež lieky na boľavé hrdlo. Veľmi dôležité je tiež dodržiavať kľudový režim, dopriať si dostatok spánku a konzumovať zdravú stravu nezaťažujúcu pečeň. Zdravie pečene môžete podporiť tiež pitím čajov s pestrecom mariánskym.
Ktoré voľnopredajné lieky vám môžu pomôcť pri liečbe infekčnej mononukleózy?