Ako dlho trvá črevná viróza u detí?
Vrátilo sa vaše dieťa zo škôlky či školy a sťažuje sa na bolesť bruška, zvracia a má hnačku? Pravdepodobne si domov prinieslo črevnú virózu. Ide o nepríjemný, ale veľmi bežný problém, s ktorým raz za čas zabojujú malí aj veľkí. Keďže je viróza nezávažné, ale vysoko infekčné ochorenie, šíri sa rýchlo najmä v detských kolektívoch. Brušnou virózou sa dieťa môže nakaziť po kontakte s iným nakazeným alebo kvapôčkovou infekciou. Postačí však aj to, že sa napríklad zahrá s hračkou infikovaného dieťaťa. Za akú dobu bude vaše dieťa znova fit?
Inkubačná doba a trvanie črevnej virózy u detí
Brušnú virózu môžu spôsobovať baktérie, no najčastejšie ju majú na svedomí rôzne vírusy – napríklad rotavírusy. Jej špecifikom je veľmi rýchly nástup a kratšie trvanie. Po kontakte s nakazeným dieťaťom sa môžu prvé ťažkosti objaviť v rozpätí od 24 do 48 hodín. Existujú však aj také prípady, kedy sa viróza prejavila aj trošku skôr či naopak neskôr. Vo veľkej miere to záleží od konkrétneho vírusu alebo baktérie, ktorý virózu u vášho dieťaťa spôsobil.
Ako sme spomenuli vyššie, virózy zvyknú mávať rýchly a prudký nástup, no nemali by vaše dieťa potrápiť príliš dlho. Vo väčšine prípadov sa po dvoch či troch dňoch nevoľnosti a zvracania príznaky stratia. Pokiaľ by ste mali pocit, že sa stav dieťaťa nezlepšuje, neváhajte kontaktovať lekára.
Poznáte príznaky črevnej virózy u detí?
- Kŕčovité bolesti brucha
- Nevoľnosť a zvracanie
- Hnačka
- Nechutenstvo
- Slabosť, malátnosť a únava
- Závrate
- Horúčka, potenie, triaška
- Dehydratácia
Liečba črevnej virózy – na čo treba dávať pozor?
Pre liečbu črevnej virózy u detí je kľúčový predovšetkým dostatok tekutín. Pri hnačke, vracaní a horúčke prichádza organizmus o veľké množstvo vody a keďže je detské telo menšie než to dospelácke, môže dôjsť veľmi rýchlo k dehydratácii. Dehydratácia je veľmi nebezpečná, a to predovšetkým u maličkých detí. Pokiaľ spozorujete, že vaše dieťa javí jej príznaky, obráťte sa na lekára.
Stratené tekutiny možno dopĺňať niekoľkými spôsobmi:
- Čistou vodou
- Nesladenými detskými čajmi
- Neperlivou minerálkou
- Rehydratačnými roztokmi
Môže sa stať, že prvý deň po prepuknutí virózy nebude dieťa chcieť nič jesť. Dôležité však je, aby neodmietalo prísun tekutín. Postupne dieťatku začnite podávať ľahkú, diétnu a žalúdok nezaťažujúcu stravu. Čo sa týka liečby zvyšných príznakov, pokiaľ nedôjde ku komplikáciám, mala by postačiť symptomatická liečba voľnopredajnými liekmi proti zvracaniu, hnačke či horúčke.