Ako sa vyhnúť žalúdočným problémom na dovolenke?
Žalúdočné problémy sú jedným z najčastejších zdravotných ťažkostí, ktoré vedia poriadne narušiť dovolenkové chvíle. Na ich vznik môže vplývať zmena klímy, zmena prostredia, zmena stravy alebo aj kontaminovaná voda. Aby ste sa v čo najväčšej možnej miere vyhli tomu, že budete musieť počas dovolenky riešiť tráviace ťažkosti, mali by ste dodržiavať pár základných pravidiel a opatrení. Aké to sú?
Čo môže spôsobiť žalúdočné problémy na dovolenke?
Vznik žalúdočných problémov počas dovolenky v zahraničí môže spôsobiť viacero faktorov. Tie najbežnejšie sú:
- pitie vody z vodovodu a taktiež pitie nápojov s ľadom v oblastiach s nepitnou kohútikovou vodou,
- nedostatočne tepelne upravená strava, zmena stravy, konzumácia miestnych špecialít, respektíve nových potravín, ktoré bežne doma nekonzumujete,
- zmena prostredia, zmena teplôt,
- baktérie a vírusy, a s tým spojená nedostatočná hygiena.
V prvom rade by ste na dovolenke mali dávať pozor na to, čo jete a čo pijete. Celkovo sa počas takéhoto obdobia odporúča odľahčenie jedálnička. Voda, ktorú budete piť, by mala byť balená len vo fľašiach (samozrejme, pokiaľ sa chystáte na dovolenku do krajín, kde voda z vodovodu nie je bezpečná). Rovnako dbajte aj na stravu, ktorú budete jesť ešte pred cestou – aj tá môže napokon vplývať na vznik žalúdočných problémov. Počas pobytu nezabúdajte na hygienu rúk, pre tento prípad majte vždy so sebou malý dezinfekčný gél.
Aké lieky na žalúdočné ťažkosti si zobrať so sebou?
Vaša dovolenková lekárnička by mala jednoznačne obsahovať lieky na pomoc pri tráviacich ťažkostiach. V podstate by sa malo jednať o prípravky, ktoré máte bežne doma na pomoc proti hnačke, nadúvaní, kŕčoch, nevoľnosti, pálení záhy alebo vracaní – napríklad Smecta, Buscopan, kvapky Iberogast alebo stará-známa klasika, akou je čierne uhlie.
Objaviť sa môže aj nevoľnosť pri cestovaní alebo pri pobyte na lodi, a pre tento prípad by ste mali mať po ruke Kinedryl. Ďalšou mimoriadne potrebnou zložkou vašej cestovateľskej lekárničky by mali byť probiotiká. Tie sa odporúča užívať aj preventívne niekoľko týždňov pred cestou do cudzej krajiny. Posilníte tak svoju črevnú mikroflóru a môžete sa nepríjemným tráviacim ťažkostiam vyhnúť. V užívaní probiotík pokračujte aj po návrate z dovolenky, minimálne 2 týždne.