Ako utíšiť kašeľ v noci?
Kašeľ je veľmi častým a bežným príznakom bakteriálneho alebo vírusového ochorenia. Aj keď je pre nás nepríjemný, pre telo je potrebný: pomocou kašľa totiž dochádza k čisteniu priedušiek, pľúc a vykašliavaniu hlienov. Dokáže však poriadne potrápiť. Telo je kvôli nemu vysilené a unavené, a to najmä vtedy, keď sa záchvaty kašľa spustia v noci a človek sa nevyspí. Čo môže pomôcť kašeľ utíšiť práve v noci?
Najprv rozlíšte, či sa jedná o vlhký alebo suchý kašeľ
Sprievodné prejavy kašľa sa líšia v závislosti od toho, či sa jedná o produktívny – vlhký kašeľ, alebo o neproduktívny – suchý kašeľ. V prípade vlhkého kašľa dochádza k tvorbe hlienov a k ich následnému vykašliavaniu. Je teda typický tým, že vykašliavate hlien. Má tiež špecifický, akokeby až vlhký zvuk. Môže sa ale stať, zväčša na začiatku choroby, že je hlien tak hustý a viskózny, že sa vám nedarí dobre vykašľať. V takom prípade je potrebné vykašliavanie podporiť, pretože v hliene sa ďalej môžu množiť vírusy alebo baktérie.
Pre suchý kašeľ je zase príznačné, že nedochádza k produkcii ani následnému vykašliavaniu hlienov. Kašeľ je doslova suchý, dusivý a škrabľavý. Má typický dýchavičný zvuk, nezvyčajné nie je ani akokeby až dusenie sa kašľom. Tiež vie poriadne vysiliť náš organizmus a narušiť pokojný spánok, keďže veľmi často prichádza najmä počas noci.
Následne identifikujte príčinu kašľa
Kašeľ môže vznikať z rôznych dôvodov. Pokiaľ ho chcete utíšiť, musíte najprv poznať príčinu jeho vzniku a až potom vybrať vhodnú metódu či liek na jeho utíšenie. Príčiny vzniku kašľa môžu byť:
- vírusové alebo bakteriálne ochorenie horných dýchacích ciest,
- zápal priedušiek alebo pľúc, astma,
- vdýchnutie dráždivých látok, napríklad prachu, chemikálií alebo dymu,
- alergie,
- fajčenie,
- cystická fibróza,
- prítomnosť cudzieho telesa v dýchacích cestách.
Na kašeľ spôsobený chronickými ochoreniami vám môžu pomôcť lieky, ktoré vám odporučí váš lekár. My vám teraz ukážeme metódy, lieky a doplnky, ktoré vám môžu pomôcť utíšiť kašeľ pri bežných ochoreniach horných dýchacích ciest, keďže práve táto príčina spôsobuje akútny kašeľ najčastejšie.
Čo môže pomôcť utíšiť nočný kašeľ?
V zásade treba dodržiavať tieto opatrenia:
- počas spánku si hlavu podložte niekoľkými vankúšmi, aby ste boli v polohe polosedu,
- dbajte o to, aby bolo prostredie počas spánku z hľadiska teploty a vlhkosti optimálne – môžete napríklad použiť zvlhčovač vzduchu,
- nefajčite,
- dodržiavajte dostatočný pitný režim,
- užite vhodné lieky proti kašľu.
Lieky na utíšenie suchého kašľa v noci:
Ako sme už spomenuli, je tiež potrebné rozlíšiť, o aký druh kašľa sa jedná. Začneme kašľom suchým, nakoľko ten býva v noci agresívnejší. U niekoho sa dokonca môže prejavovať len v noci, a to kvôli polohe ležmo. Na liečbu a tlmenie suchého kašľa môžete užívať voľnopredajné lieky určené na suchý kašeľ, tzv. antitusiká. Pozor, nekombinujte alebo nezamieňajte ich za lieky určenými na vlhký kašeľ, tzv. expektoranciami.
Lieky na utíšenie vlhkého kašľa v noci:
Problém pri pokojnom spánku môžu spôsobiť aj zatekajúce hlieny, objavujúce sa pri liečbe vlhkého kašľa. Je preto vhodné užívať lieky na vlhký kašeľ a vykašliavanie, tu si však dajte pozor na jedno pravidlo: Lieky určené na vykašliavanie by sa nemali užívať tesne pred spaním. Počas noci by mohli mať dráždivý efekt a mohli by vás nútiť k vykašliavaniu hlienov, v dôsledku čoho by ste si pokojný spánok určite neužili. Poslednú dávku takéhoto lieku teda užite najneskôr okolo 17:00 – 18:00 v závislosti od toho, kedy chodíte spať.
Kombinované lieky na suchý aj vlhký kašeľ:
Užívanie voľnopredajných liekov na kašeľ môžete doplniť pitím bylinkových prieduškových čajov. Obsahujú vhodné bylinné zmesi podporujúce liečbu kašľa. Zvlhčia vaše sliznice aj hrdlo a navyše nimi doplníte aj pitný režim, ktorý je pri chorobe potrebné zvýšiť. Odporúča sa aj užívanie vitamínu C a celková podpora imunity. Od nepríjemných príznakov vám môžu pomôcť i rôzne bylinné pastilky a cukríky. Toto je náš tip na čaje a iné bylinné prípravky na utíšenie nepríjemného nočného kašľa: