Potrebujete pomôcť
pri výbere?

Opýtať sa lekárnika
lekarnicka
email
podpora@etabletka.sk
telefon
+421 915 040 800
plus - ikona
hodnotenia zakaznikov

Hodnotenia
zákazníkov

Zobraziť hodnotenia

Ako v lete predchádzať zapareninám u detí?

Zapareniny zaraďujeme medzi zápalové reakcie pokožky. Vznikajú vtedy, keď sa skombinuje teplo, trenie a vlhkosť. Ženy potrápia zapareniny predovšetkým v oblasti stehien či pod prsiami, detí sa zas najčastejšie tvoria v plienkovej oblasti a na kožných záhybčekoch, ktoré nie sú dostatočne „vetrané“. Ide o nepríjemný problém, no vhodnou starostlivosťou viete zapareniny účinne liečiť a dokonca ich vzniku prechádzať. Prečítajte si, ako v lete predchádzať zapareninám u detí.

Zapareniny u detí – prečo sa počas leta môžu tvoriť viac?

Keďže teplo a vlhko vytvárajú ideálne podmienky pre vznik zaparenín, leto je ich obľúbenou sezónou. Zapareniny sú vo väčšine prípadov skôr nepríjemný než závažný problém. Sprevádza ich totiž štípanie, pálenie, svrbenie a pocit diskomfortu. Hoci nejde o závažný problém, pokiaľ ich správne neošetríte, môžu sa časom rozvinúť do infekcie a priniesť so sebou nepríjemné komplikácie.

Opatrný by ste mali byť predovšetkým v prípade zaparenín u bábätka či menšieho dieťatka, ktoré väčšinu času trávi v plienke a nevie vám ešte samo povedať, že potrebuje prebaliť. Práve zapareniny z plienok totiž potrápia nejedno dieťatko.

Ako predchádzať zapareninám z plienok?

Zapareniny z plienok, ako už napovedá samotné pomenovanie, vznikajú v plienkovej oblasti. Na jednej strane vplýva na ich vznik zvýšené potenie, ktoré v letných mesiacoch potrápi malých i veľkých. Na druhej strane zohráva úlohu to, na čo sú samotné plienky určené – ich úlohou je totiž zachytávať moč a výkaly dieťaťa, vďaka čomu sa v plienke môže hromadiť vlhkosť. A to predovšetkým v tom prípade, že mokrú plienku nevymeníte hneď, ako je to potrebné.

Predchádzať vzniku zaparenín z plienok vám pomôže niekoľko jednoduchých tipov na prebaľovanie:

  • Dieťatko v lete prebaľujte častejšie a pravidelne kontrolujte, či nie je potrebné plienku vymeniť. Pri opakovanom kontakte pokožky s močom alebo stolicou sa totiž riziko vzniku zaparenín zvyšuje.
  • Zvýšte frekvenciu hygieny. Určite máte s dieťatkom zaužívanú nejakú hygienickú rutinu, a to predovšetkým kúpaciu. Okrem kúpania by ste však mali dbať aj na zvýšenú frekvenciu hygieny v oblasti zadočka, pohlavných orgánov a vlastne celej plienkovej oblasti.
  • Pri prebaľovaní dohliadnite na to, aby bola pokožka dobre vyčistená a suchá. Až potom dajte dieťatku čistú plienku.
  • Pri prebaľovaní nechajte pokožku vyvetrať. To znamená, že ho necháte voľne ležať bez plienky najdlhšie, ako to bude možné. Tento čas môžete využiť napríklad na to, aby ste na potrebné miesta naniesli ochranný krémik proti zapareninám.

Aj výber vhodnej detskej plienky môže pomôcť s preveciou zaparenín

Pri výbere plienok stavte skôr na tie hypoalergénne. Neobsahujú zbytočné alergény, ktoré by mohli dráždiť pokožku a podporovať vznik zápalov a diskomfortu. Plienky by mali mať dostatočnú absorpčnú schopnosť a mali by byť priedušné. Vyskúšajte napríklad:

 

Urobte si zásobu krému na zapareniny pre deti

Aby ste prechádzali vzniku zaparenín, prípadne úspešne liečili tie, ktoré už dieťatko má, nezabudnite pokožku správne ošetriť. Existuje veľké množstvo špeciálnych krémikov na zapareniny. Medzi mamičkami je najpopulárnejší Sudocrem alebo Bepanthen, no takéto krémiky nájdete napríklad aj u značiek ako sú Weleda, Hipp či Mustela.

Neprehliadnite