Ako vyliečiť otlaky?
S otlakom na nohe sa už zrejme stretol každý z nás. Stačí, aby sme strávili dlhšiu dobu v nevhodnej obuvi a bolestivý problém je na svete. Otlaky sa objavujú väčšinou v letných mesiacoch – teplo, vlhko a pot totiž zintenzívňujú trenie, kvôli ktorému otlaky vznikajú. Najčastejšie ich spôsobí príliš tesná alebo nová obuv. Nemôžeme však všetku vinu pripísať len zlým topánkam. Na ich vznik vplýva napríklad aj nesprávne držanie tela pri chôdzi, zdravotné ťažkosti súvisiace s chodidlami alebo časté chodenie naboso.
Čo sú otlaky a prečo vznikajú?
V úvode sme už naznačili, že otlaky vznikajú kvôli opakovanému tlaku a treniu pokožky. Trením teda dochádza k podráždeniu kože a následnému vzniku zápalu. Najskôr sa v mieste namáhanej pokožky objaví len začervenanie. Pokiaľ však trenie neprestáva, pod kožou sa začnú tvoriť mikrotrhlinky a mok. Následne vznikne pľuzgier, ktorý už človeka naozaj bolí.
Aj keď pre ľudí je to bolestivý stav, naša koža sa takýmto spôsobom len chráni pred ďalším poškodením. Otlak je teda v podstate obranná reakcia pokožky na jej dráždenie. Ak si otlak nevyliečite, môže viesť k vzniku ešte bolestivejšieho problému – kurieho oka.
Čo vám môže pomôcť rýchlejšie vyliečiť otlak?
Otlaky najčastejšie vznikajú na pätách a špičkách prstov na nohách kvôli noseniu nevhodnej, respektíve úzkej a tvrdej obuvi. Ak sa objavil otlak aj vám, je dôležité, aby ste ranu vysušili a vydezinfikovali. Otlak sa potom musí prirodzene zahojiť, no môžete mu k tomu dopomôcť napríklad:
· Hydrokoloidnými náplasťami: sú špeciálne určené na otlaky. Jednak ich prekryjú, aby sa do rany nedostali žiadne nečistoty, a zároveň vďaka obsahu prospešných látok priaznivo pôsobia na ich hojenie.
· Hojivými masťami, zmäkčujúcimi gélmi alebo olejmi na otlaky.
Z domácich receptov sa odporúča pripraviť si odvar z repíka, ktorým si otlak budete pravidelne oplachovať. Vzniknutý pľuzgier v žiadnom prípade neprepichujte. Je potrebné, aby ste počas doby hojenia nosili voľnú a priedušnú obuv, a aby ste na otlak nijakým spôsobom nevytvárali ďalší tlak.
Z preventívneho hľadiska dbajte predovšetkým na výber a nosenie vhodnej obuvi, a nezabúdajte na dôkladnú a pravidelnú starostlivosť o pokožku na nohách. Preventívne so sebou môžete nosiť náplasti a už pri prvých príznakoch otlaku ranu prekryť. Ak sa vám otlak aj napriek samoliečbe nehojí, navštívte lekára.