Potrebujete pomôcť
pri výbere?

Opýtať sa lekárnika
lekarnicka
email
podpora@etabletka.sk
telefon
+421 915 040 800
plus - ikona
hodnotenia zakaznikov

Hodnotenia
zákazníkov

Zobraziť hodnotenia

Alergia na slnko u detí: Ako chrániť dieťa pred reakciou na prvé prudké slnko?

Pokožka detí je oproti tej vašej, dospeláckej, oveľa citlivejšia a náchylnejšia na podráždenie rôzneho charakteru. Či už ide o kontakt s alergénmi, materiálmi alebo zložkami – u detí je riziko podráždenia a alergickej reakcie oveľa vyššie než u dospelého človeka. To isté platí aj v prípade alergie na slnko. Alergia na slnko, známa aj ako fotodermatóza, je u detí pomerne bežná. Prejavuje sa najčastejšie vyrážkami a svrbením, ktoré sa objavujú po vystavení pokožky prudkému slnku. Zistite viac o slnečnej alergii u detí a prečítajte si, ako pred ňou vašu ratolesť chrániť.

Typy alergie na slnko u detí

Ako aj pri iných alergiách, aj pri tej slnečnej ide o prehnanú reakciu organizmu na určitú látku, podnet a podobne. Pri slnečnej alergii je tým podnetom UV žiarenie zo slniečka. V niektorých prípadoch ide o prvé vystavenie pokožky silnému slnku, pri iných zas o kombináciu slnka a iných faktorov – napríklad skonzumovanej stravy, použitých kozmetických prípravkoch, užitých liekov a podobne. Poznáme viac typov slnečnej alergie.

Polymorfná svetelná erupcia

Polymorfná svetelná erupcia (PLE) je najčastejšia forma alergie na slnko u detí. Súvisí priamo so slnkom ako takým, respektíve s prvým vystavením pokožky jeho slnečným lúčom. Nemusí nevyhnutne ísť o opaľovanie na pláži v exotickej krajine. Slnko býva veľmi prudké a silné aj u nás. Navyše, počas chladných zimných mesiacov dieťa nevystavovalo pokožku slnku takmer vôbec. Prvé prudké jarné či letné slnko preto detskú pokožku môže naozaj šokovať a vyvolať u neho reakciu. Tento typ alergie na slnko sa zvyčajne prejaví najagresívnejšie práve po prvej expozícii slnku, v priebehu leta sa zmierňuje.

Fotoalergická alebo fototoxická reakcia

Za vznikom fotoalergickej alebo fototoxickej reakcie stojí slnko v spojení s určitými rastlinami, látkami, potravinami, prípadne liekmi, ako sú napríklad:

  • antibiotiká, antidiabetiká, sedatíva,
  • citrusy, zeler alebo napríklad figy,
  • parfumy, respektíve niektoré zložky parfumov,
  • chemické látky a niektoré zložky kozmetických produktov.

Fototoxická reakcia pritom vzniká pri kombinácii liekov a slnka. Fotoalergická zas pri ostatných spomenutých. U detí sa oveľa bežnejšie vyskytuje PLE, aj keď nie je vylúčená ani fotoalergická reakcia. Väčšinou si však každý rodič dobre preverí, čo obsahuje kozmetika jeho dieťatka a radšej siahne po hypolaergénnych prípravkoch bez obsahu alergénov a iných dráždivých látok.

Ako deti chrániť pred alergiou na slnko?

  • Obmedzte pobyt na slnku: Na prechádzku sa vyberte buď ráno alebo až navečer. V čase medzi 10:00 – 16:00 hodinou, keď slnko svieti najsilnejšie, sa zdržujte vo vnútri.
  • Vyhľadávajte tieň: Nevystavujte pokožku dieťaťa priamemu slnku, pokiaľ to nie je nevyhnutné. Vyhľadávajte tieň stromov, slnečníkov či markíz.
  • Dieťa vhodne oblečte: Vyberte mu ľahké, vzdušné oblečenie s dlhými rukávmi a nohavicami. Nezabudnite na pokrývku hlavy a slnečné okuliare.
  • Chráňte pokožku pred slnkom: Používajte opaľovací krém s vysokým ochranným faktorom (SPF 50+), pokiaľ možno špeciálne určený pre deti. Nanášajte ho rovnomerne 15 minút pred odchodom von a reaplikujte každé 2 hodiny, prípadne častejšie, ak sa dieťa potí alebo bolo vo vode.
  • Ošetrujte pokožku: Používajte na ošetrenie detskej pokožky jemné a hypoalergénne prípravky, ktoré podráždenie upokoja.

 

Nezabúdajte tiež na to, že malé bábätká by ste priamemu slniečku nemali vystavovať vôbec. Okrem toho je dôležité dbať na dostatočný príjem tekutín, aby ste predišli nebezpečnej dehydratácii.

Neprehliadnite