Bolesť hlavy po alkohole – Ako ju zmierniť a ako jej predchádzať?
Typickým prejavom toho, že sme to prehnali s konzumáciou alkoholu, je nepríjemná bolesť hlavy. Organizmus sa totiž plne sústredí na spracovanie alkoholu, a tým pádom dochádza k jeho vyčerpaniu a nepríjemným príznakom. Našťastie ale existuje hneď niekoľko spôsobov, ktoré vám môžu pomôcť bolesť hlavy po alkohole odstrániť, prípadne sa jej vyhnúť. Zabrať môžu nielen voľnopredajné analgetiká, ale aj strava, režimové opatrenia a výživové doplnky.
Prečo po nadmernej konzumácii alkoholu dochádza k bolesti hlavy?
Jedným z hlavných dôvodov, kvôli ktorému sa po konzumácii alkoholu stretávame s bolesťou hlavy, je dehydratácia organizmu – bolesti hlavy a taktiež žalúdočné problémy sú jej typickými príznakmi. Alkohol totižto negatívne ovplyvňuje činnosť obličiek, z tela odvádza vodu a jeho vplyvom dochádza aj k strate dôležitých vitamínov a minerálov. Aj tento fakt má za následok, že sa nasledujúci deň po konzumácii alkoholických nápojov objavuje bolesť hlavy spolu s ostatnými zdravotnými ťažkosťami.
Čo môže pomôcť na bolesť hlavy po alkohole?
Samozrejme, najlepším riešením by bolo nepiť alkohol vôbec. To však zrejme nebude pre všetkých to najprijateľnejšie riešenie. Skúste teda aspoň dodržať základné preventívne opatrenia:
- Pite alkohol s mierou.
- Nemiešajte rôzne druhy alkoholu.
- Počas konzumácie alkoholických nápojov pravidelne dopĺňajte aj nealkoholické tekutiny – ideálne čistú vodu, minerálku alebo citronádu.
- Pred požitím alkoholu sa dobre najedzte. Pokiaľ je noc naozaj „dlhá“, najedzte sa znovu.
- Z preventívneho hľadiska doplňte pred konzumáciou alkoholu, ale aj po nej, potrebné vitamíny a minerály, ktoré sa konzumáciou alkoholu z organizmu strácajú – napríklad magnézium, sodík, draslík, vitamín C, vitamín E alebo vitamíny zo skupiny B (tie prispievajú k správne látkovej premene dôležitej pre tvorbu energie). Siahnuť môžete po multivitamíne, izotonickom nápoji alebo obľúbenom doplnku Hydrodol Before.
- Pri bolesti hlavy a žalúdočných problémoch môžu pomôcť aj šumienky alebo často využívaný Vyprošťovák.
Ak sa predsa len bolesť hlavy na druhý deň po konzumácii alkoholu objaví, je veľmi potrebné doplniť telu stratené tekutiny. Siahnite po čistej vode či slabšom zelenom čaji, káve sa odporúča vyhnúť. Dôležité sú aj raňajky, tie ale voľte podľa toho, či vám nie je zle aj od žalúdka. V zásade však siahajte po zdravších potravinách, ovocí, zelenine, vajíčkach či vývare. Vyhnite sa vyprážaným a nezdravým jedlám, ktoré by organizmus ešte viac zaťažili. Odporúča sa napríklad konzumácia ľahkých jedál s obsahom bielkovín, ovocných štiav, prípadne jedál s obsahom medu – fruktóza, ktorú obsahuje, pomáha pri rozkladaní alkoholu.
Prospieť taktiež môže krátky pobyt na čerstvom vzduchu, prechádzka alebo osviežujúca sprcha. Niekomu môžu pomôcť aj kyslé chute, a to napríklad zavináče alebo šťava zo zaváraných uhoriek. Z byliniek sa odporúča siahnuť po pestreci mariánskom alebo púpave. Až ako úplne poslednú možnosť by ste mali voliť tabletku od bolesti hlavy. Pokiaľ sa bez nej nezaobídete, vyberte si liek s obsahom paracetamolu. Vhodné môžu byť tiež lieky s obsahom kyseliny acetylsalicylovej, nie však pre pacientov s vysokým tlakom alebo žalúdočnými vredmi.